Top 5 športovo ladených SUV, ktoré majú vysoký výkon

Niekedy sa stane, že automobilky do svojich modelov natlačia naozaj výkonné motory. Teraz je to zriedkavejšie, ale pár rokov dozadu to bola povinnosť, mať v ponuke športovú verziu niektorého terénne zameraného modelu. Pritom sa tento trend netýkal len prémiových automobiliek, ale aj tých trochu bežnejších.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
18.12.2020
Diskusia:

Top 5 športovo ladených...

Auto-moto zaujímavosti

My sme stanovili pár základných požiadaviek a našli sme 5 zaujímavých kúskov. Prvý, základný filter bol, samozrejme, že to musí byť SUV, alebo terénne auto. Cenový limit sme nastavili na maximálne 20-tisíc eur a výkon minimálne na 300 kW (408 k). Vyšlo nám týchto 5 kúskov s veľkými benzínovými motormi.

1. Porsche Cayenne Turbo

To, že Porsche začalo vyrábať Cayenne je stále tŕňom v oku mnohých fanúšikov značky. Ale realita je taká, že práve tento model žne úspechy v predajoch a vďaka nemu je automobilka v celkom dobrej kondícii a môže aj vďaka nemu produkovať reálne športové autá a verzie 911, ktoré sú vysoko imidžové.

Cayenne Turbo, ktoré sme vybrali je prvá generácia po facelifte s trochu ostrejšími líniami, ktoré sú aktuálnejšie ako tie pred faceliftom. Výkon Cayenne Turbo je 368 kW (500 k). To znamená, že oproti úplne prvej verzii má viac výkonu, konkrétne o 37 kW (50 k), koľko malo v deväťdesiatych rokoch Uno od Fiatu.

Tento kus je v nenápadnej, ale veľmi peknej hnedej farbe. Kontrastne s ňou svietia strieborné disky kolies. Treba uznať, že táto konfigurácia s oranžovo-hnedým interiérom je unikátna, keďže väčšina áut má čierno-čiernu kombináciu bez nápadu.

https://www.autobazar.eu/porsche-cayenne-48-turbo-tiptronic-id18058897.html

Top 5 športovo ladených SUV, ktoré majú vysoký výkonZdroj: Autobazar.EU

2. Mercedes-Benz ML63 AMG

Mercedes s označením ML bol predstavený v Jurskom parku. V tom čase to bola fakt veľká vec a postupne sa z neho stal veľmi úspešný model automobilky. Aktuálne je síce premenovaný na GLE, kvôli logickejšiemu veľkostnému radeniu, ale ostáva stále rovnako veľký ako bolo ML.

Druhá generácia prišla s najväčším motorom, ktorý sa do tohto auta montoval. ML63 AMG má agregát s objemom 6308 centimetrov kubických a dosahuje 375 kW (510 k). Teraz rovnaký výkon ponúka prepĺňaný štvorliter. Toto je jeden z posledných mohykánov s týmto objemom a rovnaký agregát sa dával aj do SLS AMG s krídlovými dverami.

Tomuto autu sa prekvapivo hodí aj čierno-čierna kombinácia a Práve niektoré chrómové detaily a striebornou farbou lakované disky sa mu nadmieru hodia. Týchto áut je v inej farbe ako čiernej naozaj málo. Prekvapením tohto kusu je nájazd 290-tisíc kilometrov, ale podľa fotiek vyzerá v dobrej kondícii s novými vzduchovými vakmi.

https://www.autobazar.eu/mercedes-m-trieda-63-amg-id17975267.html

Top 5 športovo ladených SUV, ktoré majú vysoký výkonZdroj: Autobazar.EU

3. Jeep Grand Cherokee SRT-8

Na atmosférické motory s vysokým objemom sú experti v USA. Aj keď je pravda, že niekedy tie litrové výkony vôbec nezodpovedali zvyšku sveta. Jeep Grand Cherokee, konkrétne model WH bol prvým, ktorý dostal veľký agregát, ktorý sa mal tváriť športovo. Predchodca mal síce motor s objemom 5,7 litra a predtým, prvá generácia aj 5,9 litra, ale tie mali so športom pramálo spoločné.

Prvá generácia, ktorá niesla označenie SRT-8 nebola len o motore. Veľké disky je celkom ľahké doplniť, ale SRT-8 má aj kompletný bodykit a nemôže ťahať prívesy. Prečo? Lebo v stede zadného nárazníka má dva obrovské výfuky, v ktorých by si miesto na prezimovanie našlo nejedno zviera aj trochu väčšie.

Zvonka čiernu klasicky doplňujú strieborné disky kolies. Ale interiér má sivo-sivú kombináciu. Dva odtiene presvetľujú vnútro. Nevýhodou oproti nemeckej konkurencii je však palubná doska, ktorá nedisponuje práve najkvalitnejšími materiálmi. Lenže to absolútne nevadí, keď je pod kapotou 6,1-lirový motor V8 HEMI s výkonom 313 kW (426 k). Pozitívom modelu je relatívna nenáročnosť na údržbu.

https://www.autobazar.eu/jeep-grand-cherokee-61-hemi-srt8-id18042520.html

Top 5 športovo ladených SUV, ktoré majú vysoký výkonZdroj: Autobazar.EU

4. Range Rover Sport Supercharged

V Británii mali vždy trochu iný prístup. Prvá generácia Range Roveru Sport je tou, ktorá sa stala naozaj obľúbeným SUVčkom, ktoré má hmotnosť cez 2,5 tony. Range Rover vždy stelesňoval luxusný prístup k terénnemu jazdeniu, ale práve táto generácia vozidiel ten pocit posunula ešte vyššie.

Kým na začiatku produkcie mal Range Rover Sport kompresorom prepĺňaný motor V8 s objemom 4,2 litra, neskoršie modely dostali päťliter, ale znova s kompresorom. To znamená výkon 375 kW (510 k), ktorý dokáže katapultovať masu materiálu na stovku za 5,9 sekundy.

Najlepšie je, keď majú autá peknú kombináciu farieb. Pri tomto Range Roveri to naozaj vyšlo. Autobriography výbava s bielou farbou doplnenou čiernymi kolesami a čiernou strechou pôsobí exkluzívne a rovnaký pocit je aj v interiéri. Vlastne je tam takmer rovnaká kombinácia čiernej a bielej.

https://www.autobazar.eu/land-rover-range-rover-sport-50-v8-supercharged-id18049193.html

Top 5 športovo ladených SUV, ktoré majú vysoký výkonZdroj: Autobazar.EU

5. BMW X6M

Prvá generácia X6 bola tou, ktorá predstavila aj extrémne výkonnú verziu s logom M. Bolo to vôbec prvé M-kové SUV, ktoré automobilka vyrobila. A zjavne bol tento čin úspešným krokom, lebo v produkcii modelov s extrémnymi výkonmi pokračuje aj naďalej.

Táto verzia má trochu problém, lebo treba naozaj dbať o to, aby bol motor v poriadku. Práve motory vo verziách s logom M boli o niečo spoľahlivejšie ako tie, ktoré mala napríklad F01 750i. Problémom je, že turbá sú umiestnené medzi valcami vo V a vedia sa prehrievať. Avšak dochladzovanie je kľúč k predĺženiu životnosti agregátu.

Nech je to ako chce, výkon 408 kW (555 k) je strhujúci a auto priam katapultuje na akúkoľvek rýchlosť. Naviac pri tomto kuse je použitá pekná modrá farba, presne taká ako bola v reklamách, keď auto prišlo na trh. Bonusom je, že interiér má bledé čalúnenie. Pozitívom tohto kusu je, že spomenuté turbá sú, podľa popisu, nové a nejaký čas by teda malo byť všetko v poriadku.

https://www.autobazar.eu/bmw-x6-m-id17399128.html

Top 5 športovo ladených SUV, ktoré majú vysoký výkonZdroj: Autobazar.EU

Bonus: Audi Q7 V12 TDI

Nie je to športová verzia v pravom zmysle slova. Vlastne športovo vyzerá toto auto len navonok s veľkými kolesami. Má však sedem miest a extrémny motor. Audi postavilo 6,0 V12 TDI odvodením z dvanásťvalca, ktorý mal pretekársky špeciál Audi R10.

Výsledkom šialeného pokusu boli štyri roky produkcie Audi Q7 s týmto agregátom. Dosahoval výkon 368 kW (500 k) a krútiaci moment mal obmedzený na 1000 Nm, lebo viac nezvádala prevodovka. Na stovku dokáže vyšprintovať za 5,5 sekundy a v zákrutách vraj dokáže zvládnuť preťaženie 0,9 G.

Svojim spôsobom je vlastne toto auto unikát, ktorý nemá konkurenta, lebo dvanásťvalec na naftu sériovo nikto iný nerobil. Tento kus vyzerá byť v originálnom stave a má špeciálny bodykit, ktorý bol určený len pre túto verziu Q7. Sivá farba mu dáva istú dávku tajomnosti a nenápadnosti, ale zrýchlenie všetkých uvedie do reality.

Ktoré by ste si vybrali? Napíšte nám do komentárov! Ešte treba spomenúť, že existuje aj Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio Verde, ktoré má vlastne motor zo spolupráce s Ferrari. A vysoký výkon sa dá nájsť aj v Cadillacu Escalade, či iných importoch z USA. Svoje čaro môže mať aj Hummer H2 s kompresorovým kitom.

https://www.autobazar.eu/audi-q7-6.0-tdi-v12-quattro-cz-7-mist-id18074388.html

Top 5 športovo ladených SUV, ktoré majú vysoký výkon

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Kosačka od Mansory, na dnes internetov stačiloMansory má niekoľko šialených produktov. Jej výrobky sú niekedy až príliš od toho, čo by sa...16. December, 2020
02Porsche 911 GT3 je pripravené na okruhy, prichádza verzia CupPorsche 911 GT3 Cup je dlhodobo najpredávanejším pretekárskym autom svojej triedy. A to...16. December, 2020
03Test: BMW X5M Competition – Tsunami výkonuBMW X5 je na trhu už od roku 1999, ale za tých 21 rokov už ukazuje svoju štvrtú generáciu,...30. September, 2020