Keď Alpina B8 predbehne výkonom aj BMW M8

Alpina je dlhoročný úpravca vozidiel BMW. Dokonca sa im venuje tak zásadne, že tieto autá dostávajú nové identifikačné číslo. Alpina dokonca najnovšou kreáciou s označením B8 Gran Coupe prekonala niekoľkými pramatrami aj fabrické BMW M8 Gran Coupe.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
05.04.2021
Diskusia:
Zdroj: Alpina

Keď Alpina B8 predbehne...

Auto-moto zaujímavosti

V prvom rade to najdôležitejšie, Alpine sa podarilo z V8 s objemom 4,4 litra dostať vyšší výkon. To je celkom logické. Agregát po zásahu dosahuje výkon 456 kW (620 k), čo znamená, že sa stavia presne medzi klasickú M8 a M8 Competition.

Masívny je však krútiaci moment. Kým M8 má zhodne, pre obe verzie 750 Nm, tak Alpina B8 ponúkne ešte o 50 Nm viac. Zrýchlenie na stovku bude trvať o kúštik menej ako v prípade M8 Gran Coupe, ktoré zvláda tento šprint za 3,3 sekundy. Je však jasné, že Alpina nepracuje s obmedzovačom maximálnej rýchlosti na 250 kilometrov za hodinu. To znamená, že takto upravené auto s prehľadom zvládne 320-kilometrovú métu na tachometri.

Alpina B8 Gran CoupeZdroj: Alpina

Konštruktéri v Alpine sa venovali aj podvozku. To znamená, že podvozkový set dodáva Eibach a zmenené sú hydraulické dorazy, podobne ako majú rally autá. Zosilnené sú aj stabilizátory a výstuhy, aby bolo auto ešte pevnejšie. Dokonca pôvodný nezostal ani systém aktívneho riadenia, ktorý má teraz lepšiu odozvu ako v štandardných M modeloch.

B8 Gran Coupe stojí na 21-palcových diskoch s 20 lúčmi. Sú obuté do pneumatík Pirelli, ktoré sú vraj najlepšie pre túto verziu auta. A ani brzdy nezostali stáť krajom, teraz majú 4 piestiky a dodáva ich Brembo.

Alpina B8 Gran CoupeZdroj: Alpina

Dobre, ale Alpina nie je len o technických zmenách. Je o zaujímavých farbách. B8 Gran Coupe je nalakované tradičným odtieňom tmavozelenej farby a Alpina na oba konce auta, dopredu aj dozadu, pridala pár detailov, ktoré B8 odlišujú od verzií robených priamo v BMW. Vpredu je to decentný spojler v spodnej časti nárazníka, vzadu zase malá odtrhová hrana a čierna časť difúzora.

Alpina B8 Gran CoupeZdroj: Alpina

Interiér B8 Gran Coupe je však rozdielny od M8, lebo nie je zameraný na športovú nôtu. Je hlavne elegantný a má pôsobiť honosne. Tomu zodpovedá aj čalúnenie kožou a drevené obklady. Názov Alpina je nielen na kufri, ale logo úpravcu je aj na volante a na lištách prahov, kde logo dokonca svieti.

Na trhu v USA bude B8 Gran Coupe o 10-tisíc dolárov drahšie ako M8 Gran Coupe, ale stále o 3-tisíc lacnejšie ako verzia Competition. Takže ako je medzi s výkonom, tak aj cena predstavuje presné rozdelenie ako v prípade výkonu.

Alpina B8 Gran CoupeZdroj: Alpina

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Autobazar.EU je tu s vami už 15 rokovKedysi bolo hľadanie auta zložité. Ponuka bola väčšinou v papierovej podobe...22. Marec, 2021
02Ešte rok a Ford Mondeo skončíKedysi mal Ford Sierru. Tú však nahradil v roku 1993 moderným modelom Mondeo. Ale situácia...31. Marec, 2021
03Audi combi s výkonom Veyronu: 1 001 koní trhá betón!Audi RS6 od MTM upravené na 1 001 koní si nesmieš nechať ujsť. Výkon, ktorý kedysi...12. Apríl, 2021