Nafta je v Bentley Bentayga mŕtva, ale hybrid pokračuje ďalej s faceliftom

Bentley Bentayga je kontroverzným modelom britskej automobilky, ktorá je však v nemeckých rukách. Pod taktovkou Volkswagenu vzniká na platforme spoločnej s Audi Q7/Q8, Porsche Cayenne a dokonca aj Lamborghini Urus. Teda ak sa bavíme len o svete, v ktorom figurujú SUV. Inak je s touto platformou aj niekoľko nízkych modelov.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
08.01.2021
Diskusia:

Nafta je v Bentley...

Auto-moto zaujímavosti

Prvé reálne SUV od Bentley prišlo na trh už v roku 2015, čo znamená, že do prvého výraznejšieho faceliftu bolo nutné počkať 5 rokov. Vlastne pred Bentaygou boli len pokusy brunejského sultána o terénnejšie Bentley, ktoré vzniklo v počte pár kusov.

Facelift prináša niekoľko zásadných zmien aj na vizáži. Ale to len prebehneme, lebo o tomto sme písali. Teraz prichádza rovnaký štýl ako má aj osemvalcová alternatíva aj na hybridnú verziu. Hybrid má teda hlavne nové zadné svetlá s elipsovým tvarom, ktoré má podobné ako Continental GT. Zmenou vizáže je aj presun evidenčného čísla nižšie, z veka batožinového priestoru až dole do nárazníku. Na veku je miesto značky nápis Bentley, keby náhodou niekto nespoznal auto podľa loga a svetiel.

Bentley Bentayga HybridZdroj: Bentley

To, čo je dôležité sa však skrýva prvému pohľadu. A ešte dôležitejšie ako samotné parametre tohto systému je priznanie Bentley, že je prvým z dvoch. O ďalších detailoch automobilka neinformuje, ale existuje istá pravdepodobnosť, že by ten nový hybrid mohol byť príbuzný s tým, čo má Cayenne Turbo S E-Hybrid. To má kombinovaný výkon až 500 kW (680 k).

Zatiaľ bude dostupný len slabší, ktorý bol v modeli už pred faceliftom. Základom je benzínový motor V6. Je to zároveň najmenej valcov, ktoré sa do veľkého SUV od Bentley dá nakonfigurovať. Trojliter spolu s elektrickým motorom dávajú celkovo 331 kW (450 k) a krútiaci moment vrcholí hodnotou 700 Nm. Automobilka hovorí, že celkom veľká batéria s kapacitou 17,3 kWh dokáže s Bentaygou prejsť na nabitie vzdialenosť až 50 kilometrov. To je akurát.

Bentley Bentayga HybridZdroj: Bentley

O adekvátnosti dojazdu hovorí aj štúdia, ktorú si automobilka spravila medzi svojimi zákazníkmi. Každý z tých, čo si kúpili hybridnú verziu jazdí denne s elektrickým režimom. A polovica z nich má denný nájazd do 45 kilometrov. To by znamenalo, že kapacita batérie stačí na jeden deň a následne v garáži treba auto nabiť. Pri Bentayge je viac-menej jasné, že majiteľ má aj garáž s nabíjacou stanicou. Pri využití plnej nádrže paliva a aj celej batérie má Bentayga Hybrid teoretický dojazd až 850 kilometrov.

Bentley Bentayga HybridZdroj: Bentley

Automobilka tvrdí, že batérie vydržia minimálne 160-tisíc kilometrov výlučne elektrickej jazdy. Alebo teda osem rokov ako minimum. Podľa toho, čo nastane skôr. Z nuly na plnú kapacitu je možné ju nabiť za dve a pol hodiny. To by znamenalo možnosť nabíjať 7,2 kW nabíjačkou. Výhodou hybridnej Bentaygy je aj funkcia Bentley Hybrid Efficiency Navigation. Tá pomáha zlepšovať spotrebu. Nielen dokáže plánovať trasu, ale zároveň vie do pedála dať akúsi hranicu, dokedy auto ide elektricky a odkedy sa zapína benzínový motor. Nielen dokáže plánovať trasu, ale zároveň vie do pedála dať akúsi hranicu, dokedy auto ide elektricky a odkedy sa zapína benzínový motor.

Bentley Bentayga HybridZdroj: Bentley

Pozitívom inovovanej verzie je aj vylepšený interiér, podobne ako to má aj výlučne benzínová alternatíva. Na displeji s uhlopriečkou 10,9 palca je možné zobraziť zrkadlenie telefónu cez Apple CarPlay a tiež cez Android Auto. Obe štandardne a obe bezdrôtovo.

Bentley Bentayga HybridZdroj: Bentley

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Z BMW X7 spravili terénne autoJe jasné, že v základnej konfigurácii je BMW X7 výhradne cestné auto so zlepšenou možnosťou...28. December, 2020
02Rolls-Royce Black Badge nemusí byť len čiernyRolls-Royce ponúka naozaj širokú škálu možností individualizácie, čiže prispôsobenia...15. December, 2020
03Skúsili sme nový Hyundai Tucson, má až prémiový nádychHyundai predstavil tretiu generáciu modelu Tucson. Prvá bola kedysi dávno, druhá však...11. December, 2020