Test: Renault Captur E-Tech – V meste takmer elektromobil

Renault Captur je veľmi úspešný model automobilky. Veď predznamenal aj odchod karosérie kombi z menšieho modelu Clio. Captur je tak veľký, že ho nahradil úplne. A hlavne keď vidíme súčasnú, už druhú, generáciu crossoveru.

JozefM v Testy
06.01.2021
Diskusia:

Renault Captur Intens...

Testy

Ale bez ohľadu na úspešnosť musí reflektovať na zmeny, ktoré sa postupne dejú v automobilovom svete. Jednou z nich je sprísňovanie emisných noriem, ktoré má za následok elektrifikáciu vozidiel. Pri Euro 7 už nebude možné bez elektrických pomocníkov prejsť. Názor na toto si spravte sami, po kontrole elektrickej siete vo vašom okolí. Ale teraz sa zdá plug-in hybrid ako vhodný koncept do mesta. Teda ak má dostatočný dojazd. Renault svoje hybridy označuje E-Tech a jeden sa dostal aj do Capturu.

Malý a pritom veľký

Pohľad na Captur hovorí o tom, že nepatrí k najväčším autám a veľkostne je asi podobný predchodcovi. Ale reálne je väčší ako sa zdá. Na mestské parkovanie síce stále stačí a nerobí pri ňom problémy, dokonca dokáže zaparkovať aj sám, ale od Clia je dlhší o 20 centimetrov. Dokonca oproti prvej generácii narástol o 10 centimetrov na dĺžku aj keď rázvor ostal nezmenený.

Malý crossover, teda vstupný model do rodiny crossoverov automobilky, používa LEDkové predné svetlá, ktoré svieta dobre. Sú vlastne jednou z dvoch LED možnosťí, lebo halogénové svetlomety z ponuky vypadli. Je to logické, pri boji o každú stotinu gramu CO2 je ekonomickejšie použiť LEDky s menšou spotrebou ako halogénové svetlá. Nie sú adaptívne, ale aspoň majú automatické prepínanie diaľkových svetiel, v tejto výbave.

Renault Captur Intens E-Tech 160Zdroj: Autobazar.EU

Aj zadné svetlá plne využívajú LEDky. Vzadu je však ešte jedno prekvapenie. To, čo je na jednej strane veko nádrže je na druhej strane kryt nabíjacieho konektoru. E-Tech je predsa plug-in hybrid. Teda tento E-Tech 160. Celkovo vyzerá Captur veľmi pekne a prospieva mu aj dvojfarebné lakovanie. Modrá farba karosérie so striebornou strechou je naozaj príjemným osviežením sivej situácie na cestách.

Zásuvka vonku, zásuvka vnútri

Vonku je teda zásuvka na kábel, či skôr konektor na nabíjanie. Vnútri je zásuvka iná. Taká ako v komodách. Pred spolujazdcom je odkladacia schránka, ktorá sa vysúva ako zásuvka v kuchynskej linke. Je fakt veľká a dokáže ponúknuť pohľad na všetko, čo v nej je. Avšak ak na mieste spolujazdca sedí vyššia osoba, tak ju môže trochu buchnúť do kolien.

Veľkostne je Captur až prekvapivý. Je priestranný, má dostatok odkladacích možností a veľkosť nie je len v prednej časti, ale aj na zadných sedadlách a v kufri. Teda ak berieme do úvahy samotnú vonkajšiu veľkosť auta. Dokonca ani použitie batérie s kapacitou 9,8 kWh nezrušilo úplne priestor na batožinu. Podľa tabuliek sa objem dostal z hodnôt 404 – 536 litrov na 265 – 379 litrov. Zmenšila sa však aj veľkosť nádrže z 48 na 39 litrov.

Renault Captur Intens E-Tech 160Zdroj: Autobazar.EU

Captur má stále najlepšie miesta vpredu na sedadlách. Tie sú dostatočne pohodlné a usadí sa v nich hocikto. Prístrojová doska je pekne prevedená s logickým usporiadaním prvkov a má okrem nového systému, teda relatívne nového, EasyLink aj samostatný panel klimatiácie. Práve systém EasyLink je výrazným pokrokom oproti predchádzajúcemu Capturu s Media Nav+. Má omnoho rýchlejšie reakcie, ľahšiu obsluhu a ponúka lepší užívateľský komfort celkovo. Zobrazuje aj informácie o tokoch energie v aute.

Nabité, nenabité, ideme

Systém pohonu Capturu pozostáva z benzínového štvorvalca s objemom 1,6 litra s atmosférickým plnením a elektromotora. Celkový výkon je 117 kW (160 k) a sústava spolupracuje s multimódovou automatickou prevodovkou. Okrem štyroch stupňov pre benzínový má dva stupne pre elektromotor. V praxi je veľmi jednoduchá, lebo nemá spojku a otáčky synchronizuje elektromotorom. Celkovo dokáže pracovať až v 15 režimoch a kombináciách.

Reálne sa dá s E-Tech Capturom jazdiť na výlučne elektrickú energiu. Automobilka udáva, že WLTP hodnota v kombinovanom cykle vychádza na 50 kilometrov. V meste dokonca 65 kilometrov, tam hybrid funguje najlepšie. Pri plnej rekuperácii zaradením režimu B malým prepínačom shoft-by-wire sme sa  dostali na 47 kilometrov pri dosť nepriaznivom počasí kedy bolo nutné aj kúriť. Slabinou môže byť práve prepínač režimov, lebo preradenie z D do R je naozaj trochu dlhšie ako by ste očakávali. Avšak na toto sa dá zvyknúť.

Renault Captur Intens E-Tech 160Zdroj: Autobazar.EU

Tento Captur by mal byť najlepšie vyvážený, lebo má vzadu batérie. Celkový nárast hmotnosti oproti výkonovo najbližšiemu TCe 140 s EDC7 je až 200 kilogramov. To znamená, že ani výkon vyšší o 14 kW neznamená lepšie hodnoty zrýchlenia. Ak chcete najrýchlejší Captur v ponuke, tak to hybrid nie je. Avšak hybrid zvláda jazdiť so spotrebou okolo 5,5 litra aj bez reálneho dobíjania. V prípade dobíjania viete mať naozaj nízku spotrebu benzínu, čo je aj dôvod použitia tej malej palivovej nádrže.

Odporúčaná verzia

Captur je naozaj príjemný crossover. Ale výber pohonnej jednotky je zaujímavý a záleží od toho v akom režime budete auto používať. Ak bude často jazdiť v meste, tak je plug-in hybrid jasnou voľbou, aj ak nemáte práve možnosť nabíjať. Nabíjanie je naviac len pomalé, maximálne dokáže fungovať s 3,7 kW. To znamená, že nabitie trvá 3 hodiny. Avšak ak máte garáž, tak v noci z bežnej zásuvky bude batéria plná za 5 hodín.

Ale teraz prichádza ten háčik. Oproti TCe 140 s lepšími výkonmi, ale aj vyššou celkovou spotrebou je hybrid drahší o 7 100 eur. Ak by ste zrovna jazdili výlučne na elektrickú energiu, ktorú vám dotuje zamestnávateľ, tak by sa zvýšené náklady na hybrid vrátili až po 84-tisícoch kilometrov. Jedinou možnosťou ako by sa toto číslo dalo znížiť je, že máte stále poukážku na 5-tisícovú štátnu dotáciu.

Renault Captur Intens E-Tech 160Zdroj: Autobazar.EU

Konkurenti

Captur ako-taký má veľa súperov na trhu. Avšak keď budeme hľadať alternatívu, ktorá má plug-in hybridný pohon, tak to bude trochu zložitejšie. Peugeot kombináciu nemá, ten má buď spaľovací motor, alebo čistú elektromašinu. Ford Puma má iba mild-hybridy, SEAT napríklad hybrid pre Aronu nemá. Captur je teda sám na trhu, čo mu zlepšuje situáciu. Aj však berieme do úvahy aj trochu väčšie hybridy bez nabíjania, tak do výberu môže prísť aj Toyota CH-R, či Volvo XC40. Dobre, Volvo je tiež PHEV, ale je tak dvojnásobne cenovo a má aj o dve tretiny vyšší výkon. Práve CH-R môže byť najväčším hybridným konkurentom, keďže je v ponuke aj s Dynamic Force hybridom, ktorý ponúkne 132 kW (180 k). Ale stále sa nedá nabíjať.

Viete s ním žiť?

Plug-in hybrid má najväčší zmysel ak ho v noci nabijete, ideálne nočným prúdom, alebo energiou, ktorú vám do batérii doručili slnečné kolektory. Vtedy má takéto auto zmysel. A naviac v prípade, že denný nájazd je 40 kilometrov. Optimálne pre takéto auto by však bolo, keby má trochu rýchlejšie nabíjanie, aspoň 7,2 kW, a batériu s kapacitou 15 kWh. To by znamenalo, že na nabitie by trvalo len niečo cez dve hodiny a na nabitie by auto prešlo takmer 80 kilometrov podľa WLTP, čo by bolo 60 kilometrov reálne. Aj napriek tomu, že to tak nie je je stále Captur dobrá voľba, akurát si nie sme úplne istí tým plug-in hybridom.

Renault Captur Intens E-Tech 160Zdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+veľmi pekné auto
+spotreba pri využití plug-in hybridu
+príjemné jazdné vlastnosti
+dostatok priestoru aj na zadných sedadlách

-chcelo by to viac dojazdu
-batérie citeľne zmenšujú batožinový priestor
-dynamika je o niečo horšia ako má TCe 140

Tabuľka s technickými údajmi

Renault Captur Intens E-Tech 160

Motor

R4 benzín + elektro

Objem

1598 cm3

Výkon

Celkovo: 117 kW (160 k)
benzínový motor: 67 kW (91 k) pri 5600 ot/min
elektromotor: 51 kW (69 k)

Krútiaci moment

Spaľovací motor: 144 Nm pri 3200 ot/min
elektromotor: 205 Nm

Prevodovka

Multimódová automatická – 2 stupne pre elektromotor a 4 stupne pre spaľovací motor

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

173 km/h (EV: 135 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

10,1 s

Spotreba (WLTP)

1,4 l/100km

Emisie

34 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4227 mm

Šírka

1797 mm

Výška

1576 mm

Rázvor osí kolies

2639 mm

Objem batožinového priestoru

264-379 l

Objem palivovej nádrže

39 l + 9,8 kWh

 Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1564/496 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Dacia Duster LPG – Hybrid nemusí byť len elektrickýDacia Duster je na trhu už vo svojej druhej generácii, čo nie je prekvapením, dokonca sa...11. November, 2020
02Test: Mercedes-Benz A250e – Na elektrickú energiu dá až 70 kmČasy, kedy boli plug-in hybridné technológie trochu ťažkopádne a neposkytovali ani poriadny...14. Október, 2020
03Test: Honda E – Takto má vyzerať moderný elektromobilMať v portfóliu elektromobil začína byť nevyhnutnosť pre väčšinu automobiliek. Nie je to...28. Október, 2020