Na hybridnom Renaulte Clio nás zaujalo týchto 5 faktov

Renault Clio je jedným z najpredávanejších malých áut v Európe. A v rámci toho je logické, že ponúkne aj hybridnú verziu, podobne ako má aj Toyota Yaris. Avšak Renault na to ide úplne iným spôsobom. Teda, najmä prevodovku má úplne inú, inak sú tieto dve autá perfektnými konkurentami.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
23.03.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Na hybridnom Renaulte Clio...

Auto-moto zaujímavosti

Clio s technológiou E-Tech je v ponuke automobilky tým najvýkonnejším Cliom súčasnosti. My sme našli týchto 5 vecí, ktoré nás na ňom zaujali.

Športová vizáž

Tejto výbave sa hovorí R.S. Line. Predvádza sa športovejšími nárazníkmi a väčšími kolesami. Ako celok pôsobí R.S. Line naozaj dynamicky a naznačuje ako by vyzerala plnohodnotná verzia RenaultSport, keby sa do nej automobilka pustí.

Rozdielom od ostatných verzií teda je F1 lišta v prednom nárazníku, ako ju automobilka označuje, ale tiež bočné lišty a zadný difúzor v nárazníku s farbou Gun Metal. Výraznú zmenu predstavuje športová výbava aj v interiéri. Volant aj sedadlá sú pre R.S. Line špecifické a najmä spomenuté sedadlá ešte viac vyžarujú športovú náturu verzie. Sú čalúnené čiastočne kožou s výraznejším bočným vedením. Na prístrojovej doske je obkladový materiál s povrchom imitujúcim karbón a červená lišta po celej šírke.

Renault Clio E-TechZdroj: Autobazar.EU

Zaujímavá prevodovka

Radenie prevodových stupňov má klasickú páku. Tu nie je dostupné preraďovanie menšou páčkou prostredníctvom shift-by-wire. Ale to nie je problém, aspoň je jasné v akej polohe prevodovka je. Zaujímavý je režim B, čiže brzdiaci. Vtedy auto využíva elektromotor na brzdenie miesto samotných bŕzd.

Avšak prevodovka je tým zaujímavým kúskom. Má štyri prevodové stupne pre benzínový motor a dva prevodové stupne pre elektromotor. To však neznamená šesť stupňov celkovo, ale v rôznych režimoch je možné používať rôzne kombinácie, čo znamená omnoho viac možností. Túto prevodovku najskôr konštruktéri spravili z Lega a následne ju pretavili do reality. Zaujímavé je, že nepoužíva spojku, ale jej úlohu prevzal synchronizačný elektromotor.

Renault Clio E-TechZdroj: Autobazar.EU

Cena

Základná cena, podľa cenníka, je pre hybridné Clio 19 050 eur. Avšak pri aktuálnom zvýhodnení sa dostáva na 18 250 eur. To však nie je táto verzia na fotkách. R.S. Line má základ 22 150 eur. So zvýhodnením 21 350 eur. Aj po vybavení všetkou možnou výbavou sa nedostane cena cez 25-tisíc eur. Na malé hybridné auto s bohatou výbavou je to akceptovateľné. Avšak je otázne koľko zákazníkov zvolí práve takúto verziu. Športová vizáž je však kombinovateľná výhradne s hybridom.

Pre ostatné verzie sú naviac agregáty navlas rovnaké ako má aj Dacia Sandero. Litrový trojvalec môže byť bez turba s výkonom 49 kW (67 k), alebo s turbom a výkonom 67 kW (91 k). Oturbená verzia môže mať aj automatickú prevodovku CVT. V ponuke je však aj iný hybrid, konkrétne plynový, ktorý je druhou najvýkonnejšou alternatívou, dosahujúcou 74 kW (100 k).

Renault Clio E-TechZdroj: Autobazar.EU

Informačno-zábavný systém

Renault nastavil nový systém EasyLink naozaj vynikajúco. Je to výrazný pokrok oproti predchádzajúcemu R-Linku. Aj keď aj ten bol príjemný a použiteľný, nový je omnoho lepší a ponúka aj možnosť hľadania destinácií cez internet.

Výrazným plusom je intuitívne ovládanie bez nutnosti študovať návod a tiež naozaj rýchle reakcie na dotyk. Tento systém je pre Renault veľkým krokom vpred a perfektne využíva aj príplatkovú vertikálnu plochu displeja.

Renault Clio E-TechZdroj: Autobazar.EU

Veľký kufor

Renault Clio má veľmi veľký batožinový priestor. Metódou kvapalín dosahuje v základnej verzii takmer 400 litrov, teda konkrétne 391 litrov. S rezervou je to už len 318 litrov. Avšak pre hybrid je nutné niekde umiestniť komponenty, čo znamená jemné zmenšenie. V praxi to znamená, že podľa prvej metódy je to 299 litrov a s rezervou 243 litrov.

Napriek výraznému zmenšeniu pohľad do kufra odhaľuje príjemné a využiteľné tvarovanie. Reálne batožinový priestor vyzerá, že je väčší ako hovoria papierové hodnoty. Ak by náhodou nestačil, tak je možné ho zväčšiť sklopením zadných sedadiel a spraviť tak z Clia dvojmiestny prepravný špeciál. Avšak za 25-tisíc eur je to celkom drahá dodávka.

Renault Clio E-TechZdroj: Autobazar.EU

Komu sa teda Clio hybrid hodí?

Clio E-Tech je vhodnou voľbou pre tých, čo často jazdia po meste, vtedy dosahuje naozaj nízke hodnoty spotreby, tam pohon funguje úplne perfektne. Nestratí sa ani v iných prostrediach, ale na diaľnici by sa omnoho lepšie osvedčila verzia s motorom 1,3 TCe a dvojspojkovým automatom, ktorá bola v ponuke ešte nedávno, kým ju nevytlačila práve verzia E-Tech. Dôvodom na odchod z ponuky sú stále extrémnejšie požiadavky na emisie nových vozidiel.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Porovnali sme dve verzie Toyoty Yaris. Ktorá je lepšia?Toyota je známa tým, že má takmer v každom modelovom rade hybridné ústrojenstvo. Aj to je...2. Február, 2021
02Nová karoséria Porsche Taycan má terénne prvkyPorsche Taycan je tým modelom automobilky, ktorý dokázal aj počas prepadu predajov naberať...10. Marec, 2021
03Test: Renault Captur E-Tech – V meste takmer elektromobilRenault Captur je veľmi úspešný model automobilky. Veď predznamenal aj odchod karosérie...6. Január, 2021