Porsche oslavuje 25 rokov Boxsteru, pripravilo špecialitu

Porsche Boxster začal svoj život ako nový modelový rad roadsteru s motorom v strede už v roku 1996. To znamená, že tento rok bude oslavovať 25 rokov od uvedenia na trh. Aktuálne je na trhu jeho štvrtá generácia, ktorá si pripomína práve toto výročie špeciálnou sériou s jednoduchým názvom Boxster 25.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
14.01.2021
Diskusia:

Porsche oslavuje 25 rokov...

Auto-moto zaujímavosti

Pôvodný Boxster bol prelomový a mal nadviazať na Porsche 914. Samotnú históriu modelu ešte predtým ako za začal reálne predávať naznačil koncept Boxster z roku 1993. Prvá produkčná verzia začínala s plochým šesťvalcom s objemom 2,5 litra a výkonom 150 kW (204 k). Táto sa teraz dá nájsť za naozaj zaujímavé ceny.

Nová verzia Boxster 25 je však ďaleko od základu. Ale má odkazovať na minulosť nielen svojim základným tvarom, ale aj farebnou kombináciou. Tak ako bolo na začiatku života Boxsteru, strieborná karoséria s červeným interiérom, tak je aj teraz.  Dokonca so zlatými kolesami so špecifickým tvarom akoby sa chcel skôr dostať ku konceptu, ktorý vznikol ešte skôr.

Porsche Boxster 25Zdroj: Porsche

Okrem striebornej karosérie sú na niektorých miestach časti lakované farbou pripomínajúcou meď. Je na otvoroch za dverami, na logách a koniec-koncov aj na diskoch. Po detailnejšom skúmaní sa dá nájsť aj špeciálna hliníková krytka nádrže, ale aj lesklý čierny povrch koncoviek výfuku.

Vnútro je tmavočervené, čo vytvára dojem spätosti s už historickou verziou. Konkrétny odtieň je Bordeaux red. Rovnako červená je aj látka na streche. Výrazným rozdielom oproti bežným verziám bude označenie Boxster 25 na lište pred spolujazdcom, ale aj v stredom ciferníku pred vodičom.

Porsche Boxster 25Zdroj: Porsche

Automobilka plánuje vyrobiť 1250 kusov z tejto série na oslavu výročia. Aj keď strieborná farba má hlbší zmysel a dokáže predvádzať odkaz na minulosť, v ponuke bude aj možnosť zvoliť bielu a čiernu. Aj strecha môže byť v takom prípade čierna.

Kým väčšina nových 718 Boxsterov má štvorvalec, Boxster 25 bude mať šesťvalec z modelu GTS 4.0. Štvorliter s atmosférickým plnením má výkon 294 kW (400 k) a štandardne má manuálnu šesťstupňovú prevodovku. Tí, ktorým by manuál nejako nesedel, môžu siahnuť po automatickej prevodovke s dvomi spojkami a siedmimi stupňami.

Porsche Boxster 25Zdroj: Porsche

Štandardom pre všetky verzie bude samosvorný diferenciál s delením krútiaceho momentu Torque Vectoring a adaptívny podvozok Porsche Active Suspension Management. Prvé kusy by mali k dílerom a ku zákazníkom doraziť na jar tohto roka.

Porsche Boxster 25Zdroj: Porsche

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01AMG GT Black Series: Najrýchlejšia sériovka sveta - nový rekord Nürburgringu!Mercedes-AMG GT Black Series je diablov stroj, ktorý dokáže nemožné. Na trati, v boji...8. Január, 2021
02Porsche Cayenne e-Hybrid dostane väčšie baterky, predĺžia elektrický dojazdPorsche je tiež v rovnakej situácii ako všetci ostatní výrobcovia automobilov. Musí sa...12. November, 2020
03Modely Cupra ukázali, že sa nezľaknú ani pretekárskeho okruhuTo, že Cupra sa stala samostatnou automobilkou netreba veľmi pripomínať. Prvým modelom Bola...3. December, 2020