CUPRA prihcádza s prvým elektromobilom Born a vyzerá ako koncept

Automobilka CUPRA už dávnejšie oznámila zameranie aj na elektrické vozidlá. Doteraz bolo najviac elektrickým automobilom všetko, čo používa plug-in hybrid, ale teraz sa situácia mení a prichádza aj plne elektrický model Born, pri ktorom vidno príbuznosť s koncernovými modelmi.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
28.05.2021
Diskusia:
Zdroj: CUPRA

CUPRA prihcádza s prvým...

Auto-moto zaujímavosti

Pridávanie elektromobilov do ponuky je celkom logický krok. Aj keď dopyt ešte stále, u nás, nie je taký výrazný, stále je to prostriedok ako postupne znižovať emisie modelového radu. V prípade značky CUPRA je to naviac logický krok, keďže v koncerne Volkswagen už vlastne základ pre model Born bol.

Základný tvar a niektoré detaily sú podobné ako má Volkswagen ID.3, čo je celkom logickým krokom, ale aj tak vyzerá Born ako samostatný model bez výraznejších konexií. V prvom rade to hovorí nová tvár auta s výrazne rezanými prednými svetlami, ktoré sú charakteristické pre modely tejto značky a v spodnej časti nárazníka je zase pás s medeným odtieňom laku.

Cupra BornZdroj: CUPRA

Medené detaily, teda skôr detaily medenej farby, môžu ozvláštniť aj disky kolies. Vzadu je výrazný svetelný pás spájajúci svetlá a logo automobilky v tradičnom karbónovo vyzerajúcom štvorci. Nechýba ani výrazný difúzor, teda aspoň jeho náznak.

Disky kolies môžu mať priemer od 18 do 20 palcov. Každý z diskov bude mať aerodynamické prvky, aby nerástla spotreba nejako extrémne. V ponuke Bornu bude šesť farebných odtieňov. Postupne sa však pridajú ďalšie.

Cupra BornZdroj: CUPRA

Interiér prichádza s takými detailami ako sú znova pre automobilku charakteristické. V strede je podobný displej ako má napríklad aj Formentor. Displej má uhlopriečku až 12 palcov a ponúka všetky informácie o aute, nielen o audiu a navigácii, ale aj o stave nabitia a toku energie. Aj volant je rovnaký ako vo výkonných verziách ostatných modelov. Celkovo interiér pôsobí hodnotne a má dokonca aj výrazne športové sedadlá.

Vlastne, vzhľadom na platformu MEB bude Born prvou zadokolkou značky CUPRA. Základná verzia bude mať jeden elektromotor, ktorý ponúkne výkon 110 kW (150 k) a krútiaci moment 310 Nm. Základná batéria bude mať kapacitu 45 kWh, čo sa vie pretaviť do 340-kilometrového dojazdu, podľa merania WLTP. Na stovke je základný CUPRA Born za 8,9 sekundy.

Cupra BornZdroj: CUPRA

Ešte viac výkonu prichádza o krok vyššie. Výkon 150 kW (204 k), stále pohon zadnej nápravy a tiež väčšia batéria. Kapacita je až 58 kWh, ale krútiaci moment ostáva rovnakých 310 Nm. S vyšším výkonom sa podarilo stiahnuť čas potrebný na zrýchlenie na stovku na 7,3 sekundy. Nie je to dychberúce zlepšenie, ale treba brať do úvahy, že väčšie batérie pridávajú hmotnosť. A pridávajú aj dojazd. Táto verzia dá až 420 kilometrov.

Cupra BornZdroj: CUPRA

Lenže CUPRA má ešte jedno eso v rukáve, volá sa E-Boost. Ten zvýši výkon na 169 kW (230 k), čo elektrickému vozidlu zlepší zrýchlenie na stovku na 6,6 sekundy. Pritom dojazd je rovnaký ako v prípade verzie s 150 kW (204 k). V ponuke bude ešte jedna špecialita. Toto auto môže mať aj balík batérií s kapacitou 77 kWh. Ten síce signifikantne predĺži dojazd, ale znova trochu zhorší dynamické parametre, keďže pridáva hmotnosť.

Nový model CUPRA Born sa bude vyrábať vo fabrike Volkswagenu v meste Zwickau, kde bude vznikať po boku sesterského modelu ID.3. Štart výroby je naplánovaný na september.

Cupra BornZdroj: CUPRA

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Na kľudnú jazdu v SEATe Ateca je 1,5-ka výbornou voľbouSEAT má v ponuke Atecu s naozaj zaujímavým výkonovým spektrom motorov. Základom je litrový...18. Máj, 2021
02Najextrémnejšia Cupra prichádza, Formentor má 390 koníCupra je športovou značkou, to jej nemožno uprieť. A má aj vlastný model, ktorý je pre...5. Marec, 2021
03Opel ukázal nádherný elektromobil Manta GSe, sériovo však nebudeOpel ukázal celkom prekvapivé dielo. Podujal sa na modernú interpretáciu auta, ktoré behalo...26. Máj, 2021