Porsche 911 GT3 je pripravené na okruhy, prichádza verzia Cup

Porsche 911 GT3 Cup je dlhodobo najpredávanejším pretekárskym autom svojej triedy. A to platilo o viacerých generáciách za sebou. Aktuálne ale prichádza úplne nové vozidlo, ktoré má pokoriť nejeden okruh. Porsche predstavilo verziu 992 GT3 Cup.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
16.12.2020
Diskusia:

Porsche 911 GT3 je...

Auto-moto zaujímavosti

Kým bežné Porsche 911 model 992 od ostatných nie je ťažké rozoznať, pri okruhovom špeciáli to je trochu zložitejšie najmä spredu. Ale naozaj to je nový model. Najnovšia verzia modelu nebude len pre Mobil 1 Supercup, ale objaví sa vo všetkých tímoch v jednotlivých krajinách kde sa jazdí Carrera Cup.

Jednotlivé tímy budú benefitovať z nespočetného množstva vylepšení oproti predchodcovi. Základom nového športového náčinia je použitie motora s protibežnými piestami s objemom 4 litre. Je jasné, že valcov je presne 6. Toto však bolo aj v prípade predchodcu. Teraz má však atmosférický motor omnoho vyšší výkon.

Porsche 911 GT3 je pripravené na okruhy, prichádza verzia CupZdroj: Porsche

V najnovšej generácii dosahuje šesťvalec výkon 375 kW (510 k), kým doteraz muselo stačiť 361 kW (485 k). A to nie je ten najzásadnejší trik. Tento motor dokáže fungovať so syntetickým palivom, čo znamená znížené emisie CO2. Konfigurácia výfukov ostáva, čo zase znamená dostatočný zvukový prejav. Teda skôr sa hovorí o jednom z najlepších soundtrackov v súčasnom motoristickom športe. To je v ostrom kontraste s bežnými 911 992, ktoré nedosahujú akustických kvalít svojich predchodcov.

Dôležitou zmenou je aj upravená aerodynamika auta a samotná vylepšená priľnavosť. Prvýkrát je GT3 Cup postavená na inom podvozku ako tom z GT3. Používa setup z verzie 911 Turbo, ktorý má širšie nápravy. To znamená celkovú šírku až 1902 milimetrov, čo je o 28 milimetrov viac ako mal predchodca. Avšak teraz môže mať 911 GT3 Cup disky so šírkou 12 palcov vpredu a 13 vzadu, takže môže na okruhoch použiť širšie pneumatiky a zväčšiť tak kontaktnú plochu s vozovkou, teda s pretekárskou traťou.

Porsche 911 GT3 je pripravené na okruhy, prichádza verzia CupZdroj: Porsche

Ak sa pozrieme na najnovšiu verziu GT3, tak na nej vidno komplikované krídlo, ktoré je chytené zhora. Rovnaký štýl prítlačného systému v zadnej časti má aj GT3 Cup. Z ďalšieho športového modelu GT3 R prichádza upravený interiér okruhového špeciálu. Celý priestor pre vodiča má nové rozloženie v záujme lepšej ergonómie rozmiestnenia jednotlivých prvkov. Nový je aj farebný displej zobrazujúci vitálne informácie auta a väčšina funkcií auta má podsvietené tlačidlá na ľahšiu orientáciu aj v prítmí, či dokonca počas nočných pretekov. Nový volant je z karbónom vystuženého plastu a má tiež niekoľko ovládacích prvkov.

Dôležité hľadisko pri výrobe a tvorbe auta bolo ekonomické. To znamená, že konštruktéri brali ohľad na to, aby pretekanie s týmto autom nebolo astronomicky drahé a aj menšie tímy mali šancu reálne súťažiť, podobne ako tie naozaj veľké.

Porsche 911 GT3 je pripravené na okruhy, prichádza verzia CupZdroj: Porsche

Manažér projektu, Jan Feldmann o novom pretekárskom aute povedal: „Sme veľmi úspešní v dosahovaní cieľov, ktoré si kladieme, aj vďaka strhujúcej vizáži 911 GT3 Cup, vďaka vylepšenému podvozku a inteligentným riešeniam elektrických detailov. So zlepšenáými výkonmi a optimalizovaným interiérom je táto verzia najlepším Cup autom, ktoré Porsche kedy vyrobilo.“

V jednotlivých seriáloch sa nová verzia 911 GT3 Cup začne objavovať už v sezóne 2021. To znamená, že tímy sa k autu dostanú už vo februári budúceho roka. Od predstavenia je auto dostupné za celkom rozumnú cenu 225-tisíc eur. Za túto cenu má budúci majiteľ auto, ktoré je pripravené na preteky a stačí do neho sadnúť a vyhrávať.

Porsche 911 GT3 je pripravené na okruhy, prichádza verzia CupZdroj: Porsche

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Prvá jazda: Toyota GR Yaris je najšialenejší malý hothatch na trhuPravidlá rally sú neúprosné. Aby mohlo auto súťažiť, musí mať homologačnú sériu. Tak FIA...1. December, 2020
02Porsche Cayenne e-Hybrid dostane väčšie baterky, predĺžia elektrický dojazdPorsche je tiež v rovnakej situácii ako všetci ostatní výrobcovia automobilov. Musí sa...12. November, 2020
03Audi TTS Competition Line sa dorovná výkonom Arteon RAudi TTS je presne tou verziou modelu, ktorá je síce výkonná, ale nie extrémna. Na to je...2. December, 2020