Auto roka 2021 pozná finalistov, pozrite si ich

Každoročne sa na autosalóne v Ženeve konala ceremónia s udeľovaním titulu Auto roka. Vždy bola predvečer začiatku a jedno z áut si na základe hlasovania jury odnieslo titul najlepšieho auta roka pre Európu. Avšak súčasná situácia neumožňuje usporiadať autosalón samotný, takže vyhodnotenie nebude spojené s touto udalosťou, ale bude približne v tom termíne. Aktuálne je známych 7 finalisov. Uvádzame ich v abecednom poradí.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
12.01.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Auto roka 2021 pozná...

Auto-moto zaujímavosti

1. Citroën C4

Nová generácia modelu C4 je úplne iná ako predchodca a má nahradiť nielen samotný model C4, ale aj Cactus. Je to krok k budúcnosti, lebo môže mať aj elektrický pohon zdieľaný napríklad s Peugeotom e-2008. Nová C4 stavia na modernom vzhľade SUV kupé ktorý je uhľadený a pôsobí jednoducho napríklad oproti C4 Cactus. Interiér predstavuje tiež posun. Veľkým prekvapením pri predstavení bolo osamostatnenie klimatizácie, čo pomáha prehľadnosti a jednoduchosti ovládania.

Citroen C4Zdroj: Citroen

2. Cupra Formentor

Formentor je prvým samostatným automobilom so znakom Cupra. Ostatné modely sú odvodené od SEATu. Tento adept na titul je zaujímavý tým, že ponúka výborné jazdné vlastnosti a tiež patrí do sekcie, ktorá by sa dala nazvať SUV kupé, keďže SUV v ponuke je Ateca. Zatiaľ je v ponuke s 1,5-litrovým štvorvalcom TSI a dvojlitrom TSI. Vrcholom ponuky má byť päťvalec s objemom 2,5 litra a výkonom 294 kW (400 k). Pravdepodobne sa časom dočká aj plug-in hybridného systému, ktorý aktuálne funguje v Cupra Leon Sportstourer PHEV.

Cupra FormentorZdroj: Cupra

3. Fiat 500e

Druhý zásupca z koncernu Stellantis, ako sa volá po spojení PSA (Peugeot Citroën) a Fiat-Chrysler, je malý Fiat 500 novej generácie. Ten je výlučne elektrickým autom, ktoré má dojazd, podľa WLTP, až 320 kilometrov. Za to vďačí batérii s kapacitou 42 kWh. A stojí 38-tisíc eur. Poháňa ho elektromotor s výkonom 88 kW (120 k) a na stovke je za 9 sekúnd. Omnoho dôležitejšia je však reakcia na plyn a okamžitý nástup krútiaceho momentu. Fiat 500e je totiž primárne mestským autom. Dizajnovo je veľmi podarený a vidno, že odkazuje na minulé generácie modelu.

Fiat 500eZdroj: Fiat

4. Land Rover Defender

Po veľmi dlhom živote toho pôvodného Defendera prišla nová generácia. Tá je naozaj kontroverzná, ale niekoľko vecí jej uprieť nemožno. Body v hodnotení bude zbierať ponukou plug-in hybridu. Ale body na ceste zbiera aj vzduchovým podvozkom, ktorý dokáže fungovať aj pri prejazdoch, nie iba v teréne. Predchodca bol hlavne terénnym autom a na cestách sa necítil dobre. Nová generácia toto vyriešila a Defender sa stal univerzálnym autom. Naviac má v ponuke aj veľmi dobrý radový šesťvalec spaľujúci naftu. Na výber má dve dĺžkové verzie s tromi, či piatimi dverami. Aj napriek niektorým negatívnym hodnoteniam vyzerá, že práve Defender žne úspechy.

Land Rover DefenderZdroj: Land Rover

5. Škoda Octavia

Najuniverzálnejšie auto v našich končinách sa tiež dostalo do výberu. Zvláda funkciu pracovného auta, ale aj rodinného. Zvláda teda väčšinu funkcií, ktoré by malo, podľa zákazníkov, mať. My sme testovali verziu kombi a bola naozaj príjemná aj s nižšími stupňami výbavy. Octavia ponúka dve karosérie, ale tiež dve špeciálne verzie, RS a Scout. Môže mať spaľovací benzínový motor, naftový motor, ale aj plug-in hybridnú sústavu, čo sú zase body naviac. Bez ohľadu na výsledok je úspech na našom trhu zaručený, keďže za celkom rozumnú sumu ponúka rozumnú praktickosť a jazdné vlastnosti. Práve pri jazdných vlastnostiach treba povedať, že základné verzie majú jednoduchú zadnú nápravu, ale RS už má nezávislé zavesenie zadných kolies.

Škoda OctaviaZdroj: Škoda

6. Toyota Yaris

Nemá elektrický pohon, teda nie výlučne. Nová generácia Toyoty Yaris používa najnovšiu generáciu hybridného pohonu automobilky a je to cítiť. Práve táto verzia bude tvoriť najväčšiu časť predaja malého hatchbacku. Yaris má však ešte jedno eso v rukáve. Síce pri rozhodovaní porotcov nepomôže, ale na bežných cestách vie spraviť úsmev každému šoférovi. Hovoríme o verzii GR Yaris, čiže o športovej verzii, ktorá má zvonka s ekomodelmi spoločné vlastne len svetlá. Je pravým športovým náčiním a dá sa povedať, že Toyota predstavila rally auto na bežné cesty. V každom prípade je už základný Yaris, teda ten, ktorý nemá dodatok GR, kvalitné spracovanie a jazda v ňom je veľmi príjemná.

Toyota YarisZdroj: Toyota

7. Volkswagen ID.3

O interpunkcii v názvoch sa už poučila Kia, ale v momente, kedy sa na túto cestu podujal Volkswagen. Dobre, up! už má výkričník dlhšie, ale nový elektromobil s bodkou začal len nedávno. Podľa prvých reakcii je naozaj schopným autom, ktoré dokázalo vyskočiť na vrchol predajov elektromobilov v Európe a je na prvej priečke aj na elektricky najrozšírenejšom trhu v Nórsku. Má šancu zabodovať najmä kvôli tomu aký boom si zapísal po predstavení a aj vďaka pokrokovosti. Škoda Enyaq sa strategicky do výberu dostane až pre budúci rok.

Volkswagen ID.3Zdroj: Volkswagen

Vo finálnej sedmičke sú teda až tri autá od koncernu Volkswagen a dve elektrické autá, výlučne elektrické. V ostatnej dobe je pri hodnotení veľký dôraz kladený práve na túto sekciu.

Minulý rok vyhral Peugeot 208, čo bol úspech aj vďaka tomu, že má v ponuke elektrickú verziu e-208, pričom podobné vnútornosti bude mať aj ďalší model koncernu, ktorý je v zozname. Teraz je teda na šesťdesiatich členoch jury, aby sa rozhodli, koré z áut je to najlepšie a zaslúži si titul Auto roka 2021. Je však veľká pravdepodobnosť, že vzhľadom na ekozameranie porotcov si môže najviac bodov zobrať elektrický Volkswagen. Nechájme sa však prekvapiť ako to dopadne.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nafta je v Bentley Bentayga mŕtva, ale hybrid pokračuje ďalej s faceliftomBentley Bentayga je kontroverzným modelom britskej automobilky, ktorá je však v nemeckých...8. Január, 2021
02Fiat 500 3+1: Polovičné dvere naviac! Fiat 500 je obľúbený moderný model, ktorý dokázal spojiť históriu značky s modernými...2. November, 2020
03Citroën Berlingo prichádza s najpríťažlivejšou verziou Rip CurlCitroën Berlingo je bez rozmýšľania jedným z najuniverzálnejších a zároveň napredávanejších...22. December, 2020