Jeep Wrangler s osemvalcom bol sen, ale už je realitou

Jeep Wrangler má u nás najmä 2,2-litrový naftový turbomotor. Presne podľa požiadaviek trhu. Ale je jasné, že záujem pár jedincov by bol aj o motor V8. Presne takéto monštrum automobilka predstavila v USA. Celým menom sa volá Wrangler Rubicon 392.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
26.11.2020
Diskusia:

Jeep Wrangler s osemvalcom...

Auto-moto zaujímavosti

Rubicon 392 bude odpoveďou na to, čo Ford vymyslel s Broncom. Aby Wrangler, ktorý je ohrozený týmto novým terénnym autom mal stále šancu zaujať, prichádza práve s týmto agregátom. Jeep si od neho nesľubuje príliš vysoké predaje, ale má pomôcť najmä imidžu modelu.

Po koncepte 392 Concept je toto naozaj reálna produkčná verzia. A nie je hocijaká, má pod kapotou naozaj veľký motor. To, čo je v názve, číslo 392, je totiž objem motora v kubických palcoch. Po transformácii na naše jednotky to znamená objem motora 6,4 litra a označenie HEMI.

Jeep Wrangler Rubicon 392Zdroj: Jeep

Atmosférický motor je rovnaký ako bol v koncepte. Ale do sériovej produkcie sa podaril naozaj výborný kúsok a výkon narástol z 331 kW (450 k) na 345 kW (470 k). Krútiaci moment je 640 Nm. To Wrangleru stačí na šprint na 60 míľ za hodinu, čo je 96 kilometrov za hodinu, za 4,5 sekundy. A to nie je všetko, ako sa na USA patrí, tak Jeep sám postavil tento Wrangler s V8 na šprint na štvrť míle, čiže 400 metrov. Na konci rovinky malo toto monštrum rešpektuhodný čas 13 sekúnd. Trinásť sekúnd presne.

Akoby Jeep priamo predpokladal, že majiteľ tohto auta bude mať aj šprintérske ambície. Motor spolupracuje s osemstupňovou automatickou prevodovkou a, samozrejme, pohonom všetkých kolies. Prvýkrát má táto prevodovka aj pádla na radenie pod volantom. O zvukovú kulisu sa stará aktívny výfukový systém, ktorý sa otvára vo vyšších otáčkach, alebo hneď podľa želania šoféra.

Jeep Wrangler Rubicon 392Zdroj: Jeep

Prevodovka má ale niekoľko režimov. Režim Torque Reserve je druh Launch Control, ktorý využíva priľnavosť na ceste a vystrelí neaerodynamický automobil vpred čo najrýchlejšie. Režim AMax zase využíva poriadne krútiaci moment motora podobne ako to robí aj prevodovka v Grand Cherokee TrackHawk.

To, že to stále Jeep myslí s terénom vážne predvádza aj zvýšenie podvozku o 5 centimetrov. Vylepšené a pevnejšie sú komponenty rámu a podvozok má tlmiče Fox. Vylepšené sú aj brzdy, ktoré musia predsa krotiť omnoho vyšší výkon ako pri ktoromkoľvek inom motore. Jeep Wrangler Rubicon 392 stojí štandardne na kolesách s priemerom 33 palcov. Z toho je na samotný disk len 17 palcov. Zvýšená svetlá výška stojí za zlepšením nájazdového, odjazdového a aj prejazdového uhla.

Jeep Wrangler Rubicon 392Zdroj: Jeep

Osemvalcový Wrangler dokáže prejsť až 810 milimetrov hlbokým brodom. Používa totiž sanie Hydro-Guide, ktoré má tri stupne utesnenia a dokáže odviesť vodu od motora, aj ak sa vlna prehupne cez prednú kapotu a do priestoru nasávania. Systém dokonca funguje aj v prípade, že je náduch prekrytý blatom.

Samotný pohon všetkých kolies Select-Track 4WD používa niekoľko režimov. Základom je 4WD Auto, kedy elektronika ovláda rozdelenie výkonu. Druhým je 4WD High, ďalej Neutral a tiež redukovaný 4WD Low. Automobilka hovorí, že väčšina krútiaceho momentu je dostupná už od veľmi nízkych otáčok, čo pomáha pri pomalom presune cez terén.

Jeep Wrangler Rubicon 392Zdroj: Jeep

Vizuál modelu sa mení najmä spomenutou zvýšenou svetlou výškou a tiež pridaním viacerých odznakov s číslom 392. Každému je jasné prečo tam sú. Automobilka nehovorí o tom, že bude v ponuke len dlhšia verzia so štyrmi dverami, takže si necháva priestor na krátky dvojdverák.

Jeep Wrangler Rubicon 392Zdroj: Jeep

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Dočkali sme sa faceliftu Nissanu Navara, bude aj na SlovenskuNissan Navara patrí medzi najdôležitejšie pick-upy na trhu. Situácia v tomto segmente...18. November, 2020
02Aký výkon zvládne MINI s predokolkou? Manhart skúša 350 koníMINI Cooper je veľmi schopné malé auto, rovnako tak jeho extrémnejšia verzia John Cooper...5. November, 2020
03Inováciou prešli obe veľkosti Land Roveru DiscoveryLand Rover aktuálne ponúka dva modely s označením Discovery. Jeden z nich je veľký, ktorý...20. November, 2020