Test: Volkswagen Caddy – Prichádza náhrada rodinných áut

Svet jednotlivých modelov automobiliek sa zásadne mení. Kým v začiatkom milénia bolo najlepšie mať niekoľko verzií veľkopriestorových vozidiel, teraz sa trh sústredí najmä na SUV. Ale MPV predstavovali veľmi rozumnú ponuku priestoru, na ktorú sa SUV nikdy nedostanú. Takže na jednu stranu odchádzajú MPV z ponuky, na druhú ich nemá čo nahradiť. Preto Volkswagen spravil nový Caddy aj s ohľadom na tento fakt.

JozefM v Testy
14.04.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Volkswagen Caddy Style

Testy

Po odchode Touranu a Sharanu by mohli síce nastúpiť na ich miesto Touran a Touran Allspace, ale vnútri neposkytujú toľko priestoru a ani variability. Práve v tomto momente prichádza na scénu sekcia Volkswagen Úžitkové vozidlá s novým modelom Caddy a Caddy Maxi, ktoré sa môžu znova zaradiť medzi MPV. Skúsili sme Caddy s kratšou karosériou, výbavou Style a dvojlitrovým naftovým motorom.

Moderný prístup

Je to 18 rokov, kedy predstavil Volskwagen predchádzajúcu generáciu modelu Caddy. To je naozaj dlhá doba a za ten čas úžitkové auto prešlo mnohými modernizáciami, aby ho udržali na úrovni moderných vozidiel. Ale konkurencia má tiež čo povedať, tak nová generácia musí byť omnoho lepšia. A aj je.

Automobilka stavila na novú zadnú nápravu s panhardskou tyčou a vinutými pružinami. Odpruženie listovými pružinami je už preč. To znamená viac komfortu, ale k tomu sa dostaneme neskôr. O modernosti hovorí už samotná vizáž auta. Tvary sa snažia byť čo možno najviac aerodynamické a vytvárajú dojem ľahko plynúcich línií. Modernosť auta podporujú aj predné LED svetlá a zadné svetlá v stĺpikoch karosérie.

Volkswagen Caddy StyleZdroj: Autobazar.EU

Celkové lakovanie pridáva na dojme trochu väčšej exkluzivity, ak sa vieme aj takúto hru hrať v podobnej kategórii vozidiel. Ale zase, Touran je na tom tiež podobne. Zaujímavé riešenie je nalakovanie mriežky v nárazníku farbou karosérie. Tu by možno zaujímavejšie vyzeralo lakovanie tejto mriežky čiernou lesklou farbou. Ale to je vlastne jediná výčitka ku vzhľadu. Ak je auto bledé, tak v mriežke pôsobí zvláštne obdĺžnikový kryt radaru.

Je toto luxus?

Vnútri je v prvom rade miesto, všetko ostatné je druhoradé. Nastupovanie na zadné sedadlá zlepšujú omnoho širšie posuvné dvere. V tomto prípade majú aj doťahovanie. Takže toto má spoločné Caddy Style s BMW radu 7. A pritom obe majú tento prvok výbavy za príplatok. Tak ako je veľa priestoru vpredu je ho aj vzadu na rozdávanie. S prehľadom sa na tri sedadlá dajú umiestniť tri detské sedadlá. Škoda, že automobilka nedala sedadlá samostanté a pozdĺžne nastaviteľné, to by ešte zlepšilo variabilitu interiéru.

V každom prípade má však vodič nad hlavou toľko priestoru, že dokáže takmer vystrieť ruku, kým sa dotkne stropu. Tento priestor využíva odkladací priestor nad čelným sklom. Tam sa zmestí kompletná povinná výbava a ešte veľa miesta ostane.

Volkswagen Caddy StyleZdroj: Autobazar.EU

Avšak najzaujímavejšie na Caddy sú použité technológie. Vlastne všetko pochádza z najnovšieho Golfu. Je z neho ako dotykový ovládač svetiel, tak displej pred vodičom. A displej informačno-zábavného systému je naozaj výborný. Aj pri zobrazení Apple CarPlay ponúka jemný raster, čiže všetko pôsobí neuveriteľne ostro. Tento displej je na úrovni prémiových značiek. A ovláda tiež automatickú klimatizáciu. Ak zvolíte do Caddy manuálnu, tiež ju budete ovládať cez displej. Takže radšej siahnite po automatickej.

Motor by si zaslúžil viac

Nová generácia Caddy stavila na omnoho pohodlnejší podvozok. Aj ho je menej počuť do interiéru. Keď má byť alternatívou tradičným MPV, tak toto bol nevyhnutný krok. Nová zadná náprava odstránila aj väčšinu nervozity predchádzajúcej generácie modelu. Dá sa povedať, že Caddy je už naozaj osobným autom, ktoré zvláda úžitkové funkcie. Ale na to by asi boli fajn dvojkrídle dvere. Tie však vyzerajú horšie. Takže toto je skôr štýlová alternatíva.

O pohon sa stará buď 1,5-litrový motor TSI, alebo dvojlitrový naftový agregát. My sme skúsili zatiaľ najvýkonnejšiu alternatívu na naftu. Motor ponúka výkon 90 kW (122 k) a na auto je to optimálne. Teda do momentu, kedy je plne naložené, potom treba rozmýšľať dopredu, kedy sa vybrať na predbiehací manéver. Našťastie aj v tejto situácii statočne sekunduje veľmi dobrá dvojspojková automatická prevodovka.

Volkswagen Caddy StyleZdroj: Autobazar.EU

V Caddy by sa nestratilo ani 110 kW (150 k), čo možno bude ďalší stupienok v ponuke niekedy v budúcnosti. S kombináciou v testovanom kuse sa dá jazdiť, vrátane diaľnic, so spotrebou do 6,5 litra. Ak by ste sa veľmi snažili a nejazdili tak často diaľnice, tak viete priemer držať medzi 5 a 6 litrami. Caddy je naozaj úsporným vozidlom. A má naozaj široké spektrum asistentov. Dokáže udržiavať vzdialenosť od predchádzajúceho vozidla, udržiavať pruhy, ale aj zaparkovať samostatne.

Odporúčaná verzia

Ak by sme chceli vybrať tú najlepšiu verziu, tak to bude zložité. Všetko záleží od rozpočtu. My by sme ideálne videli predĺženú verziu Maxi, najlepšie so štvorkolkou a najvýkonnejším možným motorom. Ale to sa dostávame už nad 40-tisíc eur. Chybu nespravíte ani s Caddy kombi, akurát si poriadne zvážte akú vybavu budete potrebovať. Akým zlatým stredom je Caddy Life, to je medzi vrcholným modelom Style a základným kombi.

Volkswagen Caddy StyleZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Pozrime sa na konkurentov poriadne. Vyzerá to, že ich je naozaj veľa, ale vôbec to tak nie je. S tým akú výbavou dokáže ponúknuť Caddy takmer nemá konkurenciu. Ale reálny fakt je, že predávať sa budú najmä verzie, ktoré sú menej vybavené a porovnateľné s ostatnými modelmi. Koľko ich teda je? A ktorí to sú? Na rovinu, najzásadnejším konkurentom bude najnovší z nich. Renault len teraz prinesie na trh nové Kangoo, ktoré ponúkne tiež široké spektrum asistentov. Z konkurencie vypadne Ford Tourneo Connect, ktoré čaká na novú generáciu. A tá bude vznikať v spolupráci práve s Volkswagenom. No a v neposlednom rade do výberu sadne aj alternatíva od koncernu Peugeot-Citroën. Tá bude vo forme Berlinga, Riftera, po novom aj Oplu Combo Life, či sesterského modelu Toyota Proace City Verso. Stále však existuje aj Fiat Doblo, ale už nie dlho, lebo v rámci nového zoskupenia Stellantis sa čoskoro pridá ku gangu, v ktorom je aj Toyota.

Je najlepším vo svojej triede?

Na otázku je jednoznačná odpoveď. Áno, aktuálne je Caddy naozaj najlepším vozidlom vo svojej triede, ale Volkswagen si za túto exkluzivitu nechá aj adekvátne zaplatiť. Taký rozumne vybavený Caddy je kľudne aj do 30-tisíc eur s DPH. Tento kus, ktorý je na obrázkoch atakuje sumu 36-tisíc. Za tie je však auto, ktoré toho znesie viac ako porovnateľný Touran. Ak ho teda plánujete zaťažovať ako sa na takéto auto patrí.

Volkswagen Caddy StyleZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+dizajn
+veľký priestor
+moderné technológie
+dve dĺžkové verzie

-vyššia cena
-aj manuálna klimatizácia je schovaná v displeji
-zatiaľ absencia výkonnejšieho naftového motora ako 90 kW (122 k)

Tabuľka s technickými údajmi

Volkswagen Caddy Style 2,0 TDI DSG

Motor

R4 nafta

Objem

1968 cm3

Výkon

90 kW (122 k) pri 2750-4400 ot/min

Krútiaci moment

320 Nm pri 1600-2500 ot/min

Prevodovka

Automatická sedemstupňová (dvojspojková)

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

187 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

11,2 s

Spotreba (WLTP)

4,7 l/100km

Emisie

124 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4601 mm

Šírka

1855 mm

Výška

1832 mm

Rázvor osí kolies

2755 mm

Objem batožinového priestoru

1213/2556 l

Objem palivovej nádrže

50 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2150/840 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Toyota Land Cruiser – Expedícia každý deňVidíte to v každom dokumente o súčasnom dianí v Afrike, Ázii, vlastne všade. A tiež...31. Marec, 2021
02Test: SEAT Leon Sportstourer – Naozaj netreba všetku výbavuSEAT má stále medzi najnovšími modelmi práve Leon. V ponuke je okrem klasického...17. Február, 2021
03Test: Opel Insignia GSi – Manažér nemusí mať len PassatOpel sa pomaly transformuje. Postupne prechádza na zdieľané platformy s koncernom...17. Marec, 2021