Test: Mercedes-Benz A250e – Na elektrickú energiu dá až 70 km

Časy, kedy boli plug-in hybridné technológie trochu ťažkopádne a neposkytovali ani poriadny dojazd na jedno nabitie sú zjavne dávno preč. Moderná doba a nutnosť takýchto áut v portfóliu si vyžiadali výrazné modernizácie. No a práve Mercedes-Benz Triedy A, konkrétne A250e patrí medzi to najlepšie, čo v tomto segmente figuruje v ponuke celkovo.

JozefM v Testy
14.10.2020
Diskusia:

Mercedes-Benz A250e

Testy

Najnovšia generácia Áčka od Mercedesu, najmenšieho modelu, bola od začiatku koncipovaná na zástavbu plug-in hybriného ústrojenstva. A aj to vidno na parametroch. Máloktorý konkurent, teda vlastne žiaden, disponuje tak rýchlym nabíjaním a naviac dojazd je reálne použiteľný. Nákup potravín môže teda znamenať plné nabitie batérie.

Exteriér

Vo svojej štvrtej generácii je Áčko dynamickejšie ako kedykoľvek doteraz. Porovnávať ho s prvými dvomi generáciami by nebolo fér, lebo tie mali úplne iné zameranie a prevedenie. Až tretia prešla do formy hatchbacku nižšej strednej triedy, kde sa zjavne model cíti ako doma. Nikdy nebolo Áčko až takto parádne ako teraz.

Malé svetlá vpredu nechávajú vyniknúť masku chladiča, do ktorej môže preniknúť schéma hviezd, objavujúca sa aj na ďalších modeloch. Menšie svetlá však neznamenajú malý svetelný výkon. LEDkový systém MultiBeam svieti naozaj znamenite a ich adaptívnosť funguje tiež na perfektnej úrovni. Sú to znova jedny z najlepších svetiel, ktoré aktuálne v tejto triede autá majú.

Test: Mercedes-Benz A250e – Na elektrickú energiu dá až 70 kmZdroj: Autobazar.eu

Vlastne ak má Trieda A balík doplnkov AMG, tak jej nie je čo vyčítať, vyzerá výborne. Predný nárazník má na bokoch vodorovné elementy, ktoré auto opticky rozširujú. Vzadu túto funkciu plní spodná časť nárazníka vytvarovaná tak, aby pripomínala difúzor a dynamiku dodávajú dva chrómové prvky, ktoré zase imitujú koncovky výfuku. K tejto kombinácii prvkov sa dobre hodí aj rifľová modrá farba a disky kolies s priemerom 18 palcov majú akýsi lem, ktorý podporuje aerodynamiku.

Interiér

Pravá medzigalaktická atmosféra sa ukazuje v interiéri. Lesklé čierne prvky, obrovská plocha pre displeje, vyšperkovaný volant. Toto auto má všetko. Dokonca aj pohodlné sedadlá s dostatočným bočným vedením, ktoré majú integrované opierky hlavy. Pohodlné sedadlá vpredu sú základom kvality cestovania. Na niektoré prvky si však treba zvyknúť.

Kto nejazdil na Mercedesoch, toho bude trochu znervózňovať volič prevodovky pod volantom. Zmätok bude mať aj pri prepínaní stieračov na ľavej páčke. Avšak dá sa na to zvyknúť celkom rýchlo, čo má zase za následok problém pri presadnutí do iných áut, kedy ide pri cúvaní ruka automaticky po tejto páčke a tam sú stierače. Inak je ovládanie prekvapivo intuitívne. Ak by nebolo, stále je možné MBUX ovládať hlasom. Ale dá sa zvyknúť aj na dotykovú plochu miesto kolieska. Displej je naviac dotykový. To tiež nie je zlé. Vlastne ovládanie je možné tromi rôznymi spôsobmi. Viac má málokto.

Test: Mercedes-Benz A250e – Na elektrickú energiu dá až 70 kmZdroj: Autobazar.eu

Trieda  A sa nechce  hrať na priestorovú mágiu. Patrí do nižšej strednej triedy a rozmermi neprekvapí. Na zadných sedadlách si za 180-centimetrového vodiča sadne rovnako vysoký pasažier. Ale miesta na rozdávanie rozhodne mať nebude. Ani na kolená, ani na hlavu. Všetko bude tak akurát. Veľkosť kufra je prijateľná, ale treba prijať aj fakt, že v ňom bude zavadzať nabíjačka na 230V sieť a nabíjací kábel na stanice, kde nie je.

Jazdné vlastnosti

Pod kapotou najmenšieho z Mercedesov pracuje 1,4-litrový motor s prepĺňaním a k nemu sa pridáva elektromotor. Poháňajú iba prednú nápravu, ale na ňu smeruje až 160 kW (218 k). Ale to nie je stále tá správna a dôležitá informácia. Na jedno nabitie batérie sa dá prejsť až 70 kilometrov. To už je cifra, ktorá je reálne využiteľná. Oproti štandardu v triede, 50 kilometrom, je to poriadny posun. Naviac hodnota je reálna a dá sa dosiahnuť.

Ďalší unikát v tejto triede prichádza pri nabíjaní. Konektor nie je ten malý, ale veľký ako pre elektromobil. Nabíjanie je možné až 22 kW, ale iba v prípade priplatenia za túto možnosť. Do plna tak stačí na rýchlonabíjačke ostať necelých 40 minút. Menšia koncovka zo stojanu znamená parkovanie po dobu necelých dvoch hodín. Doma sa z klasickej zásuvky dá batéria nabiť za 7 hodín.

Test: Mercedes-Benz A250e – Na elektrickú energiu dá až 70 kmZdroj: Autobazar.eu

Áno, dalo by sa teraz pokračovať o tom ako tento Mercedes jazdí. Ale to vôbec nie je relevantné. Naviac má obuté pneumatiky Continental EcoContact, ktoré sú skôr na ekojazdu a dlhú výdrž ako na vytváranie rekordov v prejazdoch zákrut. Aj tak sú oči stále pribité na ukazovateľoch využívania energie. Veď toto auto musí jazdiť väčšinu času na elektrickú energiu. Zapínať spaľovací motor zbytočne by bola predsa hlúposť.

Odporúčaná verzia

Trieda A má v ponuke niekoľko verzií, ktoré sa líšia použitým agregátom. Dá sa však povedať, že A250e, ako je práve plug-in hybrid označený je výborná voľba. Nielen v ponuke modelu, ale aj medzi plug-in hybridmi v triede. Avšak ak nedokážete využiť hybridné ústrojenstvo, tak smelo v cenníku nájdite A250 s pohonom taktiež prednej nápravy. Ten má výkon 165 kW (225 k) z dvojlitra. A ak jazdíte nad 30-tisíc, tak za podobnú základnú cenu je v ponuke aj A220d s 140 kW (190 k). Mercedes má naozaj širokú ponuku motorov, ale s týmito sa nedá nič pokaziť.

Test: Mercedes-Benz A250e – Na elektrickú energiu dá až 70 kmZdroj: Autobazar.eu

Konkurenti

V sekcii konkurentov je to veľmi jednoduché. Malé hatchbacky s prémiovým charakterom sú obmedzené na pár modelov. Volvo už V40 nerobí, tak jedinými konkurentami ostáva Jednotka od BMW a A3 od Audi. Druhá strana mince zase prezentuje, že každý výrobca sa chce natlačiť práve do prémiovejšej časti ponuky. Táto trojica však ostáva neohrozená.

Záver

Mercedes-Benz A250e je naozaj jedným z najpokrokovejších plug-in hybridov v tejto triede. Má rýchle nabíjanie, dostatočný dojazd na nabitie a tiež výrazný užívateľský komfort. Všetko však niečo stojí a v Mercedese si za takýto kúsok vypýtajú tesne nad 50-tisíc eur. Je to cena adekvátna tomu, čo auto ponúka, avšak pozitívom by bolo, keby má už štandardne adaptívny tempomat a poriadny systém udržiavania v pruhoch. Inak treba ešte rátať s investíciou do týchto asistentov. Sú naozaj nevyhnutné. Bez nich auto trpí zníženým komfortom vodiča. Inak autu nie je čo vyčítať, lebo sa s ním jazdí dobre, aj keď dynamickú jazdu väčšinou krotí vnútorný boj majiteľa plug-in hybridu, pri ktorom akékoľvek pomyslenie na športovejšie vyžitie za volantom okamžite krotí pohľad na toky energie a aktuálnu spotrebu nielen benzínu, ale tiež elektrickej energie.

Test: Mercedes-Benz A250e – Na elektrickú energiu dá až 70 kmZdroj: Autobazar.eu

Plusy a mínusy

+výborný dojazd a rýchle nabíjanie
+perfektné predné svetlá
+vizážou najlepšie Áčko v histórii
+pekné vnútro s veľmi príjemným nepriamym osvetlením

-priemerný priestor vzadu a v kufri
-výbava, teda absencia adaptívneho tempomatu
-falošné koncovky výfuku
-rýchlonabíjanie nie je štandardne, ale za príplatok 600 eur

Tabuľka s technickými údajmi

Mercedes-Benz A250e

Motor

R4 benzín + elektromotor

Objem

1332 cm3

Výkon

160 kW (218 k) kombinovane
118 kW (160 k) pri 5500 ot/min spaľovací motor
75 kW (102 k) elektromotor

Krútiaci moment

450 Nm kombinovane
250 Nm pri 1800-5850 ot/min spaľovací motor
300 Nm elektromotor

Prevodovka

Automatická osemstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

235 km/h (EV: 140 km/h)

Zrýchlenie 0-100 km/h

6,6 s

Spotreba (WLTP)

1,5-1,4 l/100km

Emisie

34-33 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4419 mm

Šírka

1796 mm

Výška

1440 mm

Rázvor osí kolies

2729 mm

Objem batožinového priestoru

310/1120 l

Objem palivovej nádrže

35 l, batéria: 15,6 kWh

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1680/475 kg

Zdroj: Autobazar.eu
Zdroj foto: Autobazar.eu

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Naháňačka: Ford Fiesta vs. policajný vrtuľníkNiekoľko hodinová naháňačka sa na cestách len tak nevidí. Policajní...24. Júl, 2020
02Sylvester Stallone predáva svoje auto. 296 000 €!Vozový park celebrít je svetom vo svete. Hlavne ak sa bavíme o tých amerických celebritách....11. September, 2020
03Hyundai i30 (GD): Aký je a na čo si dať pri kúpe pozorBola to práve i-tridsiatka prvej generácie, ktorá začala ťaženie Hyundaiu nie iba ako...14. August, 2020