Test: Suzuki Vitara 4WD s automatom – Cahlupárske variácie

Vidíte ju takmer na každom kroku. Ak sa pohybujete v meste, tak vidíte aspoň jednu za deň, ale to sa pohybujete málo. Suzuki trafilo s touto generáciou Vitary kliniec po hlavičke, ale tak, že na šupu vrazilo do dreveného trámu 20-centimetrový klinčisko. Úspech má viacero čiastkových dôvodov, ale v základe je to veľmi dobrá kombinácia dizajnu, schopností a ceny.

JozefM v Testy
07.07.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Test: Suzuki Vitara 4WD s...

Testy

Pri nedávnej modernizácii sa zúžila ponuka motorov a zostal vlastne len BoosterJet s hybridným doplnkom. Ten však stačí a nič mu vlastne nechýba. My sme skúsili verziu, ktorá je na vrchole ponuky, Elegance+ s automatickou prevodovkou.

Stále pekné tvary

Keď Suzuki vyšlo s touto generáciou Vitary, tak sa stala okamžite nedostatkovým tovarom a predaje až neočakávane vyskočili. Vysoké čísla si Vitara udržiava stále a určite pomáha aj fakt, že stále vyzerá dobre. Predná časť so svetlometmi pekne nadväzujúcimi na masku chladiča, bez akýchkoľvek výstrelkov, padne do oka konzervatívnym zákazníkom. A nebudeme si klamať, tých je stále drvivá väčšina.

Na boku by vyniklo viac línií pri inej farbe karosérie. Čierna síce pôsobí temne a tak, že by mohla takmer vystupovať v klipe začínajúcej hip-hopovej hviezdičky, ale pri takej škále farieb, akú má práve Vitara je práve čierna trochu fádna. A to nepomáha ani kombinácia s čiernou strechou, ktorá pri iných farbách dokáže spraviť karosériu na pohľad exkluzívnejšou. Dobre, dosť vtipkovania.

Test: Suzuki Vitara 4WD s automatom – Cahlupárske variácieZdroj: Autobazar.EU

Ako celok pôsobí zvonka aj čierna Vitara drahšie ako reálne je. Môžu za to disky, chrómové detaily, ale aj nové zadné svetlá, ktoré sú celé červené a nemajú ten biely kúsok, ktorý bol pred faceliftom. Ako bonus ku vzhľadu prichádzajú hliníkové strešné lišty. Fakt sa toto auto Suzuki podarilo.

Na pôdorys až extrémne veľa miesta

Suzuki Vitara je malé auto. Segment B, by sa dalo povedať. A pritom ponúka naozaj veľa miesta. To je však pri Suzuki štandardom, že priestorovú hru má vymakanú. Napriek tomu, že auto nemá ani 4,2 metra dokáže ponúknuť priestor pre štyroch pasažierov. Piati by mohli mať problém z hľadiska šírky. Ale na kolená majú akurát miesta, nad hlavami tiež.

Dokonca za posádkou ostáva aj miesto pre batožinu. Objem 375 litrov síce neoslní, ale ani nezarmúti. Stačí však pohľad do týchto miest a je jasné, že je celkom dobre využiteľný. Podlaha má dve úrovne, na bokoch sú dve hlbšie odkladacie priehlbiny. Aj tak je toto auto optimálne pre pár s odrastenými deťmi a ten sa zbalí do polovice tohto objemu. Možno, podľa módnej náročnosti jednotlivcov.

Test: Suzuki Vitara 4WD s automatom – Cahlupárske variácieZdroj: Autobazar.EU

Vpredu, kde je vodič najčastejšie je celkom príjemné sedenie na sedadlách čalúnených kombináciou kože a alcantary. Volant má ideálnu veľkosť, len trochu tenší veniec a infotainment je jeden z najjednoduchších v segmente. Zvládnutie trvá maximálne 15 minút. A pritom mu nič nechýba. Dokonca je možné zrkadlenie obrazovky na displeji, či už Android Auto, alebo Apple CarPlay, ale iba cez kábel.

Hybrid s automatom je fajn

Spomenutý facelift, teda skôr modernizácia techniky priniesla hybridný prvok do systému. Aj napriek zdaniu je to mild-hybridná časť, nie full hybridná. Spoznať sa to dá veľmi jednoducho, mild-hybrid nedokáže prejsť žiadnu vzdialenosť na elektrickú energiu. Tým myslíme pri rozbehu. Ale inak všetko funguje výborne. Veď sa s ním dá jazdit s naozaj nízkou spotrebou.

Ani výkonovo nie je Vitara slabým účastníkom cestnej premávky. Ponúka síce menší maximálny výkon ako keď mild-hybrid nemala, ale práve elektromotor pomáha ku lepšej akcelerácii. Takže dynamicky sa nič zásadné nezhoršilo. So štvorkolkou je síce pomalšia v zrýchlení ako s predokolkou, ale nie o veľa, iba o 0,7 sekundy. Celkový čas je slušných 10,2 sekundy. Lepšie je na tom spotreba. S diaľnicou sa dá jazdiť do 7 litrov, mimo diaľnic okolo 5.

Test: Suzuki Vitara 4WD s automatom – Cahlupárske variácieZdroj: Autobazar.EU

Lenže to, čo je zvláštne je prevodovka. Zakaždým sa nám podarilo najskôr zaradiť manuálny režim, lebo D a M nie sú nijako oddelené. Dobre, na toto sa možno dá zvyknúť. Najmä v športovom režime sa prevodovka snaží naozaj rýchlo radiť, čo spôsobuje trhnutie autom. Ale pri bežnom používaní je príjemným spoločníkom. Na každodenné brázdenie našich ciest je fajn aj podvozok, akurát v niektorých situáciách môže vyvolať dojem prílišnej tvrdosti.

Odporúčaná verzia

Ak by sme chceli odporučiť motor, tak to je až príliš jednoduché. Berte 1,4 BoosterJet s Hybridom. Nič iné v ponuke nie je. Otázkou teda ostáva výbava, prevodovka a pohon. Reálne si treba zvážiť koľkokrát využijete pohon všetkých kolies. Väčšina ľudí ani raz za rok. Takže by stačila aj predokolka. A automat? Je fajn, ale Suzuki má výborný manuál, čo automatu robí trochu vrásky na čele. Takže si myslíme, že ideálna kombinácia je výbava Elegance, manuál a štvorkolku necháme na vás.

Test: Suzuki Vitara 4WD s automatom – Cahlupárske variácieZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Ako konkurent prichádza každý jeden zástupca B segmentu crossoverov. A dalo by sa vymenúvať naozaj dlho. Len námatkovo, Peugeot 2008, Hyundai Bayon, Toyota Yaris Cross, Renault Captur, SEAT Arona, vlastne v tomto segmente je naozajstný pretlak. Ale štvorkolku ponúka málokto. Yaris Cross? No, väčšina ľudí proti sebe stavia, pri výbere, dve autá, ktoré nie sú úplne konkurentami. Vitaru stavia proti Dusteru. Nie je to rovnaké zameranie, nie je to vlastne veľmi porovnateľné auto, ale cena je podobná, tak to je dôvod častého porovnania.

Vitara je lacnou alternatívou s občasným terénnym výbehom

Základná cena Vitary je 17 930 eur. Keď sa dostaneme k odporúčanej verzii, tak narastie na 20 030 eur. To je stále super, so štvorkolkou je to o 1 800 eur viac. Stále výborná hodnota. Avšak verzia s automatom a štvorkolkou, ktorá je vlastne novinkou v ponuke, stojí ešte o trochu viac. Je totiž v ponuke len s maximálnou výbavou Elegance+ za 24 650 eur. Stále je to však veľmi dobrá suma za interiérovo priestranné auto s rozsiahlou výbavou. Tuhší podvozok je vec zvyku a vlastne je máločo, čo by sa dalo, za tieto peniaze, autu vyčítať. Tvrdé plasty? Možno, ale tie sú zase ľahké na údržbu.

Test: Suzuki Vitara 4WD s automatom – Cahlupárske variácieZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+veľa priestoru
+dizajn
+spotreba a výkon

-absencia výraznejšieho prechodu medzi D a M režimom prevodovky
-tvrdší podvozok
-čierna nie je optimálna

Tabuľka s technickými údajmi

Suzuki Vitara Elegance+ Allgrip 6AT

Motor

R4 benzín

Objem

1373 cm3

Výkon

95 kW (129 k) pri 5500 ot/min

Krútiaci moment

235 Nm pri 2000-3000 ot/min

Prevodovka

Automatická šesťstupňová dvojspojková

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

190 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

10,2 s

Spotreba (WLTP)

6,2-6,5 l/100km

Emisie

140-146 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4175 mm

Šírka

1775 mm

Výška

1610 mm

Rázvor osí kolies

2500 mm

Objem batožinového priestoru

375/1120 l

Objem palivovej nádrže

47 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1270/510 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Renault Arkana TCe 140 – Štýl a praktickosť v jednomRenault ukázal Arkanu už dávnejšie. Ale nie je Arkana ako Arkana a tá európska nemá...23. Jún, 2021
02Test: CUPRA Formentor 1,5 TSI – Latte bez kofeínuCUPRA je samostatná značka, o čom niet pochýb a so SEATom zdieľa len dva modely. Aktuálne...9. Jún, 2021
03Test: BMW 740Ld – Takto sa cíti prezidentNemecké prémiové trio má zástupcov aj v luxusnej triede, to vie každý, okrem tradičnej...11. Máj, 2021