Test: CUPRA Formentor 1,5 TSI – Latte bez kofeínu

CUPRA je samostatná značka, o čom niet pochýb a so SEATom zdieľa len dva modely. Aktuálne má síce nový Born, ktorý je vlastným modelom, ale prvým s novým logom a samostatným je práve Formentor. Síce sa najskôr ukázal ako takmer vrcholný Veloz, ale v ponuke sa objavili aj slabšie motory a dá sa povedať, že Formentor ponúkne celú paletu pohonných jednotiek.

JozefM v Testy
09.06.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

CUPRA Formentor 1,5 TSI

Testy

Výkon 110 kW (150 k) je vo Formentore štartovacia pozícia, či už pre benzín, alebo pre naftu. Skúsili sme si základný benzínový motor spojený so sedemstupňovým automatom. Prekvapivo je v ponuke aj možnosť nechať si manuálnu prevodovku, čo je ale trochu ťažšie na predstavivosť v tomto interiéri.

Stále vizuálna dynamika

Rozdiel najzákladnejšieho a najvyšperkovanejšieho Formentoru zvonka je veľmi malý. Predok majú rovnaký, bok tiež, líšiť sa môžu maximálne diskami, ale ani to nemusia. Oproti verzii Veloz s prepĺňaným dvojlitrom a vysokým výkonom má 1,5-ka najväčší rozdiel vo forme skrytých koncoviek výfuku. Na nárazníku sú tak len imitácie.

Vpredu je teda výrazná maska chladiča, ktorá na bielej farbe karosérie, nech aj základnej, vynikne lepšie ako na sivej a tmavej. A viac zvýrazní aj logo medenej farby. Celkom kontrastne pôsobí aj spodný lem karosérie sivej farby. Vlastne už v základnej bielej vyzerá Formentor celkom exkluzívne. Je málo farieb, s ktorými by vynikol viac ako práve s touto.

Test: CUPRA Formentor 1,5 TSI – Latte bez kofeínuZdroj: Autobazar.EU

Dokonca aj zliatinové disky bez medenej, iba so strieborným lemom sú veľmi pekné a k bočnej monochromatickej téme zapadajú úplne dokonale. Vlastne vizuálne je táto konfigurácia, až na tie falošné koncovky výfuku, naozaj podarená. Ale všetci vieme prečo to výrobcovia robia takto, vizuál je niekedy mocnejší ako reálna funkcia.

Miesta je dosť, interiér je civilný

Ak chcete veľký batožinový priestor, tak práve základný Formentor s pohonom prednej nápravy je potimálna voľba. Ponúka, zo všetkých možností, najväčší kufor. Dosahuje objem až 450 litrov. Štvorkolka má o 30 menej a najmenej má, úplne predpokladateľne, najmenší objem tohto priestoru má plug-in hybrid. Na predokolku mu chýba až 105 litrov.

Aj keď Formentor zvonka vyzerá ako SUV-kupé, stále má dostatok miesta aj na hlavy pasažierov vzadu, plus ako bonus pricháda až prekvapivé miesto na kolená. Tu sa naozaj bude sťažovať málokto. A vpredu už vôbec. Miesta je naozaj dosť a porovnanie s Leonom je celkom na mieste. Základná verzia nemá až tak športové sedadlá. Nie sme si istí, či je toto plus, či mínus.

Test: CUPRA Formentor 1,5 TSI – Latte bez kofeínuZdroj: Autobazar.EU

Vpredu je to teda Formentor ako každý ďalší, ak pozeráme na prístrojovú dosku. Systém na zobrazovanie informácií a zábavných atribútov je pekný, tak isto ako displej pred vodičom. Toto auto nemôže mať klasické prístroje. A vôbec to nevadí. Dokonca nevadí ani absencia Supersport volantu z Velozu, ktorý má naviac dve satelitné tlačidlá na zmenu režimu a na štartovanie. Práve štartovanie pred radiacou minipáčkou v strede je logickejšie.

Základný motor nepôsobí až tak základne

Ak vám záleží na vzhľade, ale výkon stačí aj štandardný, tak už základný motor je výbornou voľbou. Dokážete sa s ním spotrebou hýbať okolo 7 litrov a zároveň 110 kW (150 k) nie je práve málo. Síce to tak vyzerá, lebo v spojení s dvojspojkovým automatom DSG so siedmimi stupňami maskuje rýchlosť, ale inak je rýchly celkom adekvátne. Na stovke je predsa za 8,9 sekundy.

Podvozok nejde po stopách koncernových bratov a sestier. Podľa zákonov platných v SEATe by mal mať základ vzadu jednoduchú nápravu, avšak nie je to tak. Už základný Formentor má vzadu viacprvkové zavesenie. To znamená, že jazda je celkom slušná. Aj so základným podvozokom bez adpatívnych tlmičov sa podarilo vytvoriť harmóniu medzi požadovanými športovými a komfortnými vlastnosťami auta. Nenakláňa sa príliš, ale zároveň z človeka nevytrasie včerajší obed.

Test: CUPRA Formentor 1,5 TSI – Latte bez kofeínuZdroj: Autobazar.EU

Vlastne jedinou chybičkou krásy sú pneumatiky. Bridgetone Turanza T005 sú kompromisné a sú tvrdšie ako by si auto od športovo zameranej automobilky zaslúžilo. Vlastne sú naozaj stavané na tých, čo si dajú latte, ale bez kofeínu s dyňovým korením. Tu je imidž na prvom mieste, veď inak by pod kapotou bol dvojliter. A tu stačia aj pneumatiky, ktoré majú skôr komfortno-luxusné zameranie.

Odporúčaná verzia

Tu veľmi záleží na preferenciách. Ale akýkoľvek výlučne benzínový Veloz je výbornou voľbou. Z tých bežných verzií je vhodná aj táto, avšak stále sa trochu lepšie javí dvojliter s pohonom všetkých kolies. Ten predstavuje príplatok 4 760 eur oproti predokolke s 1,5-kou. Je na zváženie, či má dostatok výhod, aby presvedčil. Ak nie, tak stačí ostať práve pri tejto verzii. Manuál v interiéri Formentoru vyzerá zvláštne.

Test: CUPRA Formentor 1,5 TSI – Latte bez kofeínuZdroj: Autobazar.EU

Konkurenti

Konkrencia je vlastne každé SUV segmentu C, ale najmä tie, ktoré majú športovejšie proporcie. Nebudeme hovoriť, že SUV kupé priamo. Takže veľmi podobné je svojim zameraním, ak berieme základný motor formentora vozidlo Renault Arkana. A tiež treba brať do úvahy aj Mazdu CX-30. Onedlho príde aj Honda HR-V a Toyota už má svoju CH-R. Konkurentov je naozaj veľa, najmä pre základnú verziu. Ale Formentor má predsalen trochu iné lákadlá. Tie, ktoré majú 240 a viac koní. Tým vlastne konkurujú prémioví hráči ako BMW X2 a Audi Q3 Sportback.

Má zmysel rozmýšľať nad základným Formentorom?

Jednoznačná odpoveď je áno, má zmysel rozmýšľať aj o 1,5-ke. Má totiž plnohodnotný vzhľad Formentoru a zároveň omnoho nižšie prevádzkové náklady. A ak budeme dôslední, tak predkolka je najviac praktická, lebo má najväčší batožinový priestor. S Formentorom chybu rozhodne nespravíte, je veľmi dobre postavený, príjemný a táto verzia je naviac celkom bezproblémová aj z hľadiska nákladových tabuliek. Spotrebu má relatívne nízku a pohon prednej nápravy eliminuje potenciálne investície na údržbu štvorkolky.

Test: CUPRA Formentor 1,5 TSI – Latte bez kofeínuZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+vzhľad
+úsporný motor
+slušné priestorové pomery interiéru

-výkon je priemerný
-vyššia cena

Tabuľka s technickými údajmi

Cupra Formentor 1,5 TSI 150 automat DSG7

Motor

R4 benzín

Objem

1498 cm3

Výkon

110 kW (150 k) pri 5000-6000 ot/min

Krútiaci moment

250 Nm pri 1500-3500 ot/min

Prevodovka

Automatická sedemstupňová DSG

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

203 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

8,9 s

Spotreba (WLTP)

6,7 l/100km

Emisie

152 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4450 mm

Šírka

1839 mm

Výška

1528 mm

Rázvor osí kolies

2679 mm

Objem batožinového priestoru

450 l

Objem palivovej nádrže

50 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1463/517 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Prvá jazda BMW M440i: Správna kombinácia fantastického autaO prednej maske nových BMW toho bolo popísaného viac ako treba. A predsa stále vyvolávajú...2. Jún, 2021
02CUPRA prihcádza s prvým elektromobilom Born a vyzerá ako konceptAutomobilka CUPRA už dávnejšie oznámila zameranie aj na elektrické vozidlá. Doteraz bolo...28. Máj, 2021
03Môže SEAT Tarraco FR poľovať medzi hotSUV?SEAT pripravil pre model Tarraco vrcholnú verziu dostupnú pre výbavu FR. Je ňou alternatíva...8. Jún, 2021