Prvá čistá Cupra: Formentor športiak v tele SUV oznámil ceny pre SR!

Nové SUV-kupé zo Španielska získa tvoje srdce. Zabudni na Seat. Toto je úplne iná šálka kávy. Cupra píše svoj nový príbeh. Poriadne zaujímavý príbeh. Nenechaj si ujsť Cupra Formentor beštiu. Formentor vo vrcholnej motorizácii doslova berie dych. Čo dokáže športiak v tele SUV-čka? Za koľko je na predaj na Slovensku? 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
18.11.2020
Diskusia:

Cupra Formentor

Auto-moto zaujímavosti

Na Slovensku začal predpredaj prvého samostatného modelu automobilky Cupra. Do konca novembra sú umožnené aj objednávky limitovanej edície First Edition. Formentor je prvým modelom vyvinutým exkluzívne pre značku CUPRA a bude najodvážnejším projektom celého výrobného programu. Nová Cupra Formentor beštia je veľkou výzvou nielen, čo sa týka ceny. Stačí sa ponoriť do parametrov a budeš presvedčený, že ju chceš!

Cupra odluka od Seatu

Po výkonom napumpovanom motore Cupry Ateca, ktorá zažiarila s vylepšeným vzhľadom, motorom a športovejšími jazdnými vlastnosťami, tu máme ďalšie delo z dielne značky Cupra. Oči aj srdce sa potešia. Ak zvažuješ kúpu nového automobilu pre zábavu, nemôžeš siahnuť vedľa.

Cupra Formentor - Prvá čistá Cupra beštia (interiér)Zdroj: cupraofficial.sk

SUV + výkon = CUV Cupra Formentor

CUPRA Formentor spája prednosti výkonného automobilu s výhodami SUV. Na trh prichádza v správnom čase, keď sa segment CUV teší veľkej obľube zákazníkov. CUPRA Formentor je výnimočný automobil pre výnimočných ľudí," povedal Wayne Griffiths, CEO a predseda predstavenstva značky CUPRA. Mal pravdu. Niečo osudovo vhodné pre náročných zákazníkov automobilový svet potrebuje.

Cupra Formentor - Prvá čistá Cupra beštia (interiér)Zdroj: cupraofficial.sk

Cena na Slovensku

Za koľko sa táto ozdoba salónov a ciest bude predávať na Slovensku? Športový crossover CUPRA Formentor Veloz  v limitovanej verzii First Edition kúpiš za 45 990 eur, bez DPH 38 325 eur. Ide o najvýkonnejšiu verziu s prepĺňaným motorom 2.0 TSI a výkonom 228 kW, 310 koní. Táto cena je platná pre objednávky do 30.11.2020. Cena štandardného modelu je stanovená na sumu 46 850 eur, 39 041 eur bez DPH. Cena najsilnejšieho modelu CUPRA Formentor je stále nižšia ako cena modelu CUPRA Ateca (pred FL). Slabšie motorizácie neponúknu nadštandardnú úroveň výbavy, ale stále budú pre zákazníka zaujímavé.

Cena v Nemecku

Pred odhalením našej ceny sa stali bohatou témou diskusie nemecké ceny. Formentor zverejnil mimoriadne zaujímavú základnú cenu pre nemecký trh. Ohlásená bola cena 43 953 eur, cena bez 16% DPH je 37 890 eur.  Po zverejnení slovenských cien importérom sa mnohí nepotešili. Nie je to až tak zlé. Prvá edícia ponúka pre Slovensko zvýhodnenú cenu aj zaujímavú výbavu navyše. K štandardnej výbave prirátaj darčeky ako Winter pack: vyhrievané predné sedadlá a volant, alarm s kontrolou vnútorného priestoru, elektrické ovládanie dverí batožinového priestoru s „virtuálnym pedálom“, Top view kameru a Full Link so systémom Mirror Link, CarPlay a Android Auto. K zvýhodnenej cene tak dostaneš výbavu v hodnote 1 781 eur zadarmo, to už je po odrátaní menej ako pri nemeckej cene.

Vzhľad

CUPRA Formentor kombinuje pútavý vzhľad, vysoký výkon a ešte vyššiu úroveň praktickosti v karosérii typu CUV. Čo je to CUV? V preklade „športiak v tele SUVčka.“ Dokonalý kokteil najväčších výhod najpredávanejších moderných áut osloví širokú škálu zákazníkov. Športový charakter modelu Formentor je cítiť v dizajne už na prvý pohľad. Nové štandardy v rámci značky CUPRA dostali pôsobivé tvary. Posúď sám.

Cupra Formentor - Prvá čistá Cupra beštia (interiér)Zdroj: cupraofficial.sk

Formentor Veloz First Edition

Cupra Formentor sa od 2. novembra 2020 dá objednať v predpredaji aj u nás.  Zbystri pozornosť pri špičkovej verzii Veloz. Pohon zabezpečuje prepĺňaný zážihový 4-valec so zdvihovým objemom 2,0 l. Uvádzacia edícia agilného crossoveru nesie označenie Formentor Veloz First Edition.

Špeciálna edícia + špeciálna výbava

Cenovo zvýhodnená verzia sa predáva do 30.11.2020. Po tomto dátume už zaplatíš tabuľkových 46 850 eur. First Edition ponúkne spomínanú rozšírenú základnú výbavu. Pasažierov budú hýčkať vyhrievané predné sedadlá a volant, alarm, elektrické veko batožinového priestoru a spoľahlivý 360° parkovací systém so širokým záberom.

First edition čerešničky na torte

Cena však neznamená nejakú pánsku zábavu. Cupra Formentor ponúkne v najexkluzívnejšej verzii nekonečný dlhý zoznam možností konfigurácie a vlastností. Najdrahšou položkou a „exkluzívnou čerešničkou na torte“ sú brzdy Brembo prednej nápravy. Cena? 2 151 eur. Veľké 19-palcové zliatinové disky Exclusive majú hodnotu 1 004 eur. Výnimočný modrý lak karosérie v matnom prevedení  poteší všetky zmysly za 1 926 eur.

Vrchol ponuky s výkonom 310 koní

Vrchol ponuky - Cupra Formentor VZ 2.0 TSI s výkonom 228 kW, 310 koní, je neodolateľný. Výkon je na kolesá prenášaný spoľahlivou 7-stupňovou prevodovkou DSG. Táto horúca strela disponuje pohonom všetkých kolies 4Drive. Okrem motoru 2.0 TSI s výkonom 310 koní, zaujme aj s pohonom plug-in hybrid s výkonom 180 kW, 245 koní. Ktorý si vyberieš?

Cupra Formentor - Prvá čistá Cupra beštia (interiér)Zdroj: cupraofficial.sk

Rozšírenie ponuky motorov

Už čoskoro model rozšíri portfólio motorizácii o 6 ďalších motorov. Ponuka zastreší benzínový TSI, naftový TDI a plug-in hybrid na báze benzínového motora. Celkom si bude zákazník vyberať zo 7 motorových špecifikácii s výkonom od 150 do 310 koní.

Špeciálne vlastnosti + vyššia bezpečnosť

Cupra Formentor ponúka elektrický posilňovač bŕzd, ktorý umožňuje rýchlejšiu reakciu brzdovej sústavy ako klasický podtlakový posilňovač. Verzie s plug-in hybrid pohonom umožňujú v rôznych režimoch rekuperáciu energie využitím elektromotora na spomalenie vozidla. Za pozornosť stojí aj elektrický posilňovač určený pre vysokovýkonné modely Cupra. Vďaka zdvojeniu ovládacieho systému bŕzd (ESC a elektrický posilňovač) poskytuje tento systém lepšiu bezpečnosť.

Akcelerácia

Cupra Formentor vo verzii VZ 2.0 TSI DSG 4Drive akceleruje z 0 na 100 km/h len za 4,9 sekundy. Maximálna rýchlosť je stanovená elektrickým obmedzovačom na spomínaných 250 km/h . Páka prevodovky DSG nie je mechanicky prepojená s prevodovkou, pokyny sa prenášajú vďaka shift-by-wire technológii.

Cupra Formentor - Prvá čistá Cupra beštia (interiér)Zdroj: cupraofficial.sk

Spotreba

Ani vysoký výkon neznižuje efektivitu práce pohonného ústrojenstva. Kombinovaná spotreba sľubuje hodnoty okolo 8,2 až 9 l na 100 km jazdy. Zaujímajú ťa emisie vozidla? Stroj udáva kombinované emisie CO2 v rozmedzí od 186 do 203 g/km. Podeľ sa s nami o svoj názor na Cupra Formentor. Aké budú ďalšie športové plány španielskej značky? Ktorému konkurenčnému modelu tento krásny športovec „skočí do kapusty?“

Štandardná výbava   Full LED predné svetlá, 19-palcové kolesá, plne digitálny prístrojový panel, športový adaptívny podvozok, 3-zónovú automatickú klimatizáciu, parkovaciu kameru a senzory, prediktívny adaptívny tempomat,  plejádu najnovších asistenčných systémov a ďalšie.
Limitovaná edícia First Edition "Winter pack" vyhrievané predné sedadlá a volant, alarm, elektrické veko kufra a ovládanie nohou (virtual pedal), 4 kamery sledujúce okolie vozidla a systém Full link. Ďalšia výbava je vo forme príplatkových prvkov, napr. kožené čalúnenie, exkluzívne laky karosérie alebo lepšie športové brzdy Brembo. 
Cupra Formentor  Parametre
Motor 2.0 TSI
Počet valcov/ventilov 16
Objem 1.984 cm3
Vŕtanie x zdvih 82,5 x 92,8 mm
Kompresný pomer 9,3:1
Max. výkon 228 kW (310 k)
Max. krútiaci moment 400 Nm
Prevodovka 7-stupňová DSG, pohon všetkých kolies 4Drive
Maximálna rýchlosť 250 km/h
Kombinovaná spotreba(WLTP) 8,2-9,0 l/100km
Porovnanie veľkostí modelov
dĺžka x šírka x výška
CUPRA Ateca        4394 / 1841 / 1615 milimetrov, 485 / 1.579 litrov               
CUPRA Formentor 4450 / 1839 / 1511 milimetrov, 420 / 1.475 litrov
CUPRA Leon Sportstourer PHEV 4657 / 1799 / 1463 milimetrov, 470 / 1.450 litrov

Zdroj: cupraofficial.skhttps://www.cupraofficial.co.uk/

Galéria Cupra Formentor - prvá čistá Cupra beštia

Cupra Formentor

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Fiat 500 3+1: Polovičné dvere naviac! Fiat 500 je obľúbený moderný model, ktorý dokázal spojiť históriu značky s modernými...2. November, 2020
02Dodávka pašerákov s prekvapením za 5,5 milióna eur! Polícia v nenápadnej bielej dodávke odhalila pašerácku skrýšu. Úlovok v hodnote viac ako...4. November, 2020
03V12 Gordon Murray hyperšport beštia bez turba: 12 100 otáčok, 672-koní!Splnený sen Gordona Murraya exceluje v porovnaní s konkurenčnými agregátmi. Otáčky sú...8. November, 2020