Táto Toyota Hilux sa nezľakne ani polárnej výpravy

Toyota Hilux je presne ten pick-up, ktorý má povesť nezničiteľného a firma Arctic Trucks z Islandu zase dokáže upraviť rôzne autá tak, aby zvládli prejsť aj na niektorý z pólov. A tým, že je vonku inovovaná verzia Hiluxu, pustil sa aj Arctic Trucks do vylepšení.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
11.02.2021
Diskusia:
Zdroj: Arctic Trucks

Táto Toyota Hilux sa...

Auto-moto zaujímavosti

Novinku teda poháňa prepracovaný motor so štyrmi valcami a objemom 2,8 litra. To ostalo rovnaké. Ale výkon je teraz až 150 kW (204 k), čo hrá do karát aj upravenému modelu. Veď roztočiť väčšie kolesá s celkovým priemerom 35 palcov nie je tak ľahké ako pri sériových. O priemere kolies hovorí aj označenie AT35.

Aj kolesá sú schované za zvýšením svetlej výšky až o 65 milimetrov. Tým sa zlepšili aj uhly. Nájazdový o 9 stupňov, odjazdový o tri stupne. Hilux dostal od Arctic Trucks aj vylepšenie podvozku a rámu. Na diskoch s priemerom 17 palcov sú obuté pneumatiky BFGoodrich KO2 All-Terrain.

Podvozok dostal tlmiče Bilstein so zmenenými pružinami vpredu a náprava má nové stabilizátory a modifokované zadné dorazy. Samotný zdvih náprav je väčší o 40 milimetrov vpredu a o 20 milimetrov vzadu. Artcic Trucks sa posnažili a zmenili aj diferenciály vpredu a vzadu tak, aby lepšie distribuovali krútiaci moment.

Táto Toyota Hilux sa nezľakne ani polárnej výpravyZdroj: Arctic Trucks

K tomuto všetkému je automaticky nutné upraviť samotnú karosériu a rozšíriť blatníky, aby schovali čo najväčšiu časť pneumatík. Na to slúžia špeciálne nástavce, ktoré ladia s dizajnom vozidla. A práve Hilux môže mať aj niekoľko nálepiek s nápisom 30th Anniversary, čo predstavuje aktuálne výročie islandského úpravcu. Ako vítaný doplnok sú nástupné schodíky po bokoch, ktoré tiež ladia s ostatnými doplnenými časťami.

Motor teda ostáva bez zmien. Zmeny rieši jedine úprava diferenciálov, ktoré naďalej rozdeľujú 500 Nm už od 1600 otáčok za minútu. Veľmi zaujímavé je, že táto konverzia je dostupná aj u dílerov Toyoty vo Veľkej Británii. Samotná prestavba stojí 18 780 eur. K nej treba, samozrejme, prirátať vstupnú cenu pick-upu. Takže sa dostane celkovo na úroveň, kde figuruje Ford Ranger Raptor.

Pritom Arctic Trucks nerobí rozdiely a dokáže upraviť aj pick-upy od Fordu na podobnú úroveň ako je práve Hilux AT35. Pre Hilux je to však základná úprava a v portfóliu je aj konverzia na šesťkolesové monštrum s priemerom kolies 44 palcov. To znamená výšku pneumatiky 112 centimetrov.

Táto Toyota Hilux sa nezľakne ani polárnej výpravyZdroj: Arctic Trucks

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Porovnali sme dve verzie Toyoty Yaris. Ktorá je lepšia?Toyota je známa tým, že má takmer v každom modelovom rade hybridné ústrojenstvo. Aj to je...2. Február, 2021
02Ford Ranger Raptor Delta4x4 monštrum s 35-palcovými pneumatikami!S konverziou od Delta4x4 narástol Raptor do amerických rozmerov. Ideálny v teréne, absurdne...20. November, 2020
03Test: Ford Ranger XLT – Má všetko, čo trebaFord Ranger je dlhodobo jedným z najpredávanejších pick-upov. Berieme však do úvahy len...23. December, 2020