Test: Opel Insignia GSi – Manažér nemusí mať len Passat

Opel sa pomaly transformuje. Postupne prechádza na zdieľané platformy s koncernom Peugeot-Citroën. Ale niektoré modely ostali ešte v pôvodnom znení, bez prekladu. Okrem Astry je takýmto kúskom aj Insignia, ktorej sme sa pozreli na zúbky. A nie hocijakej, konkrétne najvýkonnejšej GSi.

JozefM v Testy
17.03.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Opel Insignia GSi

Testy

Oproti predchádzajúcej verzii GSi sa udial prechod z naftového dvojlitra na benzínový a treba hneď na začiatku skonštatovať, že tento posun sa podaril a auto je lepšie. Vlastne je jedným z najlepších neprémiových vozidiel v tejto kategórii a možno najlepším Oplom súčasnosti.

Dynamiku podčiarkuje čierna

Opel spravil druhú generáciu Insignie omnoho ľahšiu vizuálne. Kým prvá bola mohutným autom, tak druhá tak ťažko nepôsobí. Teda, hlavne ak sa bavíme o karosérii liftback, tá vy sa, s trochu prižmúrenými očami dala nazvať štvordverovým kupé. Tomu zodpovedá silueta. Vlastne jediné, čo chýba sú bezrámové dvere.

Dynamiku verzie GSi podčiarkuje nová zostava nárazníkov. Bežne majú jednotlivé prvky na bokoch predného a na maske chladiča sivé lakovanie, avšak táto verzia má príplatkovú čiernu úpravu. Rýchle zhodnotenie, je to nutnosť, aby auto vyzeralo takto dynamicky. Najmä teda v kombinácii s perfektnou červenou farbou.

Opel Insnignia GSiZdroj: Autobazar.EU

Oku lahodia aj disky kolies. Tie majú extrémny priemer, ako mávali kedysi upravené autá v hip-hopových klipoch. Dvadsiatky sú naozaj veľké a tým pádom treba počítať aj s vyššou cenou pneumatík. Avšak nič krajšie sa na Insigniu z fabriky nedáva. S čistým svedomím môžeme povedať, že takáto Insignia je najkrajšia akú môžete kúpiť.

Prekvapujúca kvalita

Keď si sadnete do vnútra, na sedadlo vodiča, tak prichádza niekoľko vnemov. Prvý z nich je až prekvapivá kvalita, ktorá sa môže bez hanby porovnávať s tým, čo predvádza Superb a Passat. Pred vodičom je dokonca čiastočný digitálny panel. V ňom je aj výrez z oboch kruhov po stranách, kde sa dajú umiestniť virtuálne ručičkové prístroje. Vlastne jediným zádrhlom je trochu kostrbatý preklad jednotlivých funkcií, kde napríklad miesto priemernej spotreby figuruje skratka „pr.hosp.pal.“

Informačno-zábavný systém, ktorý je ešte pôvodný a nezmenený na ten z nového koncernu, je vyladený a má aj celkom rýchle reakcie. Naviac má grafiku, ktorá pôsobí moderne. Podporuje aj prepojenie so smartfónmi. A necháva klimatizáciu samostatne. Toto je výborná cesta. A veľmi dobre je usporiadaný aj volant, ktorý má napríklad tlačidlo vyhrievania priamo pod ľavým palcom. Jediné miesto, kde sa prejavuje to, že Insignia má už nejaký piatok za sebou sú asistenti. V základnej výbave absentuje adaptívny tempomat, je v príplatkovom balíku a udržiavanie v pruhu nie je práve najcitlivejšie.

Opel Insnignia GSiZdroj: Autobazar.EU

Čo však vyrazí dych sú predné sedadlá. Samozrejme, nie doslovne. Sú fantastické. Elektricky nastaviteľné športové kúsky, s nastavením šírky operadla a dĺžky sedáku, s výraznejším bočným vedením, ale stále komfortné s masážou sú naozaj extrémne dobré. Vlastne aj ony sú dôvod prečo zvoliť priamo verziu GSi a zabudnúť na všetky ostatné. Aj keď Insignia GSi má ešte nejaké eso v rukáve aj mimo sedadiel.

Čo má spoločné Isnignia GSi s Focusom RS?

Ford predviedol s treťou generáciou modelu Focus RS zložitejší systém pohonu, ktorý dokázal autu prepožičať fantastické jazdné vlastnosti. A hádajte čo! Insignia GSi má tiež takýto systém. To znamená, že funguje perfektne a na snehu dokážete dosiahnuť aj nádherný drift. V bežnej premávke zase poskytuje neskutočnú priľnavosť a istotu pri prejazde zákrut. Za tou istotou sú však aj nastavenia podvozku. Adaptívny systém je naozaj dobre zvolený a ani na dvadsaťpalcových diskoch nie je Insignia GSi prehnane tvrdá.

Opel sa podujal na zmenu motora. Verzia pred dvomi rokmi mala dvojlitrový naftový motor s výkonom 154 kW (210 k). Dosahoval ho vďaka dvom turbám. Dynamika bola vtedy fajn, ale spotreba sa nedala držať nízko. To znamená, že bola 8,6 litra na sto kilometrov v priemere. Nový dvojliter na benzín má len o pol litra väčšie požiadavky na prísun paliva a to vďaka zimným pneumatikám. Na letných by bola spotreba rovnaká ako mala naftová verzia.

Opel Insnignia GSiZdroj: Autobazar.EU

Ale aký má výkon? Z dvojlitrového štvorvalca ponúka Insignia GSi výkon 169 kW (230 k). Nevyzerá to ako veľa, ale odstupňovanie deväťstupňovej prevodovky dokáže využiť veľkú časť výkonu a jazda môže byť dostatočne dynamická. Jasné, ideálne by bolo pre túto verziu približne 206 kW (280 k), veď podvozok to s prehľadom zvládne, ale ani táto výkonová verzie nebude rozhodne pomalá. To, čo stratí pri zrýchlení na rovinke dobehne vďaka podvozku v zákrutách.

Odporúčaná verzia

Insignia má v ponuke niekoľko motorov a niekoľko karosárskych verzií. Vlastne záleží len na preferenciách. Ako alternatívu ku Scout modelom českej značky ponúka Opel verziu Country Tourer, alebo skôr ponúkal. Teraz je však dostupných viacero modelov, napríklad aj s dvojlitrom na naftu, štvorkolkou a výkonom 128 kW (174 k). Avšak najlepšia z ponuky je, bez debát práve verzia GSi a konkrétne najlepšie vyzerá s karosériou liftbacku.

Opel Insnignia GSiZdroj: Autobazar.EU

Konkurenti

Situácia s konkurentami je zaujímavá. Nebudeme zasahovať do sekcie prémiových vozidiel, tých je tiež veľa. Ale do boja sa Insignia púšťa so Superbom Sportline, ktorý tiež môže mať výkonný dvojliter a štvorkolku, rovnako tak R-Line Passat. Ale netreba zabúdať na vydarený Peugeot 508 GT. Ten má síce len 1,6-tku, ale výkon podobný. V tomto teritóriu loví aj Alfa Romeo Giulia, či Mazda 6. Mazda nemá výkonového konkurenta pre GSi, ale Alfa Romeo áno. Verzia Veloce môže mať dokonca až 206 kW (280 k).

Najlepšia Insignia je najlepší Opel

Naozaj, GSi je najlepšia Insignia súčasnej generácie. Je dokonca lepšia ako prapôvodná s výkonom 191 kW (260 k). Žerie totiž o pár litrov menej a má teda prijateľnú spotrebu. Cena takto vybaveného kusu sa však blíži hodnote 50-tisíc eur. Avšak veríme, že sa v predajni dá niečo s cenou robiť. Za túto cenu je auto, ktoré má fantastický podvozok, príjemný motor, aj keď bez poriadneho zvuku, priestranný interiér a jedny z najlepších sedadiel nielen v triede.

Opel Insnignia GSiZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+dizajn verzie GSi
+perfektný podvozok
+priestranný interiér
+veľmi dobrý informačno-zábavný systém

-spotrebu má horšiu ako výkonnejší Superb
-športová veria nemá adekvátny zvuk
-cenníková cena

Tabuľka s technickými údajmi

Opel Insignia GSi

Motor

R4 benzín

Objem

1998 cm3

Výkon

169 kW (230 k) pri 500 ot/min

Krútiaci moment

350 Nm pri 1500-4000 ot/min

Prevodovka

Automatická deväťstupňová (hydrodynamický menič)

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

237 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

7,4 s

Spotreba (WLTP)

8,4-8,5 l/100km

Emisie

189-192 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4910 mm

Šírka

1863 mm

Výška

1445 mm

Rázvor osí kolies

2829 mm

Objem batožinového priestoru

490/1450 l

Objem palivovej nádrže

62 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1725/515 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Ford Ranger XLT – Má všetko, čo trebaFord Ranger je dlhodobo jedným z najpredávanejších pick-upov. Berieme však do úvahy len...23. December, 2020
02Test: Mercedes-Benz E450 All-Terrain – Elegán s terénnym nádychomKto vlastne potrebuje SUV? Niekedy je potreba SUV trochu neopodstatnená. Výška nie vždy...3. Február, 2021
03Test: Citroën C4 – Návrat komfortnej avantgardyAutomobilka Citroën má zaujímavú históriu modelu C4. Najskôr to bol, ako nástupca Xsary ten...3. Marec, 2021