Test: Mercedes-Benz E450 All-Terrain – Elegán s terénnym nádychom

Kto vlastne potrebuje SUV? Niekedy je potreba SUV trochu neopodstatnená. Výška nie vždy znamená, že auto je lepšie. Hlavne to znamená, že má vyššie položené ťažisko. A preto existujú ako terénnejšie zamerané modely s karosériou kombi. Tento trend ešte v roku 1997 odštartovalo Volvo V70 Cross Country, ku ktorému sa onedlho na to pripojilo aj Audi Allroad postavené z modelu A6.

JozefM v Testy
03.02.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Mercedes-Benz E450...

Testy

Mercedes sa do hry s terénnejšími kombi zapojil až súčasnou generáciou modelu Triedy E. Teraz je po facelifte a má všetky vymoženosti, ktoré prišli s modernizáciou aj do ostatných karosérii tohto úspešného modelu. Až je prekvapivé, že práve týchto All-Terrainov je tak málo. Je to totiž celkom univerzále a príjemné auto, najmä s motorizáciou označenou kódom E450.

Ku obleku turistické topánky

Mercedes pri facelifte stavil na veľmi decentné zmeny. Vpredu sú menšie svetlomety a práve All-Terrain predvádza širokou maskou chladiča štýl, ktorý ho zjednoťuje s ostatnými  terénnejšie zameranými vozidlami v ponuke automobilky. Za drsnejší vzhľad vpredu vďačí aj nárazníku s výrazným prvkom, ktorý má naznačovať terénne ambície. Vyzerá totiž ako náznak ochrany spodku vozidla. Toto auto ho však nebude nikdy potrebovať, tak naozaj stačí dizajnový prvok na nárazníku.

Kým samotná karoséria môže vyzerať takmer rovnako, nie je to úplne tak. Veď okolo blatníkov sú výrazné plastové lemy. Dobre, na tejto farbe, na tmavosivej, ich vôbec nevidno a tak trochu zaniká osobnosť, ktorú chce auto prezentovať svetu. Toto sú teda celočierne turistické topánky ku obleku. Je na nich niečo iné, ale nevidno to na kilometer. Vzadu je najväčšou zmenou práve nárazník, ale inak si dokonca auto nechalo takmer nezmenený vzhľad, v porovnaní s predchádzajúcou verziou pred faceliftom.

Test: Mercedes-Benz E450 All-Terrain – Elegán s terénnym nádychom

Tak ako v ostatných triedach je výraznou pozitívnou charakteristikou prevedenie predných svetiel. Ak sa niekomu nepáči samotný tvar, tak na osvetlenie a fungovanie nebude môcť nič povedať. Mercedes jednoducho svetlá vie a aj tieto v Éčku svietia nadpriemerne. A k tomu majú naozaj výbornú adaptívnosť lúčov, čiže osvetlia vozovku, ale zároveň nevypália oči vodičom idúcim oproti.

„Hej, Mercedes“

Najvýraznejšou novinkou interiéru Triedy E je, bez pochýb, volant. Viacerí čakali, že to bude práve nový infotainment, ale volant je zásadnejšia inovácia. Už nemá žiadne fyzické tlačidlá na viditeľnej strane, všetko je dotyková plocha s kapacitným ovládaním a haptickou odozvou. Na toto si treba naozaj zvykať a môže sa stať, že pri otáčaní volantom občas zopne tempomat, alebo začne hrač nahlas rádio. Vlastne jediné fyzické tlačidlá sú na zadnej strane a slúžia na prehadzovanie prevodových stupňov.

Nový informačno-zábavný systém sa postupne dostáva do všetkých nových Mercedesov. MBUX sa stáva pevnou súčasťou vývoja. A ponúka naozaj široké možnosti. A tiež, vo väčšine prípadov, stratil možnosť ovládania kolieskom. Miesto neho je iba dotyková plocha, ktorá je rozhodne zložitejšia na zvládnutie. Avšak stále existuje možnosť klasického ovládania dotykom na displeji. Naviac ponúka možnosť hlasového ovládania, ktoré sa postupne učí reč. Ale iba českú, alebo anglickú. Slovenská v ponuke, z jasných dôvodov nie je. Slovensko nie je tak veľký trh, aby mohol fungovať s lokalizáciou.

Mercedes-Benz E450 All-TerrainZdroj: Autobazar.EU

Kto by čakal málo miesta v Éčku, bude sklamaný, je ho všade dosť. Na zadných sedadlách je vlastne ešte viac miesta na hlavu ako v sedane a keďže s terénnym sedanom najviac skúšalo trh Volvo, toto je kombi. A to znamená, že kufor je obrovský. Až tak, že pri špinavšom aute nedokážete vybrať veci za sedadlami bez zašpinenia nohavíc.

Každý potrebuje šesťvalec

Mercedes prešiel z motorov usporiadaných do V, teda zo šesťvalcov, na radové šesťvalce. Osemvalce ostávajú pekne v dvoch radoch. Ale umiestnenie valcov za sebou prináša nové možnosti a tiež kultivovaný chod. Tak, ako väčšina ostatných modelov, aj tento je vybavený mild-hybridným systémom EQ Boost.

Tento motor dokáže s dvojtonovým kombi vyšprintovať na stovku za 5,4 sekundy. To je čas, na ktorý sa chytá málo hothatchov. Pritom nie je radový šesťvalec ani veľmi smädný. Veď dokáže jazdiť za 9 litrov bez výraznejšej snahy. Určite za tým stojí aj výborná 9-stupňová automatická prevodovka, ktorá radí naozaj hladko a ku charaktera sa naozaj hodí.

Mercedes-Benz E450 All-TerrainZdroj: Autobazar.EU

All-Terrain má v štandardnej výbave vzduchový podvozok. Pri ňom treba povedať, že je jedným z najlepšie odladených vzduchových podvozkov v tejto triede. Ponúka naozaj veľkú dávku komfortu, ale, na druhej strane, v športovom režime, zase dokáže prejsť zákruty bez výraznejšieho náklonu. Pocit, že ešte kúsok a spätné zrkadlo sa oprie o vozovku tu naozaj neexistuje.

Odporúčaná verzia

Je jasné, že drvivá väčšina predaných kusov Triedy E bude s karosériou sedan. A najmenej pôjde práve All-Terrain. A to je naozaj smutný výsledok. Práve táto verzia je jednou z tých najlepších a plne dokáže, vďaka vzduchovému podvozku zastúpiť nejedno SUV z ponuky automobilky. Otázkou pri ňom ostáva, že ktorý motor bude najvhodnejší. E450 All-Terrain je určite fantastický na vozenie, ale nie je jediným v ponuke. E All-Terrain ponúka aj slabší benzínový dvojliter v E200 a tiež dvojliter na naftu v E220d. Vrcholom naftovej ponuky je E400d. V praxi je jednoznačne najlepší trojliter v E450, ale do bežnej premávky stačí aj E220d. Už ten zvláda zrýchlenie za 8,1 sekundy.

Mercedes-Benz E450 All-TerrainZdroj: Autobazar.EU

Konkurenti

Keď začneme zoširoka, tak je konkurentom aj Mercedes Triedy GLE a čiastočne GLC. Ale to nie sú tí hlavní konkurenti medzi zdvihnutými kombíkmi. A tých naozaj nie je, v tejto triede, až tak veľa. Vyššia stredná trieda obsahuje vlastne iba dva takéto modely, okrem All-Terrainu. A obaja výrobcovia sú v tejto hre omnoho dlhšie ako Mercedes. Audi má už štvrtú generáciu A6 Allroadu a Volvo má zdvihnuté kombi tiež. Akurát skončilo so sedemdesiatkovým označením a posunulo kombi do modelu V90. Takže konkurentom môže byť Volvo V90 Cross Country, ktoré ale nemá šesťvalcové motory a naháňa výkon trochu inak.

Akou cestou sa vydať?

Takto vybavený Mercedes-Benz E450 All-Terrain stojí tesne pod 100-tisíc eur. Za tie peniaze je komfort, výkon a balík asistenčných systémov, ktorý odbremení vodiča od všetkých ostatných vnemov, ktoré by ho mohli rušiť a zabezpečia mu bezpečnejšie cestovanie. Na dlhých trasách sa o pohodu postará aj audio Burmester, ktoré hrá veľmi dobre. Treba uznať, že za to, čo auto vlastne ponúka a ako je spracované je 100-tisíc eur adekvátna cena. Rovnako by stálo porovnateľné Audi a o niečo menej by vyšlo porovnateľne vybavené Volvo, ktoré ale nebude mať šesťvalec. Už nikdy.

Mercedes-Benz E450 All-TerrainZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+komfort
+kvalita spracovania
+veľkostné pomery
+veľká nádrž
+fantastický motor

-pri jazde cítiť hmotnosť
-už nemá koliesko na ovládanie informačno-zábavného systému
-stojí stále 100-tisíc

Tabuľka s technickými údajmi

Mercedes-Benz E450 All-Terrain

Motor

R6 benzín

Objem

2999 cm3

Výkon

270 kW (367 k) pri 5500-6100 ot/min + EQ boost 16 kW (22 k)

Krútiaci moment

500 Nm pri 1600-4000 ot/min

Prevodovka

Automatická deväťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

250 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

5,4 s

Spotreba (WLTP)

8,7-9,1 l/100km

Emisie

- g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4945 mm

Šírka

1852 mm

Výška

1460 mm

Rázvor osí kolies

2939 mm

Objem batožinového priestoru

640/1820 l

Objem palivovej nádrže

66 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2065/625 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Škoda Octavia Combi TSI – Dva svety v jednomNiekedy sú požiadavky na nové vozidlo trochu rozsiahle. Musí splniť požiadavky na to, aby...25. November, 2020
02Test: Citroën C3 PureTech 110 – Pohodlie do mestaUž dávno nie je Citroën C3 tým, čím býval. Prvé dve generácie boli predsa také vyššie,...20. Január, 2021
03Test: Renault Captur E-Tech – V meste takmer elektromobilRenault Captur je veľmi úspešný model automobilky. Veď predznamenal aj odchod karosérie...6. Január, 2021