Prvá jazda: Toyota GR Yaris je najšialenejší malý hothatch na trhu

Pravidlá rally sú neúprosné. Aby mohlo auto súťažiť, musí mať homologačnú sériu. Tak FIA zabezpečuje, že nebudú pretekať účelovo postavené vozidlá, ktoré s reálnymi nemajú nič spoločné. Preto vznikla Toyota GR Yaris. A je vlastne skoro samostatným autom. My sme ju skúsili vďaka predajcovi Todos –Toyota v bratislavskom Lamači.

JozefM v Testy
01.12.2020
Diskusia:

Prvá jazda: Toyota GR...

Testy

Ako už prvý pohľad na auto prezrádza, toto nie je obyčajná Yariska, toto je niečo iné, čomu ostali pôvodné len predné svetlá, možno kapota a zadné svetlá. Ostatné sa zmenilo. Veď má len trojicu dverí. A aj tie dvere sú bezrámové. Naozaj, tu nezostal kameň na kameni a z bežného hatchbacku sa stal superhrdina, ktorý môže bez problému ašpirovať na plagáty v detskej izbe. Ako mali starší Audi Quattro S1, tak teraz môže mať na stene čestné miesto práve GR Yaris. Je až tak dobrý.

Rozšírenie podvozku a zameranie je jasné už z agresívneho postoja a obrovských nasávacích otvorov. Veď toto malé auto má extrémne jazdné vlastnosti. Nie je to len športovejšia edícia súčasného modelu, je to vlastne kompletne nový model, ktorý však má pár detailov spoločných s Yarisom. Je to najbrutálnejšie malé auto v ponuke globálne. Možno je zadná časť ešte brutálnejšia ako predok. Široký postoj, výrazný difúzor a dve koncovky výfuku sú jasným poznávacím znamením. Už len obrovské krídlo z WRC chýba a bolo by všetko ako na naozajstnom rally aute.

Toyota GR Yaris by TodosZdroj: Autobazar.EU

Vnútro sa tiež zmenilo. Aj keď prístrojvá doska vyzerá veľmi podobne, pred radiacou pákou má koliesko na nastavnie režimu. Má voľby Normal, Sport a Race. V režime Normal ide na predok 60 percent výkonu a na zadok 40, režim Sport zase prehodí pomer na 70 percent dozadu a Race má rozdelenie 50:50. Áno, tento Yaris má pohon všetkých kolies a nie hocijaký. Najbližšie mu je ten, ktorý má tretia generácia Focusu RS. Plus so športovým balíkom, ktorý toto auto má, ponúka dva diferenciály Torsen. Toto je najlepší príplatok, ktorý auto môže mať. A to stojí 4500 eur. Balík VIP nie je vôbec zaujímavý, lebo má len komfortné prvky. Jednotlivé balíky sa nedajú kombinovať.

Dobre a teraz poďme za volant, keďže prezentácia v Todose – Toyota nebola len statická. Inštrukcie znejú jasne, vrátiť celé, nedriftovať, aj keď aj toto vraj auto zvláda. V športovom režime so 70 percentami na zadnú nápravu je to veľmi pravdepodobná možnosť. Štart trojvalca s objemom 1618 centimetrov kubických nesprevádza žiadne zázračné divadlo. Auto sa tvári takmer ako bežný Yaris. Ale zdanie klame. Spojka je tuhšia ako vo väčšine moderných áut, prevodovka tiež ide tuhšie, ale úplne presne.

Toyota GR Yaris by TodosZdroj: Autobazar.EU

Možno by niekto chcel argumentovať, že niektoré plasty pôsobia trochu lacnejšie, ale haló! Toto je vlastne rally auto, ktoré je možné každodenne prevádzkovať po bežných komunikáciách. Bližšie sa so sériovým autom ku kolotoču WRC nedostanete s ničím iným. Podstatné sú veľmi dobré sedadlá a volant, na ktorý sa divízia GR tiež podpísala.

V bežnej prevádzke je GR Yaris prekvapivo komfortný a to aj napriek športovému balíku, ktorý mení aj nastavenie podvozku. Jasné, je tvrdší ako bežné verzie Yarisu, ale to sa od auta očakáva, nie? Nastavenie podvozku je priam ukážkové. Auto sme nemali na Michelin Pilot Sport 4S, ktoré sú v balíku, ale na zimných Nokianoch WR D4. A na ovládaní sa to podpísalo len veľmi jemne, tak je podvozok vyspelý. V zákrutách zvláda až neuveriteľné prejazdy a drží až neuveriteľne dobre. Na zimných pneumatikách to je až magická priľnavosť. Jedinou tienistou stránkou je zvuk. Strieľanie na štýl Hyundaiu i30 N Performance, či Renaultu Megane RS sa jednoducho nekoná. Motor znie výborne, ale výfuk je čisto cestný. Avšak počúvať tri valce ako zavíjajú pri 7500 otáčkach vynahradí akúkoľvek streľbu z výfukov. Výkon motora sa dostal na slušných 192 kW (261 k).

 Toyota GR Yaris by TodosZdroj: Autobazar.EU

Nič však nie je takým zadosťučinením ako zrýchlenie, ktoré pri perfektnom zladení práce nôh a rúk zvláda GR Yaris za 5,5 sekundy. Každý jeden prevod sadá úplne dokonale, pri podraďovaní idú medziplyny úplne intuitívne, ale ak nie, tak je tu systém synchronizácie otáčok. Jasné, cena auta je 38-tisíc eur. Ale dá sa na ňu pozerať ako na príliš veľa, lebo je to malé auto, avšak to je úplne nesprávny a zlý pohľad. Je to reálne rally auto za takúto sumu a zrazu je perspektíva úplne iná. Toto auto je úplným unikátom v dnešnej dobe, kedy musia automobilky vyrábať plug-in hybridy a elektromobily, aby sa dostali do emisných noriem a nemuseli platiť pokuty. Vlastne GR Yaris nemá ani reálneho konkurenta. Nedá sa naň pozerať ako na malý hothatch, na to je príliš extrémnym autom. A rally auto na cesty nevyrába vôbec nikto iný.

Za požičanie auta na krátky test ešte raz ďakujeme Todos –Toyota a jej riaditeľovi, Ing. Ladislavovi Reimannovi.

Toyota GR Yaris by TodosZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Prvá jazda: Zažili sme na vlastnej koži nový Cupra FormentorJasné, Cupra je tá automobilka, ktorá sa osamostatnila od automobilky SEAT a ponúka v rámci...19. November, 2020
02Prvá jazda: BMW M440i - naživo je predok lepší ako na fotkáchBMW po predstavení novej generácie Štvorky dostalo obrovskú kritiku a každý na internete sa...10. November, 2020
03Nissan Micra má novú tvár, ale nie prílišNissan Micra sa v súčasnej generácii dostal z tvarov malého oblého nákupného vozíka do sfér...24. November, 2020