Test: SEAT Leon Sportstourer – Naozaj netreba všetku výbavu

SEAT má stále medzi najnovšími modelmi práve Leon. V ponuke je okrem klasického päťdverového hatchbacku aj ako kombi. A to je výrazným plusom pre model, lebo v ostatnej dobe sa lepšie predáva práve táto praktickejšia a väčšia karoséria ako hatcbhack nižšej strednej triedy. Teda minulá generácia to tak mala, ale nový model určite nebude výnimkou.

JozefM v Testy
17.02.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

SEAT Leon Sportstourer Style

Testy

Nové kombi je väčšie ako predchádzajúce, ale to je štandardný jav, že autá medzigeneračne trochu narastú. Výhodou modelu je naozaj široká paleta motorov. Ak zarátame aj model Cupra Leon Sportstourer, tak škála výkonu siaha od 66 kW (90 k) litrového trojvalca až po 180 kW (245 k) z plug-in hybridu. Ktorý motor je teda pre Leon tým základom, ktorý je vhodný na každodenné používanie? Litrový trojvalec to nebude. Skúsili sme, či stačí aj verzia 1,5 TSI s nižším výkonom, manuálom a výbavou Style.

Biela sa mu hodí

Kombi má dlhšiu strechu ako hatchback, čo znamená, že pôsobí asi ešte dynamickejšie, keďže línie nekončia tak skoro. Pohľad zboku predvedie, že práve táto dlhšia karoséria vytvára dojem vyváženosti, lebo predný a zadný previs sú v lepšom pomere a práve ten zadný je dlhší ako predný. Celok vhodne podporujú príplatkové zliatinové disky s priemerom 18 palcov.

Prekvapením je, že ani základné LEDkové svetlá, ktoré sú na Leone nevyzerajú vôbec zle. Práveže sú veľmi pekné aj tieto. Akurát nemajú ten svetelný podpis, ktorý majú tie drahšie. Avšak aj pri výbave Style viete doplniť aj tie, ktoré sú vrcholom pre tento model. Spraví to nielen vizuálny efekt pri stojacom aute ale aj o trošku lepšie svietia. Musia, veď sú za príplatok.

SEAT Leon Sportstourer StyleZdroj: Autobazar.EU

Podobne je to aj so zadnými svetlami. Tie majú prepojenie červeným pásom. Ale pri výbave Style nesvieti celé. Vôbec to nevadí, aspoň je viac odlíšené tretie brzdové svetlo v strede tohto pásu. Ako celok však aj tento základnejší Leon vyzerá veľmi dobre. Ku základnej farbe nie sú žiadne námietky a príplatkové kolesá dotvárajú atmosféru dynamického kombi.

Veľa miesta bez kompromisov

Interiér nového Leonu má nový štýl interiéru, ktorý je iný ako doteraz. Pôsobí vizuálne ľahšie. Môže za to aj umiestnenie displeja. Nie vždy je tento tabletový princíp pekný, ale SEATu sa to podaril ospraviť naozaj príjemne a netrčí príliš do výhľadu, ale stále je na očiach. Style však nemá ten veľký displej v sériovej výbave. Je o niečo menší, ale stále dobre ovládateľný. Dokonca nový systém podporuje aj bezdrôtové zrkadlenie mobilných telefónov. Naviac má aj samotný veľmi príjemné a prehľadné prostredie.

Do Style teda netreba priplácať za kožené čalúnenie, ale vhodné je pridať zimné balíky s vyhrievaním predných sedadiel a vyhrievaním volantu. Volant má dokonca tri stupne vyhrievania, takže ten základný môže byť zapnutý stále a aj bez toho, aby horeli ruky. V tomto nastavení je volant len príjemne teplý a nechladí na dlaniach.

SEAT Leon Sportstourer StyleZdroj: Autobazar.EU

Samotnou kapitolou Leonu Sportstourer je celková veľkosť. Na zadné sedadlá nie je problém nasadnúť a cestovať ani vysokým ľuďom. Miesta na kolená je dostatok, na nižšiu strednú triedu až prekvapivo veľa a nad hlavou kombi ponúka tiež príjemnú kapacitu. Rovnako sa dajú superlatívy hovoriť aj o batožinovom priestore. Je obrovský a znova, na danú triedu je naozaj príjemným prekvapením.

Štyri valce sú viac ako tri

Litrový trojvalec je základom, ktorý je v ponuke, ale reálne je základným motorom 1,5 TSI. Ten ponúka o 30 kW (40 k) viac, čo je už použiteľné vo väčšine situácií. Výkon 96 kW (130 k) na takto veľké auto stačí. A k nemu je pripojená manuálna šesťstupňová prevodovka. Tá má zase príjemné dráhy, na aké sú všetci používatelia áut z Volkswagen Group zvyknutí. Dá sa povedať, že tejto kombinácii nič nechýba. Ale môže byť lepšie.

Dokonca pocitovo je tento slabší motor s manuálom pružnejší ako mild-hybrid 1,5 TSI so sedemstupňovým DSG. Ale papierové hodnoty hovoria niečo iné. Reálne treba uznať, že aj slabšia a nehybridná verzia TSI sa do Leonu hodí a na bežné cestovanie netreba nič viac. Avšak onedlho má v ponuke pribudnúť dvojliter s výkonom 140 kW (190 k). To bude asi najlepší motor v Leone od SEATu.

SEAT Leon Sportstourer StyleZdroj: Autobazar.EU

Čo sa týka spotreby, tak nie je problém držať sa do 6 litrov. Motor nie je smädný a vlastne ani netreba rozmýšľať nad kúpou naftového motora. Táto verzia 1,5 TSI je optimálnym základom pre Leon aj vo verzii kombi. Vlastne sa dá povedať, že nič viac netreba.

Odporúčaná verzia

S prehľadom je možné povedať, že ak záleží na peniazoch, tak toto je optimálna verzia Leonu Sportstourer. Má dobrú výbavu s trojzónovou klimatizáciou, schopný motor a tiež super spotrebu. Bez zohľadnenia doplnkových kolies je takýto Leon Sportstourer Style s 1,5 TSI za 21 417 eur. A to je fakt priaznivá hodnota. Z hľadiska dymamiky však bude vrcholom dvojliter TSI, ktorý sa v ponuke objaví onedlho.

SEAT Leon Sportstourer StyleZdroj: Autobazar.EU

Konkurenti

Medzi konkurentami je to veľmi jednoduché, v rámci koncernu je ich hneď niekoľko. Veď treba brať do úvahy Octaviu Combi a tiež Golf Variant. Ale svojho zástupcu má aj Kia s Ceedom SW, Opel s Astrou, kombi Hyundai i30, ale aj Ford s Focusom. Renault Megane Grandtour má tiež čo povedať. A nesmieme zabudnúť ani na priekopníka hybridov, Toyotu, ktorá má v ponuke Corollu s karosériou kombi. Avšak najväčším konkurentom budú predsa SUV, či skôr crossovery podobnej veľkosti. SEAT taký má vo forme modelu Ateca.

Veľa za málo peňazí

Vo finálnom verdikte je naozaj ťažké niečo Leonu Sportstourer vyčítať. Za dané peniaze ponúka omnoho viac úžitku ako by sme očakávali. Je vhodným služobným autom, je vhodným rodinným autom. A ak vezmeme do úvahy, že krok hore je Cupra Leon, tak je aj slušným športovo zameraným vozidlom. Za dané peniaze je jednou z najlepších volieb v triede a v tejto špecifikácii má naviac dostatočnú výbavu.

Aj keď je konkurentov naozaj veľa, tak má Leon Sportstourer má svoje miesto na trhu a nikoho by neprekvapilo, keby s takouto cenovou politikou bude patriť medzi najúspešnejšie modely v triede.

SEAT Leon Sportstourer StyleZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+výhodný cena
+motor s výkonom a nízkou spotrebou
+priestor v interiéri

-má príliš veľa konkurentov
-za túto sumu sa mínusy hľadajú ťažšie
-1,5-ka bude stále v tieni dvojlitra

Tabuľka s technickými údajmi

SEAT Leon Sportstourer Style TSI 130 s manuálom

Motor

R4 benzín

Objem

1498 cm3

Výkon

96 kW (130 k) pri 5000-6000 ot/min

Krútiaci moment

200 Nm pri 1400-4000 ot/min

Prevodovka

Manuálna šesťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

209 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

9,7 s

Spotreba (WLTP)

5,4-6,2 l/100km

Emisie

122-141 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4642 mm

Šírka

1799 mm

Výška

1448 mm

Rázvor osí kolies

2686 mm

Objem batožinového priestoru

620 l

Objem palivovej nádrže

45 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1318/542 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Mercedes-Benz E450 All-Terrain – Elegán s terénnym nádychomKto vlastne potrebuje SUV? Niekedy je potreba SUV trochu neopodstatnená. Výška nie vždy...3. Február, 2021
025 zaujímavých faktov o SEATe Arona REDlineSEAT Arona je presne tým zástupcom malých vozidiel, kde je dôležité, aby boli autá malé...16. Február, 2021
03Prvá jazda: Zažili sme na vlastnej koži nový Cupra FormentorJasné, Cupra je tá automobilka, ktorá sa osamostatnila od automobilky SEAT a ponúka v rámci...19. November, 2020