Test: Volkswagen Multivan T6.1 – Švajčiarsky nožík

Švajčiarsky nožík je tým všestranným pomocníkom, ktorý by mal mať každý junák minimálne doma. Ísť s ním na hríby? Tu pomôže. Rovnako tak pri niektorých domácich majstrovaniach. Proste je to univerzálna pomôcka. A Multivan je univerzálne auto, ktoré dokáže fungovať v mnohých situáciách. Na okruh by sme ho nebrali inak ako ťažné auto s veľkým prívesom, ale v bežnom živote funguje výborne.

JozefM v Testy
09.12.2020
Diskusia:

Volkswagen Multivan T6.1...

Testy

Rovnako ako má švajčiarský nožík viacero výbav, aj Multivan sa dá výrazne konfigurovať a ponúka dokonca dva rázvory. Pritom je na výber z niekoľkých výkonov naftového dvojlitra. My sme skúsili verziu s kratšou karosériou, v ktorej sa o pohon prednej nápravy stará dvojliter s výkonom 110 kW (150 k) a spolupracuje s dvojspojkovým automatom so siedmimi prevodovými stupňami.

Ani nevyzerá na to, čo dokáže

Od verzie T6 sa T6.1 líši prednou maskou, ktorá viac pripomína ostatné modely automobilky a svojim chrómovaním sa vie zaradiť napríklad ku Touaregu, či Arteonu. Veď aj Multivan je na podobnej úrovni, čo sa týka hierarchie, ale tu sa bavíme o úžitkových autách. Nové svetlá sú stále osadené LEDkami, aby dobre svietili a to spĺňajú úplne perfektne. V noci nenechajú v štichu a osvetlia cestu veľmi dobre.

Tvar karosérie Multivanu je taký, ako by sa dalo čakať, lebo výraznú zmenu táto kategória priniesť nemôže. Toto je najvhodnejší tvar z pohľadu vnútorného priestoru a aerodynamiky. Zrezaný kváder je najzákladnejším tvarom akéhokoľvek vanu. Takže sa menia len detaily, ktoré má Multivan prevedené decentne. Nekričia a majú šancu byť veľmi dlho aktuálne.

Test: Volkswagen Multivan T6.1 – Švajčiarsky nožíkZdroj: Autobazar.EU

Multivan nemusí byť ani prostriedkom, ktorý by spôsoboval závisť susedov. Nami testovaný Comfortline vyzerá s modro-sivou farbou a šesťnásťpalcovými zliatinovými diskami naozaj nenápadne a možno je jeho vizáž až trochu „understated“. Samozrejme, v ponuke je aj riešenie na toto, Multivan môže mať dvojfarebné lakovanie a osemnásťpalcové zliatinové disky, s ktorým poriadne kričí.

Tu je tá multifunkčnosť

Vnútri znova veľmi záleží na konfigurácii pri objednávaní. Osem miest je maximum, ktoré Multivan môže mať až v štyroch radoch pri dlhom rázvore. Na viac miest, čiže deväť je tu predsa Caravelle a Transporter Combi. Tento kus má však sedem sedadiel, kancelárske usporiadanie so stolíkom a možnosť prespať v interiéri. Tu sa najviac prejavuje tá multifunkčnosť.

O priestore na nohy a batožinovom priestore je zbytočné písať. Ako zadná lavica, tak stredné sedadlá a aj stolík sa dajú posúvať po vstavaných koľajniciach. Naviac stredná dvojica sa dá otočiť proti smeru jazdy a vznikne tak pekná a komfortná zasadacia miestnosť. To sa hodí v prípade, že ste zvyknutí rokovať pri káve v podniku a tie sú zavreté. Stačí pustiť nezávislé kúrenie a dohodnúť biznis, prípadne sa s rodinou naraňajkovať pred dlhou túrou. A prípadne sa dá, po sklopení zadnej lavice a nastavení stredných sedadiel, v Multivane aj prespať.

Test: Volkswagen Multivan T6.1 – Švajčiarsky nožíkZdroj: Autobazar.eu

Miesto vodiča je tiež príjemné, predné sedadlá majú totiž lakťové opierky na oboch stranách. Multivan vytvára dojem osobného auta, ale sklon volantu tomu nenasvedčuje, ten je stále zo sfér vanov. Avšak aj napriek tomu je cestovanie komfortné. Môže za to napríklad aj systém s možnosťou bezdrôtového Apple CarPlay. Chýba jedine bezdrôtové nabíjanie zariadení. Tým, že toto je bežnejšia verzia, nemá ani digitálny kokpit, ale to nejako zásadne nevadí. Aj takto vybavenému autu vlastne nič nechýba. Nevadí dokonca ani štartovanie klasicky kľúčom. Dôležité je, že k nezávislému kúreniu nie je iba časovač, ale aj diaľkové ovládanie.

Dva litre, nič iné sa vybrať nedá

Na pohon tohto kusu Multivanu sa podujal dvojlitrový radový štvorvalec, ktorý dosahuje 110 kW (150 k). Spolupracuje s automatickou sedemstupňovou prevodovkou s dvomi spojkami. Na ťažké predbiehanie kolón to veru nie je, ale na pohodlné cestovanie úplne bez problému stačí. Donedávna, keď bola v ponuke verzia T6, bol v ponuke aj dvojlitrový benzínový motor, avšak ten z ponuky vypadol kvôli extrémne malému záujmu zákazníkov.

S prevodovkou spolupracuje motor úplne bezproblémovo a je asi aj lepšou možnosťou ako manuál, lebo vytvára viac komfortu. Manuál je úplne v pohode, ale v Transporteroch a Caravellách. Pritom stále dosahuje s takto veľkým autom výbornú spotrebu. Kľudne sa dá hýbať do osem litrov. Aj pri jazdách po diaľnici. Mestská prevádzka je do 10 a mimo mesto sa dá dostať až do 6,5 litra.

Test: Volkswagen Multivan T6.1 – Švajčiarsky nožíkZdroj: Autobazar.EU

Podvozok je stále komfortný, ale vzadu potrebuje zaťaženie, aby dosiahol optimum, veď musí byť dimenzovaný na naozaj veľkú záťaž. Aj tu je však možnosť voľby viacerých podvozkov, dá sa zvoliť športovejšie naladenie, alebo verzia s nastaviteľnými tlmičmi DCC. Tá sa javí asi ako ideálna voľba a pre zlepšenie jazdných vlastností by sme priplatili za 17-palcové zliatinové disky.

Odporúčaná verzia

Odpoveď na to, ktorá verzia je tá najlepšia je veľmi individuálna. Z pohľadu parkovania je lepšia krátka verzia, ale dlhá verzia môže mať až osem miest, pričom zadných 6 je úplne samostatných. To isté platí o motoroch, 110 kW (150 k) stačí, ale je jasné, že viac potiahne lepšie. Existuje aj voľba štvorkolky.

Reálne je toto, čo vidíte na fotkách optimum z celkového pohľadu. Výkon je priemerný, ale stačí, výbava je adekvátna a výrazne pozitívnym prvkom je naozaj použitie dvojice zadných dverí a nezávislého kúrenia. Digitálny prístrojový štít nechýba, bezdrôtové zrkadlenie je nutnosť. Takisto treba priplatiť za možnosť nabíjania bezdrôtovo, keďže sú v aute len porty USB-C.

Test: Volkswagen Multivan T6.1 – Švajčiarsky nožíkZdroj: Autobazar.EU

Konkurenti

Z celého trhu sa dá vybrať ako priamy konkurent vlastne len Mercedes-Benz Triedy V. Ten je aj cenovo na tom podobne. Medzi konkurentov sa však postupne dostávajú aj budgetovejšie značky z mainstreamovej sekcie ponuky. Renault má svoj Trafic Spaceclass, koncern PSA má Citroën Spacetourer, Peugeot Traveller, Opel Zafira Life a rovnaký je aj model Toyota ProAce Verso. Každý z nich môže mať podobné usporiadanie a rovnaké úžitkové vlastnosti. Výhodou Volkswagenu je vyššia zostatková hodnota, ktorá je ale vykúpená vyššou obstarávacou cenou.

Finálny verdikt

Volkswagen Multivan je naozaj univerzálne auto na každodenné pracovné a rodinné použitie. Je optimálnym autom pre rodiny s viac ako tromi deťmi. Takisto je vhodnou voľbou do firemných flotíl, kde potrebujú cestovať skupiny ľudí a netreba ich tým pádom voziť lietadlom na vzdialenosti do 1000 kilometrov. Jedinou prekážkou može byť cena. Tá je, v tomto prípade okolo 50-tisíc eur. Nie je to úplne veľa, ale ani málo. V konfigurátore sa dokonca dá dostať na 100-tisícovú hranicu. Začiatok je však na 32-tisícoch eur.

Test: Volkswagen Multivan T6.1 – Švajčiarsky nožíkZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+veľa priestoru
+komfortné cestovanie
+veľká variabilita
+môže byť nenápadné aj nápadné

-cena
-už nie je v ponuke benzínový motor
-konkurencia nespí a ponúka aj viac výkonu

Tabuľka s technickými údajmi

Volkswagen Multivan Comfortline TDI DSG

Motor

R4 nafta

Objem

1968 cm3

Výkon

110 kW (150 k) pri 3250-3750 ot/min

Krútiaci moment

340 Nm pri 1500-3000 ot/min

Prevodovka

Automatická sedemstupňová dvojspojková

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

182 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

13,0 s

Spotreba (WLTP)

6,6-6,2 l/100km

Emisie

173-164 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4904 mm

Šírka

1904 mm

Výška

1970 mm

Rázvor osí kolies

3000 mm

Objem batožinového priestoru

Veľmi variabilne l

Objem palivovej nádrže

70 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2063/937 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Volkswagen Multivan T6.1 Comfortline TDI DSG

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: BMW X5M Competition – Tsunami výkonuBMW X5 je na trhu už od roku 1999, ale za tých 21 rokov už ukazuje svoju štvrtú generáciu,...30. September, 2020
02Test: Honda E – Takto má vyzerať moderný elektromobilMať v portfóliu elektromobil začína byť nevyhnutnosť pre väčšinu automobiliek. Nie je to...28. Október, 2020
03Test: Škoda Octavia Combi TSI – Dva svety v jednomNiekedy sú požiadavky na nové vozidlo trochu rozsiahle. Musí splniť požiadavky na to, aby...25. November, 2020