Prvá jazda: Ako funguje plug-in hybrid v Renaultoch Megane a Captur?

Okrem plne hybridného Clia Renault ukázal aj nové plug-in hybridy, ktoré majú zatiaľ formu modelov Captur a Megane Grandtour. O Capture s toutu technológiou sa začalo hovoriť priamo pri predstavení modelu vo Frankfurte na autosalóne v roku 2018. Aktuálne sú teda práve tieto dva modely prvými lastovičkami v ponuke.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
08.10.2020
Diskusia:

Renault E-Tech plug-in hybrid

Auto-moto zaujímavosti

Pre oba modely je totožná architektúra pohonu. Ako Captur E-Tech, tak Megane E-Tech vo verzii kombi Grandtour majú spaľovací motor s objeomom 1,6 litra, ktorý je známy z predchádzajúcich modelov automobilky, ale aj z Dacie Duster. Motor má v tomto prípade výkon 67 kW (91 k), rovnako ako aj v Cliu E-Tech. Ale pri plug-in hybride sú iné niektoré ďalšie komponenty.

Prevodovka označená ako multimódová automatická so štyrmi prevodmi pre benzínový motor a dvomi pre elektrický je totožná vo všetkých. Aj tu pracuje bez spojky a bez synchrónov. O samotnú synchronizáciu otáčok sa stará elektromotor. Ale poďme na tie odlišnosti od štandardného hybridu bez monžosti nabíjania z elektrickej siete. Plug-in hybrid má omnoho väčšiu batériu. Oba modely majú kapacitu 9,8 kWh. Špecifikom je aj vyššia voltáž ako pri klasickom hybride.

Prvá jazda: Ako funguje plug-in hybrid v Renaultoch Megane a Captur?Zdroj: Autobazar.eu

Nabíjanie je možné z elekrickej siete štandardne cez kábel do bežnej zásuvky, čo trvá 5 hodín pri výkone 2,3 kW. Pri špeciálnej zabezpečenej zásuvke, ktorá je prispôsobená na 3,7 kW je plug-in hybrid nabitý za 3 hodiny. V prípade oboch karosérii je totožný dojazd na plné nabitie. V kombinovanom cykle podľa WLTP je udávaná hodnota 50 kilometrov. Avšak v mestskej premávke táto vzdialenosť narastá na 65 kilometrov.

Na výber je hneď niekoľko režimov jazdy, medzi ktorými, samozrejme, nechýba ani výlučne elektrické využitie. V oboch prípadoch je dostupný aj režim prevodovky označený písmenom B. To sedí aj do slovenského prekladu brzdenie. Rekuperácia je tak silná, že auto spomaľuje tak ako keby vodič brzdil. V meste je práve toto zárukou dlhšieho dojazdu ako je mimo neho.

Pri oboch modeloch si Renault dal záležať na tom, aby bol vnútorný priestor rovnako veľký, alebo len mierne zmenšený. Umiestnenie batérií je zárukou toho, že Capturu ostáva batožinový priestor ešte 379  litrov, merané metodikou VDA, zostala mu však posúvateľná zadná lavica. Megane Grandtour má stále 389 litrov.

Prvá jazda: Ako funguje plug-in hybrid v Renaultoch Megane a Captur?Zdroj: Autobazar.eu

Celkový výkon systému je 118 kW (160 k), pričom k benzínovému motoru je pripojený elektromotor s výkonom 51 kW (69 k). Pre Captur to znamená zrýchlenie na stovku za 10,1 sekundy, nižší Megane Grandtour to zvládne za 9,8 sekundy. Kým Captur má maximum na hranici 173 kilometrov za hodinu, Megane dá ešte o 10 kilometrov za hodinu viac. Pre oba modely je však totožná maximálna rýchlosť na elektrický pohon. Tá je 135 kilometrov za hodinu. To znamená, že bežný deň s klasickým použitím a nájazdom do 50 kilometrov sa dá pokryť elektricky aj ak je na ceste diaľnica.

Výhodou plug-in hybridu a jeho pohonu na elektrickú energiu je aj fakt, že dokáže jazdiť úplne ticho. Na jednu stranu budú susedia nadšení pri večerných príjazdoch domov, kedy bude ticho. Na druhú stranu bude trochu problém ticho, keď niektorí chodci skočia do cesty len na základe toho, že nepočujú zvuk motora.

Prvá jazda: Ako funguje plug-in hybrid v Renaultoch Megane a Captur?Zdroj: Autobazar.eu

Základná cena Capturu E-Tech s výbavou Intens, ktorá je jediná v ponuke, je 29-tisíc eur. Je prvým plug-in hybridným vozidlom vo svojej triede, konkurencia takéto verzie len pripravuje. Ako najväčší konkurent teda bude vystupovať to isté auto s motorom TCe 155, pokiaľ je v ponuke. To stojí 22 600 eur, ale je v ponuke len do vypredania skladových zásob. Výkonnejší Captur bude teda v budúcnosti len tento s hybridom, ktorý možno nabíjať z elektrickej siete. Hybrid je oproti benzínovej verzii ťažší až o 200 kilogramov podľa výbavy.

Lacnejší ako Captur bude Megane Grandtour E-Tech, lebo má možnosť nižšieho stupňa výbavy. S výbavou ZEN stojí 28 790 eur. Už tá má nový systém EasyLink a automatickú dvojzónovú klimatizáciu. Pre všetky vozidlá s plug-in hybridným pohonom E-Tech je štandardom digitálny prístrojový štít, čo je naviac oproti verziám so spaľovacím motorom. Pri Megane je hybridy E-Tech 160 najbližšie motor označený TCe 160, ktorý má sedemstupňovú automatickú prevodovku s dvomi spojkami. Aj tu je rozdiel hmotností 200 kilogramov. Tento motor je však kombinovateľný len s športovo ladenou výbavou R.S. Line, pri ktorej stojí plug-in hybrid 32 290 eur a rovnako výkonný benzínový motor 25 690 eur. Výhodou plug-in hybridu je však nižší prihlasovací poplatok. U našich susedov, v Českej republike, je dokonca možnosť jazdiť na plug-in hybride po diaľniciach zadarmo a v niektorých mestách takéto autá nemusia platiť za parkovanie.

Renault E-Tech plug-in hybrid

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Video: Driftovanie na blate so 40 t vážiacim kolosom!Tento profesionálny vodič sa zrejme netrápi kvôli vysokej spotrebe. Možno sa v týchto...8. September, 2020
02Dacia Grand Duster: 7-miestne SUV z Rumunska Dacia Grand Duster. 7-miestne dostupné SUV, ktoré by prekvapilo nielen cenou. Táto lahôdka...24. September, 2020
03Pozrite si 5 zaujímavých veteránov, ktoré sú aktuálne v databáze Autobazar.EUDovolenky boli tento rok vo veľmi obmedzenom režime, veľa ľudí ostalo doma a je možné, že...18. September, 2020