Top 5 elektromobilov do 20-tisíc na Autobazar.EU

Elektromobilita postupne začína v mestách dávať zmysel. Je stále viac nabíjačiek, stále viac možností, kde sa popri nabíjaní občerstviť. Avšak ceny nových áut na elektrický pohon sú stále dosť vysoké. Teda až do momentu, kedy nájdeme Škodu Citigo. Nový malý elektromobil do 20-tisíc. Za tie peniaze nie je takmer nič iné nové, čo by malo podobné vlastnosti, okrem sesterského Volkswagenu up!. My sme teda pozreli aké sú alternatívy v tomto cenovom nastavení medzi jazdenými autami a vybrali týchto 5.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
31.12.2020
Diskusia:

Top 5 elektromobilov do...

Auto-moto zaujímavosti

1. BMW i3 REX

BMW začalo s pokusmi o elektromobil naozaj dávno, ale až modelový rad i ukázal akým smerom pôjde. BMW i3 je úspešným produktom a automobilka ho stále inovuje. V roku 2015 disponoval model batériou s kapacitou 22 kWh, čo sa premietlo do dojazdu 160 kilometrov. Ale našťastie to nie je koniec.

Automobilka až do minulého roka ponúkala aj verziu REX. V praxi to znamená, že malé auto mánaozaj maličký benzínový motor s objemom 650 centimetrov kubických a 9 litrami benzínu na pohon. To znamená, že po úplnom vybití batérie sa spustí ako generátor s výkonom 25 kW (34 k) a dokáže auto dopraviť k nabíjačke. Celkovo je tak dojazd až 320 kilometrov.

https://www.autobazar.eu/bmw-i3-bmw-i3-rex-id18131068.html

Top 5 elektromobilov do 20-tisíc na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

2. Volkswagen e-Golf

Prvá verzia elektrického Golfu siedmej generácie prišla s 85 kW (115 k) elektromotorom a batériou s kapacitou 24,2 kWh. Ale v roku 2017 prišiel facelift, ktorý posunul výkon a aj kapacitu batérie, čím sa zvýšil dojazd na nabitie.

Tento model je po facelifte, čo znamená, že má energiu uskladnenú v akumulátore s kapacitou 35,8 kWh a elektrický motor, efektívnejší ako predtým, má výkon 100 kW (136 k). V reči testovacieho cyklu NEDC to znamená dojazd až 300 kilometrov, ale treba mať trochu realistický náhľad na toto číslo. V bežnom svete to bude približne 200-230 kilometrov, čo je stále dobrý výsledok.

https://www.autobazar.eu/volkswagen-golf-e-id18129739.html

Top 5 elektromobilov do 20-tisíc na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

3. Hyundai Ioniq Electric

Kórejská automobilka predstavila s modelom Ioniq priameho konkurenta Priusu. Už od začiatku bol dostupný ako hybrid, plug-in hybrid a naviac, oproti Priusu mal už od začiatku predaja elektrickú verziu. Tá prešla modernizáciou v roku 2020 a dostala nielen výkonnejší motor, ale zároveň aj väčšiu batériu.

Avšak v roku 2017 mal motor stále výkon 88 kW (120 k). A batéria disponovala kapacitou 28 kWh. To nie je málo a podľa NEDC normy bol dojazd až 280 kilometrov. V reálnom svete sa dalo dostať cez 200 kilometrov pri rozumnom zaobchádzaní s akcelerátorom a, samozrejme, bez diaľničného tempa. Veľkou výhodou modelu je naozaj obsiahla výbava s elektricky nastaviteľnými sedadlami s pamäťou, adaptívnym tempomatom a udržiavaním v jazdnom pruhu.

https://www.autobazar.eu/hyundai-ioniq-electric-id18149586.html

Top 5 elektromobilov do 20-tisíc na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

4. Nissan e-NV200

Mohol tu byť Leaf, ale ten každý pozná. Avšak Nissan vyrába aj praktickejšie vozidlá s elektrickým pohonom. K takým sa, bez pochýb, radí model e-NV200. Ten je odlišný aj prednou časťou od verzií so spaľovacím motorom. Má masku a svetlá viac pripomínajúce práve Leaf. Automobilka prezradila, že pre elektrickú verziu NV200 pripravila až 30 percent nových komponentov.

Kapacita batérie je v modeloch do roku 2017, kam spadá aj tento kus, 24 kWh. Podľa NEDC má dojazd 170 kilometrov, ale pri optimizme a defenzívnej jazde to bude skôr tesne nad 100. Na vozenie detí do školy a na nákupy v stredne veľkom meste to stačí. Výhodou e-NV200 je naozaj veľký batožinový priestor a rovná plocha po sklopení sedadiel. Na rozdiel od ostatných vozidiel využíva Nissan koncovku ChaDeMo, ktorá býva často voľná na nabíjacích staniciach, lebo Type 2 býva obsadený väčšinou ostatných elektromobilov.

https://www.autobazar.eu/nissan-e-nv200-tekna-id18160470.html

Top 5 elektromobilov do 20-tisíc na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

5. Renault ZOE R90

Renault už od začiatku modelu ZOE stavil na správnu kartu. Malý elektromobil do mesta, kde elektrický pohon dáva najväčší zmysel je rozumnou voľbou. Aktuálne je na trhu už tretia technická verzia. Povedzme, že auto prechádza faceliftami, kde samotný skok v dizajne je v tieni skoku technologického.

Toto, čo máme v limite, je druhá generácia, alebo skôr druhá verzia modelu. Má výkon síce slabších 65 kW (89 k), ale označenie Z.E.40 hovorí o batérii s kapacitou 41 kWh. Podľa NEDC má dojazd až 400 kilometrov, ale reálne sa dá rátať s hodnotami do 300 kilometrov. Samotná batéria má hmotnosť 305 kilogramov.

https://www.autobazar.eu/renault-zoe-r90-ze-40-intens-id18138080.html

Top 5 elektromobilov do 20-tisíc na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Bonus: Škoda Citigo-e iV

Malé Citigo nemá veľa priazne ako auto so spaľovacím motorom. Dôvod je jednoduchý, rozdiel cien oproti Fabii je naozaj malý. Ale ako elektromobil je o niečom inom. Ľahko sa stáva najlacnejšou možnosťou ako sa dostať ku elektrickému autu s relatívne normálnymi bezpečnostnými prvkami.

Do 20-tisíc eur je úplne nový kus a ak máte niekde v zásuvke ešte odložený voucher na dotáciu, tak ho môžete využiť a dostať tak zľavu 8-tisíc eur. V tomto prípade by to znamenalo nový elektromobil za 9 969 eur. Pritom je Citigo-e celkom schopné aj na jazdenie, lebo má batériu s kapacitou 35,8 kWh, korá stačí na najazdenie 270 kilometrov, ale reálnejších, podľa normy WLTP, kým ostatné elektromobily vyššie dostávali hodnotenie podľa omnoho optimistickejšieho testovacieho cyklu NEDC.

Pri novom aute je naviac istota, že batéria bude mať plnú kapacitu a nebude degradovaná ako sa môže stať v prípade starších vozidiel. Veď to poznáte s batériou telefónu. Po dvoch rokoch je na 85 percentách pôvodnej kapacity. Autá nejdú dole tak rýchlo, ale z dojazdu tiež postupne ubúda.

https://skoda-citigo.noveauto.sk/skoda-e-citigo-ambition-61-kw-152849.html

Top 5 elektromobilov do 20-tisíc na Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Top 10 Superbov podľa rôznych cenových hladínŠkoda má jediny vrcholný model. Aj keď by sa mohlo zdať, že by to mohol byť Kodiaq, nie je...27. November, 2020
02Top 5 športovo ladených SUV, ktoré majú vysoký výkonNiekedy sa stane, že automobilky do svojich modelov natlačia naozaj výkonné motory. Teraz...18. December, 2020
03Tip na darček - šliapacie autíčko: Mini Škoda kabriolet z ČR!Dopraj deťom vlastného veterána, o ktorého sa môžu s láskou starať. Originálnejší darček...16. December, 2020