Test: Ford Ranger XLT – Má všetko, čo treba

Ford Ranger je dlhodobo jedným z najpredávanejších pick-upov. Berieme však do úvahy len Európu, lebo každému musí byť jasné, že USA a Kanada sú na tom trochu inak a tam patrí Ranger medzi kompaktné pick-upy, čiže záujem je o väčšie kúsky. Avšak na európske pomery je už Ranger naozaj veľkým autom.

JozefM v Testy
23.12.2020
Diskusia:

Ford Ranger XLT 2.0 EcoBlue

Testy

Veď rozmery sú také aké nemá ani BMW radu 7 v predĺženej verzii. Paradoxom je zloženie predaja Rangerov. Ako sme počuli, tak väčšina zákazníkov má zálusk na vrcholné verzie Wildtrak a Raptor. Nie je sa čomu čudovať, XLT tak ostáva fleetová klientela. Ale chýba tejto verzii vlastne niečo?

Je to drsňák

Ranger nikdy nebol autom, ktoré by bolo prvou voľbou na prechádzanie po obchodoch v obchodných centrách. Aj keď je to možné, tak verte, že nechcete s týmto kolosom vchádzať do podzemných garáží Centralu na dennej báze. A Eurovea je vlastne veľmi podobná svojimi nájazdami a ostrými zalomeniami. Ranger má rád priestor.

Auto s dĺžkou 5,4 metra nie je stavané na parkovanie a už určite nie pozdĺžne. Ale všade inde sa cíti dobre. Naviac aj napriek slabšej výbave XLT, ktorá je len druhým stupienkom od úplného základu pôsobí veľmi uhladene. Môže za to chrómová maska a vlastne aj chrómové kryty zrkadiel. Tie napovedajú, že toto nie je úplne ten základ, ktorý má na sebe logo „cena od“.

Test: Ford Ranger XLT – Má všetko, čo trebaZdroj: Autobazar.EU

Tento pick-up ako pick-up ani veľmi nemusí pôsobiť, keďže má vzadu na ložnom priestore kompletné prekrytie nadstavbou. Je lakovaná rovnakou modrou farbou a dizajn sa prispôsobuje celku tak, že pôsobí ako integrálna súčasť vozidla. Naviac má aj zamykanie napojené na centrál, čo nie je pravidlom a je to príjemným bonusom, keďže netreba riešiť druhý kľúčik. Nadstavba je predsa doplnok a originálny kľúč by do nej nesedel.

Priestorový kráľ

Znova sa budeme hýbať vo sfére európskych pick-upov. Veľkostne, teda interiérovo je Ranger asi najlepší pick-up z tých, ktoré sú primárne určené na náš trh. Vpredu sú všetky v poriadku, pokiaľ teda nemajú strešné okno, ale Ranger vyniká priestorom vzadu. Za 180 centimetrov merajúceho vodiča si sadne rovnako vysoký pasažier a netrpí ani tým, že by bolo operadlo úplne kolmo. Má jemný sklon. Zaním je naviac priestor, kde sa dá odložiť povinná výbava, či niečo menšie z batožiny. Notebook? Napríklad.

Celkovo je to pri bežnom pick-upe trochu horšie s batožinovým priestorom. Takéto autá jednoducho potrebujú nejaký druh prekrytia ložnej plochy, keď majú byť spôsobilé na cestovanie pre viac ako dvojicu. Nadstavba spôsobuje, že nie je problém naložiť fakt veľa všetkého a diagonálne vojdú aj dlhšie lyže, sánky, ale ani bicykle nepredstavujú problém. Naviac povrch je možné vystriekať tlakovým čističom.

Test: Ford Ranger XLT – Má všetko, čo trebaZdroj: Autobazar.EU

Výbava XLT je posledná, ktorá nemá kožené čalúnenie. Limited, ktorý je nad ňou ho už má. Látkové čalúnenie je úplne v pohode a koža naozaj nechýba. Na tieto slová si spomeniete v lete, kedy by koža nabrala omnoho vyššie teploty. Jasné, dvojzónová klimatizácia s automatickým ovládaním v tomto kuse vie schladiť celkom rýchlo, ale neschladí povrch sedadiel. Z príplatkovej výbavy treba vyzdvihnúť aj systém SYNC3 s 8-palcovým displejom. Je rýchly a veľmi jednoduchý na ovládanie. V tejto špecifikácii nemá síce navigáciu, ale plne podporuje zrkadlenie telefónov.

Toto je základ

Pod kapotou Rangeru sa dostal dvojliter. A je to jedna z najlepších správ. Nielen čo sa týka spotreby, ale hlavne s ohľadom na kultúru chodu. V súčasnosti, teda na našom trhu, sú dve výkonové verzie. Alternatíva s jedným turbom ponúka výkon 125 kW (170 k) a bi-turbo má 154 kW (210 k). Prekvapením je práve tá slabšia monžosť. V tomto kuse je spojená s manuálnou prevodovkou.

Manuál sa netrasie ako v niektorých konkurentoch a netreba robiť ani extrémne dlhé pohyby na zaradenie. Pocitovo je dynamika tohto základného motora lepšia ako dynamika bývalého päťvalca s objemom 3,2 litra. Je to však len pocit, lebo v ideálnych podmienkach mal päťvalec o niekoľko desatín kratšie zrýchlenie na stovku. Onedlho k tomuto motoru pribudne aj desaťstupňový automat, ktorý má bi-turbo a je možné, že tým sa časy zrovnajú.

Test: Ford Ranger XLT – Má všetko, čo trebaZdroj: Autobazar.EU

Od Rangeru netreba čakať agilné prejazdy zákrut, na to nie je stavaný. A nepomáhajú ani vysoké bočnice 16-palcových zliatinových diskov. Avšak dá sa s ním ísť prekvapivo rýchlo a tej rýchlosti stíhajú aj brzdy. Možno s plne naloženým autom, na celkovú hmotnosť bude jazda komótnejšia, ale brzdenie premávky nebude v programe. Aj pri dynamickejšej jazde sa dá spotrebsa držať do 9 litrov, čo je výborná správa. Je to zhruba o liter až dva lepšia hodnota ako dosahovali predchádzajúce agregáty. V prípade snahy sa dá priblížiť siedmim litrom, ale to bude asi skúšať málokto.

Odporúčaná verzia

Pri pohľade na ponuku Rangeru je jasné, že všetko je závislé od rozpočtu a toho koľko ste ochotní investovať do takéhoto auta. Bez váhania sa dá povedať, že Raptor, lebo je bezkonkurenčný pri prejazde hrbolatého terénu. Ale ani Wildtrak nie je zlý, práve naopak. Možno jediné, čo by sme skonštatovali, že základná výbava XL je naozaj extrémne pracovná, ak sa to takto dá nazvať. Od XLT hore je všetko v poriadku.

A z pohľadu motorov nemá Ranger aktuálne žiadne slabé miesto v ponuke. Naviac keď ku slabšiemu agregátu pridá Ford ten istý desaťstupňový automat, ktorý si dobre rozumie už s bi-turbom, tak bude rozhodovanie naozaj ešte ťažšie. Nech to však vyzerá akokoľvek, tak asi najuniverzálnejšou a najideálnejšou verziou v ponuke je Wildtrak a kľudne s týmto motorom a manuálom. Ak však nepotrebujete veľkú nosnosť a máte viac financií, tak skočte rovno do Raptora, nebudete ľutovať.

Test: Ford Ranger XLT – Má všetko, čo trebaZdroj: Autobazar.EU

Konkurenti

Ako najzásadnejší konkurent Rangeru donedávna fungoval Volkswagen Amarok, ktorý mal trojlitrový šesťvalec. Avšak ten zmizol z ponuky a nie je ho možné objednať. Naviac kolujú správy o tom, že budúci Ranger bude mať veľa spoločného práve s Amarokom. Medzi konkurentov sa hrdo radí aj Nissan Navara, ktorá sa predávala aj ako Renault Alaskan a po intenzívnejších úpravách ako Mercedes Triedy X. Odvodené verzie však už tiež zanikli. Takže ostáva reálne Navara, Mitsubishi L200, Isuzu D-Max a potom je na poli pick-upov ešte ponuka amerických monštier, ktoré sú tam ako bežné vozidlo.

Pick-up treba vedieť využiť

Pick-up nie je auto pre každého. Sú dva druhy ľudí, ktorí si ho kúpia. Jedni ho potrebujú k práci a tí nemajú problém siahnuť aj po slabšie vybavenom kuse. Tento XLT za necelých 40-tisíc s DPH je takým príkladom. Ale tí, ktorí ho chcú kvôli štýlu a potrebe prevážať športové náčienie siahnu skôr po Wildtraku aj napriek vyššej cene. Podľa použitia je na výber aj niekoľko prekrytí zadnej plochy. Najuniverzálnejšia je asi roleta, lebo tá dokáže prekrývať, ale dokáže sa po zhrnutí schovať a nechať voľný priestor.

Test: Ford Ranger XLT – Má všetko, čo trebaZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+aj ako XLT vyzerá hodnotne
+úsporný a výkonný motor
+prevodovka sa netrasie
+dostatok miesta na zadných sedadlách
+prijateľná cena

-neobratný v meste
-naskakuje sa naozaj vysoko
-stále cítiť neohrabanosť

Tabuľka s technickými údajmi

Ford Ranger XLT 2.0 TDCI EcoBlue

Motor

R4 nafta

Objem

1995 cm3

Výkon

125 kW (170 k) pri 3500 ot/min

Krútiaci moment

420 Nm pri 1500-2500 ot/min

Prevodovka

Manuálna šesťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

180 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

11,3 s

Spotreba (WLTP)

6,9-7,2 l/100km

Emisie

179-188 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

5363 mm

Šírka

1867 mm

Výška

1848 mm

Rázvor osí kolies

3220 mm

Objem batožinového priestoru

- l

Objem palivovej nádrže

80 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2193/1077 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Honda E – Takto má vyzerať moderný elektromobilMať v portfóliu elektromobil začína byť nevyhnutnosť pre väčšinu automobiliek. Nie je to...28. Október, 2020
02Test: Volkswagen Multivan T6.1 – Švajčiarsky nožíkŠvajčiarsky nožík je tým všestranným pomocníkom, ktorý by mal mať každý junák minimálne...9. December, 2020
03Test: Dacia Duster LPG – Hybrid nemusí byť len elektrickýDacia Duster je na trhu už vo svojej druhej generácii, čo nie je prekvapením, dokonca sa...11. November, 2020