Test: Citroën C3 PureTech 110 – Pohodlie do mesta

Už dávno nie je Citroën C3 tým, čím býval. Prvé dve generácie boli predsa také vyššie, takmer ako MPV, ale tretia generácia sa už stala bežným malým hatchbackom. A zmena zjavne prospela, je ich na cestách naozaj dosť. Po facelifte je však ešte lepší ako predtým.

JozefM v Testy
20.01.2021
Diskusia:

C3 PureTech 110 EAT6

Testy

V ponuke motorov je niekoľko agregátov, ktoré môžu zaujať. Medzi nimi je, celkom prekvapivo, stále aj naftový motor. Ale ten rozhodne nie je vrcholnou pohonnou jednotkou. Tou je viacerými výhrami ocenený trojvalec PureTech s prepĺňaním. Sekunduje mu automatická šesťstupňová prevodovka.

Farebná kombinácia musí byť správna

Citroën C3 je tým zástupcom malých mestských vozidiel, ktorý nutne potrebuje mať pekne zvolenú výbavu a pekne zvolené farby. Modrá mu sedí, naviac ak má čiernu strechu. Horšia situácia nastane ak je to základná výbava Feel, ktorá nemá ani inovátorské bočné lišty so vzduhcovými vankúšmi, ktoré majú chrániť karosériu pred niektorými ťuknutiami napríklad pri nákupných centrách.

Výrazným krokom vpred s faceliftom sú predné svetlá. Tie sú štandardne LEDkové. Dôvod je jednoduchý. Čím viac ich automobilka namontuje, tým bude nižšia cena za kus a zároveň, tieto svetlá spotrebúvajú menej energie, čiže, síce nepatrne, ale prispievajú k znižovaniu emisií CO2.

Test: Citroën C3 PureTech 110 – Pohodlie do mestaZdroj: Autobazar.EU

Ako celok pôsobí C3 až crossoverovo, za čo vďačí plastovým lemom blatníkov a tiež tvarom nárazníkov. Disky kolies s priemerom 16 palcov neurazia, ale ani neohúria a tiež svojou kvapkou prispievajú do crossoverového celkového vzhľadu. Vlastne Citroën teraz ponúka všetky autá, ktoré vyzerajú ako crossovery.

Komfort nadovšetko

Prvé posadenie do sedadiel naznačí, že C3 nepotrebuje verziu, ktorá by bola hot. Toto auto je o komforte a o príjemnom prekonávaní mestskej premávky. Sedadlá sú mäkká a poddajné, také, v ktorých by sa dalo sedieť aj pri krbe. Možno im chýba nastavenie sklonu sedáku, ale väčšinou ho nie je treba.

Vodič má všetko po ruke. Na volante sa dá ovládať niekoľko funkcií rádia a palubného počítača, ale tempomat nie. Ten má samostatný ostrovček pri páčkach pod volantom. Informačno-zábavný systém patrí k tým jednoduchším a jedinú výčitku môžeme smerovať ku softvérovému tlačidlu vnútornej cirkulácie. Tým, že displej reaguje trochu pomalšie, tak sa môže dôvod prečo treba prepnúť túto funkciu dostať do interiéru. Pritom na lište pod displejom by sa miesto ešte pre jedno tlačidlo s prehľadom našlo.

Test: Citroën C3 PureTech 110 – Pohodlie do mestaZdroj: Autobazar.EU

Tým, že C3 patrí stále medzi malé autá, má menší aj priestor na zadných sedadlách. Avšak stále je dostatočný a na kolená je možno viac miesta ako v Škode Octavia prvej generácie. Celkom prekvapením je aj relatívne veľký kufor. Podľa merania VDA má objem 300 litrov po predeľovaciu dosku. V praxi je dosť hlboký a má vyššie nakladaciu hranu. Sklápanie sedadiel je veľmi jednoduché a tie sú delené na dve asymetrické časti, ako je zvykom.

Najvýkonnejší motor je vhodnou voľbou

Motor s objemom 1,2 litra, tromi valcami, turbom a niekoľkými titulmi Motor roka vo svojej kategórii je pre C3 naozaj vhodnou pohonnou jednotkou. Má síce slabší výkon, 81 kW (110 k), ale na malé auto to naozaj stačí. Veď hmotnosť auta nedosahuje ani 1200 kilogramov. Výrobca ponúka aj možnosť spojenia s automatickou prevodovkou. Je ňou šesťstupňový hyrdodynamický menič, ktorý je osvedčený a funguje presne tak ako má.

Pretekanie s C3 nie je vhodnou kratochvíľou, lebo auto nie je stavané na absolútne žiadne športové prejazdy zákrut. Dalo by sa povedať, že je modernou interpretáciou historického modelu 2CV. Vlastne ten bol športovým náčiním. Aj C3 po úpravách jazdila v rally, ale to už má s týmto autom naozaj málo spoločné.

Test: Citroën C3 PureTech 110 – Pohodlie do mestaZdroj: Autobazar.EU

Podvozok je konštruovaný na pohodlie a to spĺňa adekvátne. Pri snahe o športovejšiu jazdu zadná náprava dokáže trochu poskočiť a naznačí tak, že sa treba vrátiť do štandardného spokojného výletného tempa. V takom sa cíti najlepšie a vlastne tým ukľudňuje šoféra. Vtedy sa dokáže dostať spotrebovo aj ku šiestim litrom. Pri naháňaní po diaľniciach a žmýkaní výkonu motora je to skôr sedem. S ľahkou nohou sa dá dostať aj pod 6, ale tomu sa trochu bráni automatická prevodovka. S manuálom sa dá, s týmto motorom, spraviť lepšia spotreba.

Odporúčaná verzia

S prehľadom a okamžite je jasné, že najlepšia verzia je s týmto motorom. Netreba zbytočne naftovú alternatívu, pokiaľ auto nemá jazdiť dlhé trasy. A ak má jazdiť dlhé trasy, tak je vhodné siahnuť po niečom väčšom, napríklad po C4. Toto auto sa najlepšie cíti ak za deň nabehá do 200 kilometrov v zmiešanom prostredí s mestskou premávkou. Otázkou teda ostáva, či zvoliť manuál, alebo automat. Tu je odpoveď zložitejšia. Ak auto jazdí primárne mesto, tak automat, ak mimo mesta, tak manuál.

Test: Citroën C3 PureTech 110 – Pohodlie do mestaZdroj: Autobazar.EU

Konkurenti

Po konkurentov naozaj netreba chodiť ďaleko. V novej alianicii Stellantis ich je neúrekom. Veď Fiat má 500-vku, ale najmä Peugeot má 208 a Opel má Corsu. Tie majú rovnakú platformu. A svojho zástupcu v triede malých áut má aj Toyota s Yarisom, Ford s Fiestou, Hyundai s i20 a aj Kia s Riom, či Renault s Cliom. Tých konkurentov je tak veľa, že ich nebudeme ani všetkých vymenúvať, lebo by tu bol len zoznam.

Aký je teda verdikt?

Citroën C3 sa v prvom rade musí zapáčiť, lebo inak vodič, teda skôr majiteľ, siahne po niečom s trochu menej výrazným dizajnom. Avšak pre malý Citroën hovorí aj cena. Testovaná výbava Shine s automatom a týmto výkonnejším motorom stojí 15 790 eur a vlastne treba priplatiť len za farbu, či skôr farebnú kombináciu, ak berieme do úvahy aj farebnú strechu. Z C3 sa dá spraviť naozaj pekné auto, možností je veľa. A ako mestský a prímestský spoločník je výbornou voľbou, lebo ponúka to, čo by takéto auto malo mať. Komfort!

Test: Citroën C3 PureTech 110 – Pohodlie do mestaZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+pekný dizajn
+slušné LED svetlá v štandardnej výbave
+pohodlné kreslá vpredu
+výkonný motor

-pri snahe o ostrú jazdu vie zadok poskočiť
-vnútorná cirkulácia, teda jej tlačidlo, je schované v menu
-vyššia nakladacia hrana kufra

Tabuľka s technickými údajmi

Citroën C3 PureTech 110 EAT6 Shine

Motor

R3 benzín

Objem

1198 cm3

Výkon

81 kW (125 k) pri 5500 ot/min

Krútiaci moment

205 Nm pri 1750 ot/min

Prevodovka

Automatická šesťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

193 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

10,0 s

Spotreba (WLTP)

6,0-6,1 l/100km

Emisie

136-139 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

3996 mm

Šírka

1749 mm

Výška

1490 mm

Rázvor osí kolies

2539 mm

Objem batožinového priestoru

300/922 l

Objem palivovej nádrže

45 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1192/418 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Ford Ranger XLT – Má všetko, čo trebaFord Ranger je dlhodobo jedným z najpredávanejších pick-upov. Berieme však do úvahy len...23. December, 2020
02Test: Dacia Duster LPG – Hybrid nemusí byť len elektrickýDacia Duster je na trhu už vo svojej druhej generácii, čo nie je prekvapením, dokonca sa...11. November, 2020
03Test: Škoda Octavia Combi TSI – Dva svety v jednomNiekedy sú požiadavky na nové vozidlo trochu rozsiahle. Musí splniť požiadavky na to, aby...25. November, 2020