Nová karoséria Porsche Taycan má terénne prvky

Porsche Taycan je tým modelom automobilky, ktorý dokázal aj počas prepadu predajov naberať na sile a stáva sa najdôležitejším v portfóliu, z hľadiska predaja. Aj preto prichádza nová verzia Taycan Cross Turismo s terénnejším vzhľadom, čo musí zaujať tiež veľa zákazníkov.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
10.03.2021
Diskusia:
Zdroj: Porsche

Nová karoséria Porsche...

Auto-moto zaujímavosti

Nová verzia je iná najmä tým, že má karosériu kombi. To, že má plastové lemovanie a terénnejší vzhľad je až druhá vizuálna pomôcka. O niečo menej je viditeľná zmena svetlej výšky. Tento model má o presný centimeter zdvihnutú svetlú výšku, čo znamená, že priechodnosť vozidla bude trochu lepšia, ale stále je na na úrovni priemerného hatchbacku nižšej strednej triedy.

Lemovanie pozostáva z plastových prvkov na nárazníkoch, ale aj prahov a rozšírení blatníkov. Ale aj tak je tou najväčšou novinkou zmena v zadnej časti, ktorá robí praktickejším batožinový priestor a viac sa ponáša na Panameru s karosériou kombi.

Nová karoséria Porsche Taycan má terénne prvkyZdroj: Porsche

V elektronickej výbave prichádza naviac režim Gravel, čiže šotolina. Taycan Cross Turismo tak nastaví najvyššiu možnú výšku vzduchového pruženia. Tiež sa zmení nastavenie asistenčných systémov. Stabilizačný systém a rozdelenie krútiaceho momentu tak viac rešpektujú horšie adhézne podmienky. Avšak konštruktéri a členovia tímu potvrdili, že Taycan Cross Turismo nemá žiadne ambície na zdolávane extrémnych terénov.

Nová karoséria Porsche Taycan má terénne prvkyZdroj: Porsche

Už z pohľadu na auto a štýl je teda jasné, že okrem vzduchového podvozka bude mať Cross Turismo štandardne pohon všetkých kolies. Jeden motor je teda pre prednú nápravu a jeden pre zadnú. Základom teda bude verzia Cross Turismo 4 a nad ňou bude 4S.

Základná výkonová verzia bude mať dostatočný výkon. Ponúkne slušných 280 kW (381 k). Avšak v prípade Launch Control je dočasne dostupný výkon až 350 kW (475 k). Na stovke je teda terénnejšie vyzerajúci Taycan za necelých 5 sekúnd. A maximum je limitované na 220 kilometrov za hodinu.

Nová karoséria Porsche Taycan má terénne prvkyZdroj: Porsche

Výkonnejší model Cross Turismo 4S bude mať Performance Battery Plus. Tento balík je pri klasickom Taycane za príplatok aj pre 4S. Postupne pribudnú aj verzie Turbo a Turbo S, aj keď tu pôjde len o marketinovú hru, lebo reálne elektrické auto turbo mať nemôže. Turbo S dokáže stovku pod tri sekundy, ale stále je o desatinu pomalšie ako pôvodná liftbacková verzia.

Je jasné, že cena bežne vybaveného Taycanu Cross Turismo ľahko prekročí 100-tisíc eur. Mimochodom, ten Porsche bicykel na nosiči vzadu stojí približne 10-tisíc eur.

Nová karoséria Porsche Taycan má terénne prvky

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Atmosféra, 510 koní, prichádza nové Porsche 911 GT3Porsche postupne rozširuje svoje portfólio verzii modelu 911. Najnovšia generácia 992 má...24. Február, 2021
02Porsche oslavuje 25 rokov Boxsteru, pripravilo špecialituPorsche Boxster začal svoj život ako nový modelový rad roadsteru s motorom v strede už...14. Január, 2021
03Audi má nový elektromobil e-tron GT, hľadáte Porsche Taycan?Audi má už v ponuke jeden elektromobil, ktorý ale nie je až tak často vidieť na cestách....10. Február, 2021