Video: Najväčší traktor na svete - Výmena pneumatík

Ak patríš medzi skutočných automobilových fanúšikov, určite sa zaujímaš o najväčšie mašiny sveta. Big Bud 747 je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako najväčší vyrábaný poľnohospodársky traktor. Zábery z výmeny pneumatík berú dych! Ako prebieha výmena pneumatík na mega monštre s obrími kolesami? 

rufus v Technika
06.08.2020
Diskusia:

Video: Big Bud 747 -...

Technika

Ak patríš medzi skutočných automobilových fanúšikov, určite sa zaujímaš o najväčšie mašiny sveta. Špeciálnou kategóriou sú traktory vyznačujúce sa mega rozmermi.

Big Bud 747 - najväčší traktor na svete výmena koliesZdroj: youtube.com/ KCCI

Extrémne vlastnosti

Len málo traktorov sa môže pochváliť vlastnosťami, ktoré spĺňa Big Bud 16V-747. Zaujímavých parametrov tejto mašiny je toľko, že nevieš pri ktorých začať. Tento traktor je vyvinutý pre poľnohospodárske účely. Hlboké oranie zvláda vďaka mimoriadnym parametrom a extrémnej trakcii poháňaných kolies.

Parametre

16-valcový motor prenáša výkon 1 100 koní na 8 veľkých pneumatík. Výmena ôsmich kolies, s hmotnosťou viac ako 1 tona, je divácky zážitok, ktorý stojí za to. Ďalší kľúčový parameter? Rok výroby 1977. Najväčší traktor v histórii si až po 43 rokoch služby vyslúžil nové obutie. Nie, nejedná sa o srandu. Skutočne mu jedna sada pneumatík vydržala od výroby! Osem obrích pneumatík dokáže pri výmene o to viac potrápiť.

Výmena pneumatík po 43 rokoch

Jazdiť 43 rokov na rovnakých pneumatikách? V bežných podmienkach nemožné. U stroja podobných parametrov – obdivuhodné. Vďaka minimálnemu využívaniu stroj vyniká minimálnym opotrebením. Určite tušíš, výmena pneumatík zo 70. rokov nebude aj napriek tomu bezproblémová.

Big Bud 747 - najväčší traktor na svete výmena koliesZdroj: Facebook.com/ Heritage Iron Magazine

Ako zohnať staré 35-palcové pneumatiky?

Ako zohnať pneumatiky vyrobené v minulom storočí na objednávku? To je správna otázka. Tieto boli vyrobené na mieru pre tieto unikátne potreby firmou United Tire Company. Špeciálne pneumatiky sú určené pre ráfiky s priemerom 35 palcov. Na trhu sa bežne nevyrábajú. Výrobca už dnes neexistuje. Zohnať vzácne pneumatiky zo 70. rokov z druhej ruky? Myslíš, že budú staré pneumatiky použiteľné?

Výmena za väčšie 46-palcové pneumatiky

Naplánovať toto unikátne prezutie sa stalo mimoriadnou výzvou. Celú akciu zachytil Heritage Iron Magazine a ide o zaujímavý príbeh. Hlavní aktéri výmeny pneumatík nakoniec zvolili výmenu ráfikov za 46-palcové. Vďaka tomu bolo možné použiť ešte väčšie pneumatiky Goodyear LSW1400 / 30r46. Ušetrili sa tiež peniaze, ktoré by bolo nutné zaplatiť za výrobu 8 pneumatík na mieru.

Hotovo za 4 hodiny

Pre dané účely využitia skvele poslúžili sériovo vyrábané poľnohospodárske pneu, ktoré vyžadovali inštaláciu nových ráfikov. Vieš si predstaviť ráfik s hmotnosťou 363 kg. Váha 1 pneumatiky je okolo 680 kg. Celkom 8 kolies na výmenu s hmotnosťou 1 tona. Trúfaš si? Zabezpeč si ťažkú techniku. Budeš potrebovať aspoň hydraulickú ruku a vysokozdvižný vozík na zdvihnutie kolesa.

Big Bud 747 - najväčší traktor zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov na sveteZdroj: profi.co.uk

Big Bud 747 - najväčší traktor na svete

V Guinnessovej knihe rekordov je zapísaný ako najväčší poľnohospodársky traktor na svete. Exemplár, ktorý je možné vidieť naživo len v USA, je k videniu v Heartland Museum v americkom meste Weatherford v štáte Oklahoma. Pre oči divákov je ako súčasť expozície dostupný do septembra roku 2020. Big Bud 747 je oficiálne najväčší traktor na svete. Pohľad na tento obrí unikát ťa presvedčí, že sa jedná o šialenú mašinu hodnú rozmerov rebela. Výmenu pneumatík najväčšieho traktora zapísaného v Guinnessovej knihe rekordov budeš sledovať so zatajeným dychom. Tím šikovných nadšencov celé prezutie zvládol za približne 4 hodiny. Skvelý výkon. Sleduj pôsobivé zábery na vlastné oči. 

Zdroj: https://www.profi.co.uk/https://www.heartlandmuseum.org/big-bud-tractor

Big Bud 747- najväčší traktor na svete

Video: Big Bud 747 - výmena pneumatík na najväčšom traktore na svete

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Rarita na predaj: Posledné Audi S8 s automatom, faxom a VHSPosledné Audi S8 s manuálnou prevodovkou - fax, prehrávač VHS a Nokia telefón ako bonus!...2. August, 2020
02Smrtiaca akcelerácia: 1 000 koní, 100 km/h za 2,3 s.!Ferrari SF90 Stradale beštia - smrtiace parametre a impozantné zrýchlenie! Priprav sa na...4. August, 2020
03Elektromobil za 9,9 € za mesiac alebo zadarmo na 2 rokyPredaj a prenájom automobilov v súčasnej situácii spojenej s koronavírusom zaznamenáva...22. Júl, 2020