Test: Citroën C4 – Návrat komfortnej avantgardy

Automobilka Citroën má zaujímavú históriu modelu C4. Najskôr to bol, ako nástupca Xsary ten automobil, ktorý stavil na volant s pevným stredom. Potom sa z neho stal absolútne bežný a dobrý hatchback a následne sa transformoval na vlne crossoverov na C4 Cactus. Ale to, čo prišlo aktuálne je celkom šokujúce a tak avantgardné ako sa na Citroën patrí.

JozefM v Testy
03.03.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Citroën C4

Testy

Nový model znova vyzerá ako UFO, ako niečo, čo na cestách nezanikne ani v sivej farbe a ani keď bude trochu špinavé. Skúsili sme jednu z vrcholne vybavených verzií Shine s naozaj bohatou výbavou a s najvýkonnejším naftovým motorom BlueHDi 130 spojeným s automatickou osemstupňovou prevodovkou.

Rozchádzajúce sa názory

Prekombinovaný? Moderne pulzujúci? Ako by ste označili dizajn C4? Retro? Aj také prvky je na aute možné nájsť. Veď predné svetlá svojim tvarom evokujú tie, ktoré automobilka používala 40 rokov dozadu na modeli GS. A vlastne aj na CX. Ale to bude asi zďaleka jediný retro prvok na karosérii. Toto auto vyžaruje auru moderného avantgardného prístupu. Takto má vyzerať novodobý Citroën!

Automobilka zakomponovala odkaz aj na ochranné prvky boku AirBumps, ktoré mal C4 Cactus. A tiež sa zdá, že toto auto by mohlo mať tiež ambície byť crossoverom. Túto pesničku spievajú plastové lemy spodnej časti karosérie. Ale svetlá výška o nejakom zásadnom prekonávaní terénnych nerovností veľmi nehovorí. Ale, na druhú stranu, 15,6 centimetra nie je zase úplne málo.

Test: Citroën C4 – Návrat komfortnej avantgardy

Vzadu je to znova niečo iné. Silueta kupé končí šialene tvarovanými zadnými svetlami. Svietia dve časti, jedna na veku kufra a druhá na karosérii. Aj keď to takto znie trochu extrémne, naživo sa dá toto prevedenie označiť za naozaj pekné a vizuálne príjemné. A tiež hlavy otáčajúce. Toto auto zvonka naozaj nikto neprehliadne.

Bežnejšie prístupy

Interiér C4 je rovnako avantgardný ako exteriér, ale pritom je celkom bežný a ľahký na používanie. Najväčšou nevýhodou je naozaj široký prah pri nastupovaní. Chápeme, že to je príspevok k spevneniu konštrukcie a ku pevnosti celej karosérie a tým pádom aj ku lepším jazdným vlasntostiam, ale po presadnutí z bežných áut vyžaduje naozaj dlhšie zvykanie.

Prekvapením môže byť priestor. Citroënu sa na relatívne malom pôdoryse auta nižšej strednej triedy podarilo vytvoriť veľa miesta nielen vpredu, ale aj vzadu pre pasažierov a batožinu v kufri. Vizuálne veľkosť priestoru podčiarkuje aj presklená strecha. Nie je to len pevné sklo, ale je ju možné otvoriť. V lete super, v zime celkom slušne izoluje.

Test: Citroën C4 – Návrat komfortnej avantgardyZdroj: Autobazar.EU

Predná časť má však prekvapenie, ktoré sa do Citroënov vrátilo. Je ním samostatné ovládanie klimatizácie. Nový je aj malý displej pred vodičom. Vlastne tu treba skonštatovať, že nie je nutné priplácať za head-up displej, lebo ten je len tesne nad týmto displejom. Pekne viditeľný je aj displej v strede a automobilka zapracovala na jeho zrýchlení a vylepšení.

Veľkou vecou sú však nové sedadlá. Sú výborné a pohodlné, majú také vyhrievanie, ktoré má základný stupeň použiteľný v zimných mesiacoch non-stop. Znova však treba podotknúť, že kožené čalúnenie nie je úplne nutné. V ponuke je hneď niekoľko látkových alternatív, ktoré sú najmä v zime príjemnejšie. Zaujímavým a nápaditým prvkom interiérovej vybavy je integrovaný držiak na tablet pre spolujazdca. S týmto je rally pravideľnosti úplne hračkou.

Pohodlie a naftový zvuk

Pod kapotou tejto verzie je naftový motor. Je to jeden z tých najkultivovanejších agregátov tejto veľkostnej kategórie spaľujúcich naftu. Ale ten naftový zvuk sa oklamať ničím nedá. Maximálne sa dá utlmiť dobrou izoláciou, čo C4 spĺňa úplne dokonale. Po naštartovaní je motor trochu počuť, ale potom sa skľudní a zvuk je naozaj veľmi tlmený.

Agregát má výkon 96 kW (130 k) a spolupracuje s osemstupňovým hydrodynamickým meničom. Je to jedna z najlepších prevodoviek v triede, ak nerátame prémiové značky. S takouto kombináciou sa dá s prehľadom jazdiť do 6 litrov spotreby a ak netreba využívať potenciál 300 Nm, tak zvláda prísuny aj do 5 litrov.

Test: Citroën C4 – Návrat komfortnej avantgardyZdroj: Autobazar.EU

To, čo je však na Citroëne C4 zásadné je pohodlie. Auto využíva hydraulické dorazy a tým pádom je ešte komfortnejšie a príjemnejšie na jazdenie. S týmto na okruh naháňať sekundy nepôjdete, ale cesta na výlet bude príjemná a bezproblémová. Keď sa pohodlný podvozok spojí s pohodlnými sedadlami, tak vznikne auto, v ktorom nie je problém prekonávať naozaj dlhé trasy.

Odporúčaná verzia

Ako ste zaregistrovali, ani tomuto autu netreba úplne všetky výbavu sveta. Netreba mu kožené čalúnenie a ani head-up displej. Inak je auto vyvážené a dá sa, bez výhrad, odporučiť aj tento motor BlueHDi 130. Ale ak ste zástancami benzínových motorov, tak treba siahnuť po tom najvýkonnejšom PureTechu s výkonom 114 kW (155 k). Ponuka modelu obsahuje aj elektrickú verziu ë-C4, ale o tej zase prezradíme niečo v budúcnosti.

Test: Citroën C4 – Návrat komfortnej avantgardyZdroj: Autobazar.EU

Konkurenti

Nech sa pozriete na C4 z akéhokoľvek pohľadu, stále je vozidlom nižšej strednej triedy a karoséria nie je typická hatchbacková, ale skôr liftbacková. To znamená, že konkurentom by mohla byť omnoho väčšia Octavia. Ale reálne to je Ford Focus, päťdverová Honda Civic a všetci ďalší v tejto triede. Plus sa k nim pridávajú aj SUV z tejto kategórie. Medzi kupé-SUV to môže byť napríklad Mitsubishi Eclipse Cross, ale od toho je Citroën omnoho modernejší aj keď nemá v ponuke pohon všetkých kolies.

Komfort im všetkým vládne

Citroën C4 je naozaj autom, s ktorým sa dá ísť kamkoľvek, má mnoho príjemných a dobrých vlastností, ale najviac nad všetkými čnie komfort. Robí tak zo seba ideálny doplnok víkendového športového náčinia v garáži. Každodenné cestovanie bude príjemné a, v prípade naftového motora, aj s nízkou spotrebou. Teda nízka by bola určite aj keby je pod kapotou trojvalec s objemom 1,2 litra. Bez ohľadu na motor bude auto rovnako komfortné a poskytne naozaj oddychové cestovanie nielen pasažierom vpredu, ale aj vzadu. Dokonca aj tam je príjemné sedieť.

Test: Citroën C4 – Návrat komfortnej avantgardyZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+komfortné jazdenie
+príjemný interiér
+nízka spotreba a dostatočný výkon
+neopozeraná vizáž

-niektoré prvky výbavy sú zbytočné
-príliš široké prahy
-nízka užitočná hmotnosť

Tabuľka s technickými údajmi

Citroën C4 BlueHDi 130 Shine EAT8

Motor

R4 nafta

Objem

1499 cm3

Výkon

96 kW (130 k) pri 3750 ot/min

Krútiaci moment

300 Nm pri 1750 ot/min

Prevodovka

Automatická osemstupňová (hydrodynamický menič)

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

206 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

9,5 s

Spotreba (WLTP)

4,5-4,7 l/100km

Emisie

118-122 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4360 mm

Šírka

1834 mm

Výška

1525 mm

Rázvor osí kolies

2670 mm

Objem batožinového priestoru

380/1250 l

Objem palivovej nádrže

50 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1446/349 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Citroën C3 PureTech 110 – Pohodlie do mestaUž dávno nie je Citroën C3 tým, čím býval. Prvé dve generácie boli predsa také vyššie,...20. Január, 2021
02Test: SEAT Leon Sportstourer – Naozaj netreba všetku výbavuSEAT má stále medzi najnovšími modelmi práve Leon. V ponuke je okrem klasického...17. Február, 2021
03Citroën Berlingo II: Aký je a na čo si dať pri kúpe jazdeného pozor?Preprava tovaru cez týždeň a rodiny cez víkend bola záležitosťou kombi. Až potom sa...12. Február, 2021