Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: BMW 740Ld – Takto sa cíti prezident

Nemecké prémiové trio má zástupcov aj v luxusnej triede, to vie každý, okrem tradičnej Triedy S od Mercedesu a A8 od Audi je v ponuke aj Sedmička od BMW. Tak ako ostatné modely ponúka dve veľkostné verzie. Technicky má Mercedes až tri veľkosti, ale to je iný príbeh. V prípade týchto áut sa každý rozhoduje podľa vlastných sympatii, ale BMW ponúka jeden prvok, ktorý je naozaj pridaná hodnota.

JozefM v Testy
11.05.2021
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

BMW 740Ld

Testy

Skúsili sme verziu 740Ld, ktorá je teda predĺžená a primárne určená pre toho, čo sedí na pravom zadnom sedadle. Avšak ani šofér netrpí. Dokonca sa dá povedať, že v športovom režime je auto naozaj výborne ovládateľné a jeho riadnenie nepôsobí ako riadenie ťažiarskej lode Červený trpaslík.

Už to nie sú ľadvinky

Po predstavení vyvolala inovovaná Sedmička veľa kontroverzie vďaka svojej maske chladiča. Má naozaj obrovskú plochu, to sa hádať netreba. Ale nie je väčšia ako v prípade Audi A8. Avšak pri BMW je stále maska vnímaná ako ľadinky. Lenže situácia sa zmenila a teraz sú to také väčšie krídla. A práve pri predĺženej verzii majú zmysel. Sú posledným stupienkom pred katedrálou, ktorú má Rolls-Royce.

Vodič určite využije laserové svetlá. Ale pomôže mu aj systémy na nočné videnie. Tieto prvky výbavy nielen znižujú únavu za volantom, ale tiež zlepšujú bezpečnosť. Ak by ste hľadali spúšťanie nočného videnia, tak to je hneď pri zapínaní svetiel klasickým tlačidlom.

BMW 740LdZdroj: Autobazar.EU

Výzor modelu je taký, ako sa dá čakať, dĺžku riadne presahujúcu 5 metrov sa jednoducho zamaskovať nepodarí nikomu. Najviac väčšiu dĺžku vidno na zadných dverách. Tie sú jednoducho dlhé, aby bolo naozaj jednoduché nastúpiť, veď hlavy štátov nie sú vždy úplne pohyblivými jedincami. Ale do tohto auta sa aj tí menej pohybliví dostanú úplne s gráciou.

Vrchol bežného luxusu

Znova treba skonštatovať to isté ako v prípade zovňajšku. Ak chcete ísť o stupienok vyššie, už musíte siahnuť po Rolls-Royce. Predĺžená Sedmička má nielen veľa priestoru, ale miesto vpravo vzadu je úplne dokonalé. Nič mu nechýba. Sadnete si, stlačíte jedno tlačidlo a pravé predné sedadlo sa preklopí, vysunie sa z neho opierka na nohy. Dokonca sa sklopí aj hlavová opierka, čím spraví dostatočný výhľad. V takom prípade už stačí len spustiť masáž, vysunúť stolík, vytiahnuť nápoj z chladničky a pracovať, alebo oddychovať. So šoférom nie je problém rýchly presun na 1000 kilometrov. Dokonca na to možno stačí jedna nádrž, podľa toho aká je zvolená rýchlosť.

Vzadu je prístup ku všetkým dôležitým funkciám. Dajú sa ovládať odnímateľným tabletom pripnutým na stredovú lakťovú opierku. A na dverách je elektrické ovládanie okien, ale aj sieťok a rolety na strope. Ak by sa dalo zadné miesto nejako charakterizovať, tak by to bol určite maximálny luxus a dokonalé spracovanie. Veď kožené čalúnenie je príjemné a cítiť z neho kvalitu a strop je čalúnený alcantarou. Dokonca aj zo všetkých ovládačov dýcha luxus. Veď musí. Kvôli tomu toto auto existuje.

BMW 740LdZdroj: Autobazar.EU

Skrátka však neprichádza ani vodič. Aj ten má masážnu funkciu. O ventilácii všetkých sedadiel ani netreba hovoriť. Vodič má naviac ovládanie infotainmentu gestami a úplne perfektné koliesko na ovládanie. Riadenie zjednodušuje aj výborne zvládnutý head-up displej. Ani šofér teda pri cestovaní netrpí.

Aký motor zvoliť?

Sú dve možnosti ako postupovať pri výbere motora. Buď ísť do najvýkonnejšieho benzínového agregátu, ktorý je v ponuke, alebo do najvýkonnejšieho naftového. Verzia s V12 v ponuke nie je, tak vrchol benzínovej ponuky predstavuje V8 v 750i. Ale tam treba rátať so spotrebou 12 litrov. Nehovorte o opici a banánoch, to už je otrepané. Tu je iný dôležitý faktor, prečo je naftový motor lepší.

Naftový trojliter v 740d a teda aj 740Ld má pri tlačení a naháňaní spotrebu 8,5 litra. Je to výrazne menej, čo znamená masívny nárast nájazdu na plnú nádrž. Takže s naftou sa dá šetriť čas, ktorý má väčšiu cenu ako samotné palivo. A už výkon 250 kW (340 k) je dostatočný, najmä mu pomáha 800 Nm krútiaceho momentu, ktorý okamžite cítiť. Istú dávku okamžitých reakcii prináša aj mild-hybridný doplnok, ktorý stojí za faktom, že nevypnete start-stop systém.

BMW 740LdZdroj: Autobazar.EU

Podvozok sedmičky má vzduchový systém a je neuveriteľne pohodlný. Aj cesty, ktoré v bežnejších autách pôsobia trochu horšie sú zrazu krásne rovné a väčšinu nerovností Sedmička vyžehlí. V režime Comfort Plus je jazda príkladne hladká. Režim Sport všetko pritvrdí a môže sa prestať páčiť tomu, kto sa vezie, ale vodič bude prekvapený ako 740Ld krásne funguje a je s ňou dokonca celkom zábava. Reálne za týmto tvrdením stojí aj aktívne natáčanie zadnej nápravy. Ale celkovo pôsobí táto Sedmička ľahšia v rukách ako reálne je.

Odporúčaná verzia

Ak si chcete šoférovať, tak nepotrebujete verziu s predĺžením Long. Stačí tá krátka. Dokonca by sa dalo povedať, že stačí aj 8 Gran Coupe. Ale ak máte v pláne šoféra, tak je Long takmer dokonalým autom. Ako neobmedzený diktátor krajiny chcete predsa vyslať ľudu signál, že nie ste nafúkaný a patríte k nim, nemôžete mať predsa Rolls-Royce. Sedmička stačí. Aj keď za 180-tisíc. Ale to málokto vie. Veď ceny začínajú na 100-tisícoch. A na to sa predsa poddaní zložia. Teraz vážne, do predĺženej Sedmičky je adekvátnym motorom naozaj trojlitrový šesťvalec na naftu, lebo s ním auto prejde takmer 1000 kilometrov bez nutnosti tankovať.

BMW 740LdZdroj: Autobazar.EU

Konkurenti

Konkurencia nie je veľká do počtu modelov, ale o to agresívnejšie sa snaží. Každému určite hneď napadne Mercedes-Benz Triedy S a Audi A8, obe s predĺžením. Nedávno bola voľba rozšírená ešte o Jaguar XJ, tiež ako Long. Avšak reálne je konkurentom aj Rolls-Royce Ghost a Bentley Flying Spur. Najmä Ghost je krok vyššie od predĺženej Sedmičky. A ultimátny vrchol je teda Phantom, ale to sa v cenníku pozeráme tak na trojnásobok toho, čo stojí takto brutálne vybavená 740Ld.

Za tri byty v regiónoch

V predchádzajúcom teste ste mohli vidieť Daciu Sandero Stepway s plnou výbavou. Tých by bolo za cenu 740Ld aj 15. A na zadných sedadlách ponúka naozaj o toľko komfortu viac. Jasné, porovnávať tieto dve autá je číra blbosť, ale takto sa dá ilustrovať ako ďaleko od seba sú. A stojí táto 740Ld za tie prachy? Áno, za všetky. A bude sa páčiť aj vášmu šoférovi.

Test: BMW 740Ld – Takto sa cíti prezident

Plusy a mínusy

+priestor
+luxus vpravo vzadu
+megalomanská výbava
+dojazd na plnú nádrž

-nie je v ponuke V12
-niekto nepochopí cenu

Tabuľka s technickými údajmi

BMW 740Ld

Motor

R6 nafta

Objem

2993 cm3

Výkon

250 kW (340 k) pri 4400 ot/min

Krútiaci moment

700 Nm pri 1750-2250 ot/min

Prevodovka

Automatická osemstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

250 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

5,1 s

Spotreba (WLTP)

6,1-6,7 l/100km

Emisie

159-175 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

5260 mm

Šírka

1902 mm

Výška

1479 mm

Rázvor osí kolies

3210 mm

Objem batožinového priestoru

515/- l

Objem palivovej nádrže

78 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2075/670 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Volkswagen Caddy – Prichádza náhrada rodinných áutSvet jednotlivých modelov automobiliek sa zásadne mení. Kým v začiatkom milénia bolo...14. Apríl, 2021
02Test: Dacia Sandero Stepway – Dokáže viac ako sa zdáKúpa jazdeného auta je často spojená s dilemou, či by za tie peniaze nevyšlo aj nové voňavé...28. Apríl, 2021
03Test: Opel Insignia GSi – Manažér nemusí mať len PassatOpel sa pomaly transformuje. Postupne prechádza na zdieľané platformy s koncernom...17. Marec, 2021