Najlacnejšia Dacia: Čínska óda na (ne)dokonalosť pod 10 000 eur

Dacia Spring neskrýva japonské korene. Model označený ako "jar" ponuky je vlastne prepracovaným Renaultom City K-ZE. Čo ponúkne najlacnejší európsky elektromobil so zaujímavým dojazdom? Prepracovaný Renault City K-ZE ako Dacia Spring zaujme najmä cenou. Na predaj za koľko?  

rufus v Auto-moto zaujímavosti
12.08.2020
Diskusia:

Dacia Spring

Auto-moto zaujímavosti

Najdostupnejší automobil na európskom trhu s alternatívnym pohonom? Dacia. Podobnosť s čínskym zástupcom? Viac ako prekvapivá. Prvá elektrická Dacia sa ohlasuje ako svieži vietor svojej kategórie vozidiel.  Čo ponúka?

Najlacnejšia Dacia - Čínska óda na (ne)dokonalosť pod 10 000 eurZdroj: autoevolution.com

Dacia Spring

Odložená tohtoročná premiéra Dacie Spring sa vďaka internetu, „renderings“ záberom a informačnému šumu dostala na oči verejnosti. Aj keď oneskorene, prichádza s niekoľkými vlastnosťami, ktoré zverejnil výrobca.

Japonské korene

Elektromobil rumunskej značky bude vystupovať pod názvom Dacia Spring. Dacia Spring neskrýva japonské korene. Model označený ako "jar" ponuky je vlastne prepracovaným Renaultom City K-ZE. Čo ponúkne najlacnejší európsky elektromobil so zaujímavým dojazdom?

Dizajn, na aký sme zvyknutí

Už prvotný koncept dodržiaval tvarové línie výrobcu. Prvé špionážne zábery prototypu odkrývajú očakávanú pravdu. Prekvapenie po stránke dizajnu sa nekoná. Dizajn? Lichotivý, neurazí, ale ani neprekvapí. Posúď sám.

Najlacnejšia Dacia - Čínska óda na (ne)dokonalosť pod 10 000 eurZdroj: autoevolution.com

Špionážne zábery

Dacia zachytená pri testovaní odkrýva skutočné tvarové línie. Ochranná fólia zakrýva len malé časti vozidla, čo naznačuje, že výrobca nemá veľa častí, ktoré treba skrývať. Dá sa povedať, že okrem pár detailov ako zmeneného loga, svetiel a nárazníkov, ide o pôvodný Renault so skromnou úpravou.

Prototyp pre Rumunsko

Na základe priložených fotografií možno vyvrátiť pochybnosti o tom, že ide o pôvodný Renault. Rumunské dočasné registračné značky, všetko nasvedčuje tomu, že ide o automobil, ktorý používa automobilka na testovanie a spĺňa všetky normy a technické požiadavky v danej krajine. Čínsky Renault City K-ZO prešiel len malými úpravami, je však oficiálne novým vozidlom určeným pre európsky trh.

Pohon + dojazd cca 200 km

Výkon vozidla zabezpečuje elektromotor s výkonom 44 koní. Vozidlo disponuje batériami s kapacitou 26,8 kWh. Hnacie ústrojenstvo a batérie sú z pôvodného modelu prevzaté v nezmenenej podobe. Vďaka týmto parametrom udáva Dacia Spring v Japonsku dojazd 270 km. Reálny dojazd sa môže kvôli staršiemu prepočtu európskeho cyklu NEDC trochu líšiť. Dacia Spring bude podľa odborníkov disponovať reálnym dojazdom okolo 200 kilometrov.

Najlacnejšia Dacia - Čínska óda na (ne)dokonalosť pod 10 000 eurZdroj: autoevolution.com

Nové emisné limity v Európe od 2021

Cena  elektromobilov klesá každý deň. Práve Renault a Dacia majú plné ruky práce s udržaním sa na trhu. Už budúci rok budú platiť platí nové emisné limity, čo viedlo skupinu Renault k postaveniu lacného EV s elektrickým pohonom pre európsky trh. Práve cena je jedným z parametrom, ktorý vyhodnotila Dacia a Renault ako záruku udržania sa na trhu s novými podmienkami. Za koľko bude na predaj? 

Príchod na trh + cena pod 10 000 eur

Možno počítať s uvedením na trh už v roku 2021. Podarí sa obom značkám ponúknuť zákazníkom nižšiu cenu ako konkurencia? Dôvod týchto strohých zmien a snahy udržať akékoľvek nové inovácie na uzde? Pokus o čo najnižšiu cenu. Presne tento parameter je pre vznik tohto automobilu kľúčový. Zľahka prepracovaný Renault City K-ZE rozhodne zaujme najmä cenou. Potenciálni zákazníci môžu na 100 % rátať s nižšou cenou ako 15 000 eur.

Budúci najlacnejší elektromobil Európy

Po skombinovaní nízkej ceny so stimulmi k zakúpeniu EV, ktoré dosahujú až 9 000 eur pre domáci trh v Rumunsku a 6 000 eur v Nemecku už nie je táto voľba na prvý pohľad nevýrazného modelu takým outsiderom, čo povieš? Ak si doteraz s priazňou k Dacii Spring nepočítal, vezmi do úvahy  dojazd 200 km a cenu v kombinácii s dotáciami pod 10 000 eur. Ako hodnotíš šance na uchytenie sa na trhu v Rumunsku a postupne na celom európskom trhu? Podeľ sa o tvoj názor a prognózy vývoja trhu áut v súvislosti s novými normami emisií v Európe v komentároch.

Zdroj: Atelierul de Detailing@Facebook, autoevolution.com

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Rarita na predaj: Posledné Audi S8 s automatom, faxom a VHSPosledné Audi S8 s manuálnou prevodovkou - fax, prehrávač VHS a Nokia telefón ako bonus!...2. August, 2020
02Naháňačka: Ford Fiesta vs. policajný vrtuľníkNiekoľko hodinová naháňačka sa na cestách len tak nevidí. Policajní...24. Júl, 2020
03Mustang delo na predaj: 650 koní, nájazd len 1 600 km!Väčšina automobilových skvostov, ktoré si zahrali v slávnych filmoch, cenovkou hrubo...8. August, 2020