Test: Toyota Highlander – Ak ste čakali na 7 miest v RAV4, tak toto je riešenie

Toyota je hybridnou veľmocou aktuálne a to znamená, že RAV4 má najviac predaných kusov práve s týmto pohonom, ale naráža na problém, že nemôže mať sedem miest. A ľudia chcú aj také alternatívy na trhu, dokonca aj v prípade keď tie zadné sedadlá využijú ešte v menšej miere ako pohon všetkých kolies. Veď čo je lepšie ako voziť so sebou pár kíl naviac.

JozefM v Testy
26.05.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Toyota Highlander

Testy

Dalo by sa povedať, že kto čakal na sedem miest v RAV4, tak sa nedočkáte, ale náhrada za toto je predsa Highlander. Nový model v európskej ponuke je až veľmi podobný tomu, čo automobilka ponúka za Atlantickým oceánom ako stredne veľké SUV. U nás je 5 metrov trochu viac ako je štandard a ani šírka 1,93 metra nie je práve málo. Veď to je pôdorys dodávkových vozidiel.

Obor, aj keď sa to nezdá

O rozmeroch sme si teda povedali. Najzreteľnejšie sú v momente keď sa dostanete priamo ku kapote. Tá je obrovská a je vysoko. Ale má to dôvod. Pod ňou môže byť aj šesťvalec. Spozorneli ste? V6 je ale v ponuke len v pôvodnom mieste predaja. U nás musí stačiť hybrid so štvorvalcom s objemom 2,5 litra. Ale dobrá správa je, že na toto auto stačí a nezruinuje finančný rozpočet.

Ale naspäť ku exteriéru, ak ste pri aute, tak pôsobí mohutne, ale z diaľky by mu málokto odhadol rozmerové parametre, ktoré reálne má. Môže za to dizajn. Oblé línie umne maskujú reálne obrovské proporcie. Svalnaté blatníky vpredu aj vzadu zase trochu pripomínajú krajinu pôvodu a oproti menšej RAV4, ktorý vyzerá väčšie je dizajn kompaktnejší.

Test: Toyota Highlander – Ak ste čakali na 7 miest v RAV4, tak toto je riešenie

Jediné, čo by mohlo evokovať aj z diaľky naozajstnú veľkosť auta je masívna predná maska s chrómovým lemom. Dokonca má okolo hybridne charakteristického znaku s modrými detailami aj krídla, ktoré smerujú ku svetlám. Na nich je práve jeden americký detail, oranžové odrazky v bokoch svetiel slúžia ako pripomienka toho, že existuje miesto, kde je Highlanderov omnoho viac.

Luxus a priestor v základnej výbave

Reálna veľkosť vynikne po nasadnutí. Vodič má okolo seba veľa priestoru a lakťová opierka je tak široká, že medzi lakte predných pasažierov by si kľudne ľahol jorkširský teriér. Ale to hlavné je viditeľné po odsunutí rolety, plocha na bezdrôtové nabíjanie a pod ňou veľký odkladací priestor. Je pekné, že Toyota nechala na veľa funkcií tradičné ovládače a netreba ich hľadať v menu. Napríklad klimatizácia má samostatné ovládanie, ale zobrazuje jednotlivé prvky na displeji, pritom tento widget sa dá presúvať z jednej strany na druhú.

Vlastne by sa dalo povedať, že stvárnením a kvalitou sa práve táto Toyota celkom pekne priblížila Lexusu, ale určité rozdiely ostali. Nemusíte sa starať o touchpad, ale jednoducho sa dotýkate naozaj obrovského displeja. A ten má zreteľne lepšie odozvy ako v RAV4.

Toyota HighlanderZdroj: Autobazar.EU

O priestore sa dá bez akýchkoľvek problémov hovoriť aj v prípade zadných sedadiel. Teda skôr stredných. Sú posuvné a rozdelené v pomere 2:1. To posúvanie je nutné ak chcete niekoho odviezť v treťom rade. Samotné sedadlá tretieho radu sú až prekvapivo široké. Tri deti by ste na ne usadili, ale disponujú len dvomi pásmi. Reálne za tretím radom ostáva aj priestor na batožinu. Objem 253 litrov nie je veľa, ale nie je to úplne málo na takéto auto.

Kľud a trvácnosť

To, že u nás nebude iná pohonná sústava ako hybrid s dvomi elektromotormi a štvorvalcom s objemom 2,5 litra sme si už vyjasnili. Ak by ste chceli čokoľvek iné, tak iba formou dovozu z USA. Ale načo by ste to robili? Toyota má hybridy naozaj vymakané a zároveň sú spoľahlivé. Plus tento má výkon 183 kW (248 k) a ešte jednu charakteristiku naviac. Má až neuveriteľne nízku spotrebu.

Reálne dokážete s Highlanderom prejsť kusisko cesty na elektrickú energiu. A reálne dokážete držať spotrebu okolo 7 litrov. Teda ak nejazdíte často po diaľniciach. Diaľnice sú tesne nad 8 litrov. To sú však stále výborné hodnoty na takéto veľké auto. A ak sa budete snažiť, tak dokážete dostať mimo mesta spotrebu, ale pri naozaj ležérnej jazde, až pod 6 litrov.

Toyota HighlanderZdroj: Autobazar.EU

Veľmi dobre pôsobí podvozok. Má rôzne nastavenia pre športový a komfortný režim, ale stále ostáva tento obor komfortným vozidlom. Nie, športový režim nebudete zapínať, je to zbytočné. Toto auto nechce rezať zákruty a najväčšie predpoklady k tomu majú pneumatiky Dunlop SP Sport Maxx. V daždi pri snahe o ostré prejazdy príde slušná nedotáčavosť, tam to ani pneumatiky nezachránia, ale ležérna jazda je vždy v pohodičke.

Odporúčaná verzia

V tomto prípade je veľmi jednoduché, vyberte si hybrid s pohonom všetkých kolies AWD-i, ktorý má na zadnej náprave elektromotor. Nič iné ani v ponuke nie je. Ale nedávajte si rozhodne čiernu a tmavú farbu. Vlastne táto sivomodrá je optimálnou voľbou. A teraz ostáva len vybrať sú správnu výbavu. Ako optimum sa javí stredný stupeň Prestige s priplateným balíkom, jediným možným Tech. Ten pridáva odvetrávané sedadlá, navigačný systém a audiosystém JBL. Odporúčame však zvoliť bledé čalúnenie.

Toyota HighlanderZdroj: Autobazar.EU

Konkurenti

Ako konkurencia vystupuje hneď niekoľko modelov. Teda ak berieme veľkosť auta a neberieme do úvahy pohon. V takom prípade máme každé sedemmiestne SUV. Ale ak chceme naozajstných konkurentov, tak musíme siahnuť medzi full hybridy. Zrazu sa to zamotáva. Jedinými konkurentami sú teda kórejské veľké SUVčka, konkrétne Kia Sorento a Hyundai Santa Fe. Na rozdiel od Highlanderu používajú šesťstupňovú dvojspojkovú prevodovku, kým Toyota už dlhodobo používa elektronicky riadené CVT.

Americký sen? Skôr americká realita

Toto auto najlepšie ukazuje, že autá určené pre Ameriku, teda aspoň jej sever, dokážu bez problémov fungovať aj v Európe. Avšak musí to byť správna verzia. Každému je asi jasné, že s V6-tkou by si Highlander kúpil naozaj málokto kvôli spotrebe. S hybridom je tento model úsporný a použiteľný naozaj univerzálne. Treba uznať, že takto má vyzerať globalizácia a globálne modely. A tiež je nám jasné, že Highlanderov na cestách veľa nestretnete, avšak kto si toto auto kúpi, bude mať univerzálne a spoľahlivé auto kľudne na desať rokov.

Toyota HighlanderZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+vyladený hybrid
+veľa priestoru
+nízka spotreba

-menšia nádrž
-dizajn nemusí sadnúť každému

Tabuľka s technickými údajmi

Toyota Highlander eCVT AWD-i Executive

Motor

R4 benzín + 2x elektromotor

Objem

2487 cm3

Výkon

183 kW (248 k) pri - ot/min

Krútiaci moment

- Nm pri - ot/min

Prevodovka

Automatická bezstupňová eCVT

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

180 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

8,3 s

Spotreba (WLTP)

6,6 l/100km

Emisie

149 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4966 mm

Šírka

1930 mm

Výška

1755 mm

Rázvor osí kolies

2850 mm

Objem batožinového priestoru

241/658/1909 l

Objem palivovej nádrže

65 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2015/655 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: BMW 740Ld – Takto sa cíti prezidentNemecké prémiové trio má zástupcov aj v luxusnej triede, to vie každý, okrem tradičnej...11. Máj, 2021
02Test: Volkswagen Caddy – Prichádza náhrada rodinných áutSvet jednotlivých modelov automobiliek sa zásadne mení. Kým v začiatkom milénia bolo...14. Apríl, 2021
03Test: Toyota Land Cruiser – Expedícia každý deňVidíte to v každom dokumente o súčasnom dianí v Afrike, Ázii, vlastne všade. A tiež...31. Marec, 2021