Test: Toyota Land Cruiser – Expedícia každý deň

Vidíte to v každom dokumente o súčasnom dianí v Afrike, Ázii, vlastne všade. A tiež v prírodopisných dokumentoch. Toyota je obľúbená značka áut, ktoré sa nesmú báť terénu. Buď je to Hilux, alebo Land Cruiser. Sú verzie, ktoré sú s pancierovaním, používajú ich obe strany konfliktov. Tieto autá sú univerzálne a zjavne majú dobrú životnosť.

JozefM v Testy
31.03.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Toyota Land Cruiser...

Testy

Nová verzia Land Cruiseru je najlepšia aká kedy bola. Ale nie je najväčšia. Land Cruiser s označením 200 a osemvalcom sa k nám už nedováža, lebo oň nebol záujem. Na našom trhu je maximom verzia s označením 150 a prepracovaným naftovým štvorvalcom. My sme ju skúsili nielen na ceste.

Nadhľad

Prvé, čo na menšom Land Cruiseri zaujme je, že je obrovský. Možno na dĺžku nie, možno ani na šírku, ale výška budí rešpekt. Veď predná kapota je v úrovni striech niektorých bežných áut a zo sedadla vodiča sa pozeráte do očí vodičom dodávok. Z auta je aj napriek rozmerom výborný výhľad a občas vidíte aj to, čo by ste vidieť nechceli. Vidíte ďalej dopredu ako napríklad v Corolle.

Vizáž najviac vybavenej verzie Executive podčiarkuje napríklad aj maska chladiča, ktorá má tmavý chrómový povrch. To isté je aj na lište vzadu. Vzadu je však jedno veľké prekvapenie. Ako sa otvárajú dvere? Do boku, smerom ku chodníku! Je to pozostatok z čias rezervného kolesa práve na tomto mieste. Ale má to aj jednu praktickú výhodu. Keby sa veko otvára nahor, tak by naň dosiahol len málokto. Nie všetci majú výšku Zdena Cháru.

Toyota Land CruiserZdroj: Autobazar.EU

Dôvodom na masívnu veľkosť a hlavne výšku Land Cruiseru je použitie rámového podvozku. To znamená, že práve toto auto je jedným z posledných mohykánov, ktorí majú práve takúto koncepciu. Vlastne všetko pôsobí masívne a odolne, tak, že s Land Cruiserom prežijete hocičo. Jedinou vadou krásy je príliš jemný lak, náchylný na poškriabanie.

Luxus a kráľovský pocit

Akú výbavu potrebujete k životu? Ventilované sedadlá? Máte ich mať. Trojzónovú klimatizáciu? Vybavené. Kožené kreslá? Nech sa páči! Reálne, Land Cruiser s výbavou Executive má všetko, na čo si spomeniete a reálne budete potrebovať. Možno je tej výbavy až príliš, ale budete sa sťažovať? Máte všetko, čo si môžete priať, dokonca aj adaptívny tempomat a udržiavanie v pruhu. Tie fungujú trochu drsnejšie, ale fungujú. Aj tu je pocit toho, že všetko vydrží naozaj dlho.

Vnútri Land Cruiser pôsobí naozaj obrovsky. Vpredu sa nebude sťažovať nikto. A to ani z pohľadu šírky lakťovej opierky. Pod ňou je ďalšie prekvapenie. Chladnička s reálnou funkciou, s bielym vnútrom a reálnym tesnením. Vzadu je tiež miesta veľa a niektoré verzie Land Cruiseru majú sedem miest. My sme skúsili päťmiestnu alternatívu a tá prichádza s obrovským kufrom, čo tiež nie je na škodu.

Toyota Land CruiserZdroj: Autobazar.EU

Vráťme sa naspäť na sedadlo vodiča. Pohodlie, elektrické nastavenie aj volantu, všetky ovládacie prvky po ruke. Takto to má byť v aute pripravenom na apokalypsu. Prepínanie režimov do terénu je možné aj v rukaviciach. Dokážete si tlačidlom zvýšiť voľnobežné otáčky, táto verzia má naviac vzduchový podvozok, ktorý dokáže meniť svetlú výšku. V prípade núdze tak dokážete auto ešte trochu zdvihnúť. Na záver trochu kontroverzie. Na volante je imitácia dreva, alebo niečoho, čo sa mu má podobať. To je jediné negatívum interiéru.

Viac výkonu, valcov rovnako

Šesťvalec, to je to, čo od takéhoto auta očakávate. Avšak chyba, Land Cruiser v ponuke na Slovensku a vlastne v celej Európe má iba štvorvalec. Má však objem 2,8 litra a výkon 150 kW (204 k). To znamená nárast o 20 kW (27 k) oproti predchádzajúcej verzii. Narástol však aj krútiaci moment. V spojení so šesťstupňovým automatom to je až extrémnych 500 Nm. Pri manuálnej prevodovke je obmedzený na 450 Nm.

Výkon určite autu pomáha a motor nezaprie naftový zvuk. Ale to akosi k Land Cruiseru sedí. Vlastne všetko funguje tak, ako by malo. Dokonca aj so spotrebou je to celkom optimistické. Keď nejazdíte po diaľniciach, tak viete priemer držať do 9 litrov a to úplne bez problému. Avšak s diaľnicami musíte rátať s prísunom niekde do 11 litrov. My sme po kombinácii všetkých jázd, vrátane terénnejších vložiek, zvládli dostať priemer na 10,6 litra.

Toyota Land CruiserZdroj: Autobazar.EU

Cestovanie týmto obrom je komfortné, športové výkony asi nikto od Land Cruiseru požadovať nebude. Ale toto auto dokáže zvládnuť aj terén. Priznáme sa, nebrali sme ho do úplného blata, brali sme ho na miesta, ktoré by už pre niekoho mohli byť extrémne. Reálne blato, kamenisté terénne prejazdy, poľné cesty, prístupové cesty ku vysielačom telefónneho signálu. To všetko Land Cruiser zvláda úplne bez akéhokoľvek problému. Vlastne ani netreba meniť režimy podvozku. Ale keď sa dostanete do úzkych, tak máte aj tieto možnosti. A ak už definitívne zapadnete, tak by ste zapadli s čímkoľvek bežným. Vlastne aj toto by dokázali vyriešiť iné pneumatiky, ale tie by zase boli menej vhodné na cestu.

Odporúčaná verzia

Motor je jednoznačný, iný ako 2,8-litrový štvorvalec v ponuke nie je. Ale aktuálne je v ponuke jeho najvýkonnejšia a najlepšia verzia. Práve tento je pre Land Cruiser naozaj najlepší. Ťažšie je určiť vhodnú výbavu. Executive má naozaj všetko, ale reálne by možno stačila aj verzia Invincible, ktorá ale nemá vzduchový podvozok a elektricky nastaviteľný volant. Reálne je však rozdiel iba 2 500 eur, čo je za komfort vzduchu rozumná hodnota.

Toyota Land CruiserZdroj: Autobazar.EU

Konkurenti

Vybrať reálneho konkurenta Land Cruiseru je naozaj ťažké. Vlastne z trhu by to mohol byť Jeep Grand Cherokee, ale v teréne skôr Wrangler. Mercedes triedy G by tiež prichádzal do úvahy, ale ten je dvojnásobne tak drahý. Na druhú stranu, má najmenej šesťvalce. A Land Rover Defender má tiež snahu prekonať všetky terénne prejazdy. Ale oproti nemu je znova Land Cruiser lacnejšou alternatívou.

Vynikajúci a trvácny

Ak chcete auto, ktoré vyžaruje odolnosť, tak ste u Toyoty na správnej adrese. Vlastne jediné, čo mu chýba je kultivovaný radový šesťvalec. Tým nechceme povedať, že štvorvalec je zlý, naopak aj ten je výborný a je výrazným krokom vpred pre tento model, ale občas by sa hodilo aj viac výkonu. Ideálne niekde okolo 200 kW (272 k). Vtedy by už však nebolo na tomto aute čo kritizovať a o čom polemizovať.

Toyota Land CruiserZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+vizáž nezraniteľnosti
+priestor
+terénne schopnosti
+komfortná jazda

-nemá šesťvalec
-imitácia dreva na volante

Tabuľka s technickými údajmi

Toyota Land Cruiser 2,8 D4-D Executive

Motor

R4 nafta

Objem

2755 cm3

Výkon

150 kW (204 k) pri 3400 ot/min

Krútiaci moment

500 Nm pri 1600-2800 ot/min

Prevodovka

Automatická šesťstupňová (hydrodynamický menič)

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

175 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

9,9 s

Spotreba (WLTP)

9,1-10,3 l/100km

Emisie

237-271 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4840 mm

Šírka

1885 mm

Výška

1890 mm

Rázvor osí kolies

2790 mm

Objem batožinového priestoru

640/1934 l

Objem palivovej nádrže

87 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2150/840 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Toyota Land Cruiser Executive 2,8 D4-D

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Citroën C4 – Návrat komfortnej avantgardyAutomobilka Citroën má zaujímavú históriu modelu C4. Najskôr to bol, ako nástupca Xsary ten...3. Marec, 2021
02Test: Opel Insignia GSi – Manažér nemusí mať len PassatOpel sa pomaly transformuje. Postupne prechádza na zdieľané platformy s koncernom...17. Marec, 2021
03Test: SEAT Leon Sportstourer – Naozaj netreba všetku výbavuSEAT má stále medzi najnovšími modelmi práve Leon. V ponuke je okrem klasického...17. Február, 2021