Skúsili sme nový Hyundai Tucson, má až prémiový nádych

Hyundai predstavil tretiu generáciu modelu Tucson. Prvá bola kedysi dávno, druhá však prišla po zmene názvu na ix35. Teraz sa na trhu teda začína objavovať tretia generácia modelu. Už dokonca pomaly začína jazdiť po cestách. My sme skúsili aká vlastne jazda s touto novinkou je.

JozefM v Testy
11.12.2020
Diskusia:

Hyundai Tucson Hybrid 4WD...

Testy

Dostali sme do rúk kľúče od vrcholnej verzie so zatiaľ vrcholným pohonným systémom. Výbava Premium je v tomto sivomodrom kuse kombinovaná s pohonom všetkých kolies a hybridom. Nie je to ešte plug-in hybrid, ten príde neskôr, teda začiatkom budúceho roka a bude mať 195 kW (265 k). Teraz je vrcholom výkon 169 kW (230 k).

Dizajn nového Tucsonu je veľmi odvážny a predné svetlá zapustené do mriežky chladiča sú celkom unikátom. Ak sú vypnuté, tak ani nie je vidno, že tam sú a ak sú zapnuté, tak v spätnom zrkadle priamo vidno, že toto je práve Tucson. Dá sa povedať, že vizáž týchto svetiel je priam nezameniteľná. A rovnako je to aj v zdanej časti, po dva zuby na každej strane svetiel dávajú autu ľahký prvok na rozoznanie aj v noci. Možno to nie sú zuby zvieraťa, skôr to vyzerá na harpúnu.

Skúsili sme nový Hyundai Tucson, má až prémiový nádychZdroj: Autobazar.EU

Zvyšok dizajnu je vlastne rovnako nezameniteľný, ale na obdivovanie tvarov treba svetlo. Hranaté línie sú skôr F117a Stealth Fighter ako L39 Delfín. Vidno to najmä zboku, kde Tucson pôsobí znova až trochu futuristicky, rovnako teda ako spredu a zozadu. Ale nech vyzerá v tmavej farbe akokoľvek dobre, tak so svetlou, prípadne výraznejšou červenou má ešte väčší efekt pútania pozornosti. Celkom prekvapením je však, že každá verzia má dvojitú koncovku výfuku výrazne hranatých tvarov. Podľa tohto sa motorizácia spoznať nedá. Hybrid však o svojej hrdo informuje nápisom na kufri.

Otvorenie dverí transfromuje futuristické SUV na elegantný priestor pre cestujúcich. Oblé línie prístrojovej dosky plynule nadväzujú na výpne dverí a všetko do seba pekne zapadá. Pred vodičom je displej so zobrazením prístrojov, čiže ak použijeme terminológiu Audi, tak digital cockpit. Má dve témy, aspoň podľa toho, čo sme skúsili pri prvej jazde a obe vyzerajú celkom luxusne. Práve interiér vytvára dojem kľudu a tiež dojem luxusu. Môže za to aj výbava Premium, ktorá má štandardne nielen vyhrievanie, ale aj vetranie sedadiel (za príplatok 1 500 eur v balíku Premium Pack s elektrickým ovládaním predných sedadiel). Teda predných, vzadu si musia pasažieri vystačiť s vyhrievaním.

Skúsili sme nový Hyundai Tucson, má až prémiový nádychZdroj: Autobazar.EU

Čo však vzadu poteší je ešte väčší priestor na nohy a hlavu ako v prípade predchodcu. A dostatočne veľký ostáva aj batožinový priestor s objemom 616 litrov. Na hybrid to je super. Je však jasné, že to je bez akýchkoľvek náhradných kolies. A tiež je jasné, že keď príde plug-in hybrid, tak to bude o niečo menej. Ale použiteľnosť priestoru je výborná. Plus sú tu samozrejmosti ako sklápanie sedadiel a viac ako 1700 litrov priestoru v dvojmiestnom usporiadaní.

V rámci triedy má nový Tucson najpríjemnejší interiér. A nielen na pohľad. Obrovským skokom prešla aj kvalita materiálov. Zrazu sa Tucson radí naozaj tesne ku prémiovým automobilkám spracovaním aj použitými materiálmi. Poďme teda jazdiť.

Skúsili sme nový Hyundai Tucson, má až prémiový nádychZdroj: Autobazar.EU

Hybrid štartuje úplne potichu. Kombinuje elektromotor a spaľovací motor. Je z novej rodiny motorov Smartstream a celkovo má spomenutých 169 kW (230 k). To však nie je najdôležitejší parameter. My sme s ním mali spotrebu do 7 litrov a to aj napriek tomu, že časť jazdy bola v športovom režime. Veľkým prekvapením je komfort, ktorý Tucson ponúka. Vlastne celý podvozok je výborne naladený a nezľakne sa ani ostrejších prejazdov zákrut. Môže za to aj nastaviteľný podvozok s elektronicky doladiteľnými tlmičmi.

Reálne sa Tucson dá považovať za naozaj univerzálne auto a z prémiového pocitu uberá naozaj máločo. Niekomu nemusí sedieť ovládanie prevodovky tlačidlami, ale môžeme povedať, že práve Hybrid je zatiaľ jednou z najlepších pohonných jednotiek. Na stovku zvláda zrýchliť za najlepší čas, kým nepríde plug-in hybrid. So šesťstupňovou prevodovkou určenou pre hybridy to zvláda za presne 8 sekúnd. Najbližšie sa dostáva 1,6-litrový turbomotor s pohonom všetkých kolies a sedemstupňovým automatom. Ten to zvláda a 9,1 sekundy. Hybrid vďaka 265 Nm elektromotora a rovnakým krútiacim momentom spaľovacieho agregátu dokáže aj pružne reagovať na stlačenie plynu.

Skúsili sme nový Hyundai Tucson, má až prémiový nádychZdroj: Autobazar.EU

Tucson Hybrid so štvorkolkou sa stáva novým konkurentom pre už etablované modely Toyota RAV4 i-AWD hybrid a pre Hondu CR-V taktiež s hybridom. Oproti nim ponúka o niečo lepší informačno-zábavný systém a tiež nižšiu cenu. Takto vybavený Tucson Hybrid, ako vidíte na fotkách stojí necelých 40-tisíc eur.

Ak by však bol full hybrid príliš a plug-in hybrid ešte ďaleko, tak Hyundai ponúka široký zástup mild-hybridov. Tie sú ako v 1,6 T-GDi, tak v 1,6 CRDi a reálne znižujú spotrebu. Základná cena Tucsonu je na slovenskom trhu 21 990 eur za predokolku s manuálom a motorom 1,6 T-GDi s výkonom 110 kW (150 k). Základný hybrid s pohonom prednej nápravy, lepšou výbavou a rovnako výkonom 169 kW (230 k) stojí od 29 090 eur. Na prvej jazde teda Hyundai Tucson prekvapil najmä tým ako dobre má spracovaný interiér. Na hlbšie dojmy si počkáme na redakčný test niektorej z verzií. Už teraz je však jasné, že toto auto má síce futuristický dizajn, ale zároveň dokáže upútať aj konzervatívnejších zákazníkov pri pohľade do interiéru.

Hyundai Tucson Hybrid 4WD Premium

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: BMW X5M Competition – Tsunami výkonuBMW X5 je na trhu už od roku 1999, ale za tých 21 rokov už ukazuje svoju štvrtú generáciu,...30. September, 2020
02Test: Dacia Duster LPG – Hybrid nemusí byť len elektrickýDacia Duster je na trhu už vo svojej druhej generácii, čo nie je prekvapením, dokonca sa...11. November, 2020
03Futuristický Hyundai Tucson pozná slovenské ceny, pozrite si koľko stojíHyundai predstavil nedávno novú generáciu modelu Tucson. Má nadviazať na veľmi úspešnú...27. Október, 2020