Test: Dacia Sandero Stepway – Dokáže viac ako sa zdá

Kúpa jazdeného auta je často spojená s dilemou, či by za tie peniaze nevyšlo aj nové voňavé auto, v ktorom ešte nikto nejazdil. A veľmi často do tejto dilemy vstupuje Sandero. Toto konkrétne je za necelých 13-tisíc eur. A má všetko, čo sa dá od auta požadovať. Vlastne mu chýba len jedna jediná vec, konkrétne vyhrievanie sedadiel, ktoré sa dá objednať od mája tento rok.

JozefM v Testy
28.04.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Dacia Sandero Stepway TCe 90

Testy

Sandero teda prichádza vo svojej tretej generácii, ale nedá sa hovoriť o generačnom skoku ako v prípade ostatných áut. Sandero preskočilo niekoľko generácii, veď predchodca stál na komponentoch tretej generácie Clia, toto má komponenty priamo z najnovšej piatej generácie francúzskeho modelu. Aké je teda nové Sandero s terénnym balíkom Stepway?

Lambo-vibes

Niektorí hovoria, že detaily nového Sandera sa nápadne ponášajú na SUV od Lamborghini. Ktoré? Predsa denné svietenie a tvary vnútri svetlometov. Dokonca majú obe LEDkové svetlá. Ale za dvadsaťnásobok ceny Sandera Stepway má predsalen adaptívnosť naviac. LED svetlá Sandera sú však za túto cenu úplne vynikajúce.

Tvary Sandera však vyvolávajú ešte jednu zásadnú otázku. Chceli by ste toto, alebo základný Duster s rovnakým motorom a pohonom prednej nápravy. Asi skôr toto, predsa je ešte modernejšie a ak nemá mať pohon všetkých kolies, tak je to predsa lepšia voľba aj finančne. Dokonca má Sandero Stepway aj slušnú priechodnosť terénom a v meste nie je problém s väčšinou obrubníkov.

Dacia Sandero Stepway Comfort TCe 90Zdroj: Autobazar.EU

Malý hatchback rozhodne nepôsobí až tak malý a vizuálnu mohutnosť podčiarkuje aj samotné plastovanie karosérie. Bonusom sú strešné nosiče, ktorých strieborné segmenty je možné prehodiť priečne a fungujú bez problému takýmto spôsobom.

Veľa miesta

Ak hľadáte malé auto, ktoré má vnútri naozaj veľa miesta a nechcete ísť úplne do štýlu SUV, tak Sandero je presne tým správnym kandidátom. Vnútri je miesta dosť, pocit je vzdušný, dokonca vodič má na medzigeneračne omnoho pohodlnejšom sedadle aj lakťovú opierku. Vzadu je miesta, na malé auto, naozaj slušne veľa.

Pritom batožinový priestor má pekný objem tiež. Má však vyššiu nakladaciu hranu a tá hrana je z obnaženého lakovaného plechu. Tu odporúčame prikúpiť lištu, alebo dať natiahnuť pevnú fóliu, tento kúsok má najväčšiu šancu prísť k ujme pri nakladaní čohokoľvek ostrejšieho. Príjemným bonusom je podlaha, ktorá má dve úrovne osadenia.

Dacia Sandero Stepway Comfort TCe 90Zdroj: Autobazar.EU

Späť na mieste vodiča je jasné, že k dispozícii je naozaj moderný informačno-zábavný systém. A naviac ponúka možnosť bezdrôtového pripojenia Apple CarPlay a Android Auto. Skúsili sme prvý zo systémov a treba uznať, že prepojenie funguje výborne, dokonca lepšie ako v niektorých drahších autách. Samotný infotainment od Dacie je jednoduchý a prehľadný. Vďaka veľkým softvérovým tlačidlám sa dá ovládať aj počas jazdy. Ale klímu na ňom nehľadajte, tá má samostatné miesto nižšie. Veľmi pekným doplnkom prístrojovej dosky je aj látkový pás tiahnuci sa jej stredom a oranžové detaily. Otázka je, kde bude ovládanie vyhrievania sedadiel. Ku vypínaču Start-stop sa nezmestia.

Liter, tri valce, šesť stupňov

V ponuke motorov je najvýkonnejšou jednotkou práve litrový trojvalec. Verzia LPG s ním ponúka ešte vyšší výkon a je za rovnakú cenu, ale nemôžete s ňou do podzemných garáží, čo je, najmä v meste, celkom veľká nevýhoda. Vlastne pre Sandero Stepway je dostupný len s týmto motorom. Slabšie pre terénnejšiu alternatívu proste nie sú. A to je celkom logické.

Výkon 67 kW (91 k) úplne stačí a na stovku sa s hmotnosťou 1,2 tony dostane za 12 sekúnd. Nie je to málo, ale ani veľa. Reálne však motor pôsobí omnoho dynamickejšie a naviac, znova porovnáme s predchodcom, ponúka omnoho kultivovanejší a tichší prejav. Spotreba veľmi záleží od prostredia kde sa Sandero Stepway pohybuje. Medzi obcami sa dá jazdiť za 4,5 litra, diaľnice tesne nad 7. Celkovo sa dá priemer držať na úrovni 6-6,5 litra.

Dacia Sandero Stepway Comfort TCe 90Zdroj: Autobazar.EU

Čo je však veľkým prekvapením je fakt, že aj verzia Stepway ponúka slušné jazdné vlastnosti. S ohľadom na cenu je aj odhlučnenie podvozka na veľmi dobrej úrovni. Celkovo je Sandero Stepway naladené skôr komfortne, avšak v zákrutách drží viac ako by ste čakali. Záťaž na prednú nápravu nie je extrémna, čiže pôsobí celkom dlho neutrálne, aj keď v náklone.

Odporúčaná verzia

Z ponuky Sandera sa dá verzia Stepway odporučiť úplne s prehľadom. Má akurát výkon, má super výbavu, ak sa bavíme o Comforte. Vlastne jediná možnosť je, ak neparkujete v podzemných garážach, tak skúste LPG. To je za rovnakú sumu. A má o pár koníkov a Nm naviac. Pri obyčajnom „neterénnom“ Sandere stojí za zváženie aj presun v prospech Loganu, ktorý má ešte väčší batožinový priestor. A nie, Logan Stepway ani nebude. Suma sumárum, toto je naozaj najlepšia verzia Sandera.

Dacia Sandero Stepway Comfort TCe 90Zdroj: Autobazar.EU

Konkurenti

Dalo by sa povedať, že Sanderu Stepway konkuruje každý automobil segmentu B. Ale sú to najmä verzie, ktoré majú tiež takéto plastovanie. Donedávna mal takúto verziu napríklad Hyundai i20. A ak nebudeme brať do úvahy, že konkuruje aj Dusteru, tak medzi konkurentov je možné zaradiť trochu väčší Fiat Tipo Cross. Vnútri o toľko väčší nie je. Kým Sandero je na veľkostnom vrchu malých áut, Tipo je v spodnej časti nižšej strednej triedy.

Dokáže naozaj veľa

Čo znamená, že Sandero Stepway dokáže veľa? Dokáže plnohodnotne nahradiť základný Duster. Za cenu jazdeného auta je novým autom. Má nečakane dobré jazdné vlastnosti, má naozaj zaujímavé riešenia. Napríklad bezdrôtové zrkadlenie mal do nedávna len koncern BMW vo svojich autách. Dokáže prejsť aj ľahším terénom, ak po ňom nechcete prejazdy skál a blata. Vlastne sa mu dajú vyčítať len drobnosti. Možno by mohol mať motor, ktorý má výkon 81 kW (110 k), vtedy by bol famózny. Takto je len výborný. Stepway je naozaj dobrým autom za málo peňazí. Ak váhate, tak si ho choďte skúsiť. Budete milo prekvapení.

Dacia Sandero Stepway Comfort TCe 90Zdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+pekný tvar
+veľa miesta vnútri
+bezdrôtové zrkadlenie telefónu
+cena

-holý plech na nakladacej hrane kufra
-nemá motor s vyšším výkonom
-stále trochu imidžové problémy automobilky

Tabuľka s technickými údajmi

Dacia Sandero Stepway TCe 90 Comfort

Motor

R3 benzín

Objem

999 cm3

Výkon

67 kW (91 k) pri 4600-5000 ot/min

Krútiaci moment

160 Nm pri 2100-3750 ot/min

Prevodovka

Manuálna šesťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

172 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

12,0 s

Spotreba (WLTP)

5,6-5,8 l/100km

Emisie

126-132 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4099 mm

Šírka

1848 mm

Výška

1587 mm

Rázvor osí kolies

2604 mm

Objem batožinového priestoru

410/- l

Objem palivovej nádrže

50 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1211/407 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Opel Insignia GSi – Manažér nemusí mať len PassatOpel sa pomaly transformuje. Postupne prechádza na zdieľané platformy s koncernom...17. Marec, 2021
02Test: Toyota Land Cruiser – Expedícia každý deňVidíte to v každom dokumente o súčasnom dianí v Afrike, Ázii, vlastne všade. A tiež...31. Marec, 2021
03Test: SEAT Leon Sportstourer – Naozaj netreba všetku výbavuSEAT má stále medzi najnovšími modelmi práve Leon. V ponuke je okrem klasického...17. Február, 2021