Toyota Mirai je na Slovensku a stojí od 62 990 eur

Automobilka Toyota je tým inovátorom, ktorý posúva celý automobilový priemysel. Už sme to raz zažili s Priusom a teraz prichádza ešte väčšia revolúcia. Toyota predstavila nový model Mirai už aj na Slovensku. Prečo je prelomový? Lebo jazdí na vodík! Prvej generácie sa celosvetovo predalo 1000 kusov, druhý model bude predstavovať ešte väčšiu príležitosť vďaka nižšej cene.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
30.03.2021
Diskusia:
Zdroj: Toyota

Toyota Mirai je na...

Auto-moto zaujímavosti

Na slovenský trh prichádza už druhá generácia vodíkového modelu Mirai so základnou cenou 62 990 eur a už v nej je toho skutočne veľa. Ale najdôležitejšie je, že toto auto má zaujímavý výsledný produkt. Jediné, čo vodíkový pohon produkuje je voda. A tá sa uskladňuje v nádobe na to určenej. Dokonca má Mirai aj tlačidlo na jej vypustenie, ak ju nechcete vypustiť automaticky niekde v podzemnej garáži.

Toyota hovorí o vodíku ako o palive budúcnosti, čo je celkom logické, lebo natankovanie trvá 5 minút a je z obnoviteľných zdrojov. Na rozdiel od elektrickej energie sa ľahšie prepravuje a uskladňuje. Zatiaľ je nevýhodou len sieť čerpacích staníc, ale tá sa bude postupne rozširovať. Veď už teraz existuje 130 vodíkových staníc v Európe a to sa predaj ešte poriadne ani nezačal. Po natankovaní dokáže Mirai prejsť až 650 kilometrov na jednu nádrž.

Toyota MiraiZdroj: Toyota

S emisiami je to však trochu zaujímavejšie. Keďže Mirai má niekoľkostupňové filtrovanie nasávaného vzduchu, tak je teoreticky možné povedať, že má emisie skôr negatívne, lebo pohlcuje prach a iné znečisťujúce látky.

Toto vozidlo je aj aerodynamicky efektívne, koeficient odporu vzduchu Cd je veľmi dobrých 0,29. Za týmto sú aj schované stierače a celkový tvar karosérie. Zvonka je vidno aj najširšie strešné okno s rozmerom 831 na 802 milimetrov.

Toyota MiraiZdroj: Toyota

Interiér je síce stavaný pre piatich pasažierov, avšak ten v strede vzadu bude mať trochu menej miesta na nohy, lebo jedna z vodíkových nádrží je umiestnená v stredovom tuneli. Takisto je trochu menší batožinový priestor. Na päťmetrové auto je 300 litrov podpriemerná hodnota, ale práve v tých miestach má Mirai druhý elektromotor. Našťastie má kufor aspoň dobrý tvar a tým pádom nie je problém s jeho využitím. Do batožinového priestoru sa tak vopchajú dva veľké kufre, prípadne jeden extraveľký a dve príručné tašky.

Toyota MiraiZdroj: Toyota

A teraz niekoľko základných údajov. Pohonná sústava má výkon 134 kW (182 k). To znamená, že auto s hmotnosťou dve tony dokáže na stovku zrýchliť za 9,2 sekundy a maximálnu rýchlosť má stanovenú na 175 kilometrov za hodinu. Toyota ani neuvažovala o potenciále použitia ťažného zariadenia, nakoľko zákazníci pre takéto auto nepotrebujú, v tomto prípade, ťažné zariadenie.

Zaujímavá je časť o nádržiach na palivo. Tie zvládnu odviezť 5,6 kilogramu paliva, ktoré je uskladnené v objeme 142,2 litra.

Toyota MiraiZdroj: Toyota

Okrem základnej výbavy Comfort za 62 990 eur bude v ponuke aj luxusnejšie ladená verzia Executive za 66 990 eur. Tá pridáva panoramatické kamery, elektricky nastaviteľný volant, bezdrôtové nabíjanie telefónu, aktívne tlmenie hluku, adaptívne predné LED svetlá, vyhrievaný volant, či čalúnenie syntetickou kožou. Vrcholom ponuky však bude Executive s balíkom VIP. Ten pridáva trojzónovú klimatizáciu, head-up displej, automatické parkovanie, 20-palcové disky, keďže bežne sú 19-tky, panoramatickú strechu, vyhrievanie štyroch sedadiel, ovládanie rádia v sklopnej lakťovej opierke vzadu, či ostrekovač kamery vnútorného spätného zrkadla.

Toyota Mirai je už na Slovensku aj fyzicky, prihlásená na slovenských evidenčných číslach. Avšak zatiaľ je trochu problém s tankovaním, keďže ku Bratislave je najbližšia tankovacia stanica vo Viedni.

Toyota MiraiZdroj: Toyota

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Porovnali sme dve verzie Toyoty Yaris. Ktorá je lepšia?Toyota je známa tým, že má takmer v každom modelovom rade hybridné ústrojenstvo. Aj to je...2. Február, 2021
02Európske Auto roka 2021 je Toyota YarisKaždoročne sa pri príležitosti konania autosalónu v Ženeve koná vyhlásenie medzinárodnej...4. Marec, 2021
03Top 10 jazdených alternatív novej Toyoty RAV4Nová Toyota RAV4 s hybridným pohonom a náhonom na obe nápravy je výborné auto. Má dosť...5. Február, 2021