CUPRA prihcádza s prvým elektromobilom Born a vyzerá ako koncept

Automobilka CUPRA už dávnejšie oznámila zameranie aj na elektrické vozidlá. Doteraz bolo najviac elektrickým automobilom všetko, čo používa plug-in hybrid, ale teraz sa situácia mení a prichádza aj plne elektrický model Born, pri ktorom vidno príbuznosť s koncernovými modelmi.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
28.05.2021
Diskusia:
Zdroj: CUPRA

CUPRA prihcádza s prvým...

Auto-moto zaujímavosti

Pridávanie elektromobilov do ponuky je celkom logický krok. Aj keď dopyt ešte stále, u nás, nie je taký výrazný, stále je to prostriedok ako postupne znižovať emisie modelového radu. V prípade značky CUPRA je to naviac logický krok, keďže v koncerne Volkswagen už vlastne základ pre model Born bol.

Základný tvar a niektoré detaily sú podobné ako má Volkswagen ID.3, čo je celkom logickým krokom, ale aj tak vyzerá Born ako samostatný model bez výraznejších konexií. V prvom rade to hovorí nová tvár auta s výrazne rezanými prednými svetlami, ktoré sú charakteristické pre modely tejto značky a v spodnej časti nárazníka je zase pás s medeným odtieňom laku.

Cupra BornZdroj: CUPRA

Medené detaily, teda skôr detaily medenej farby, môžu ozvláštniť aj disky kolies. Vzadu je výrazný svetelný pás spájajúci svetlá a logo automobilky v tradičnom karbónovo vyzerajúcom štvorci. Nechýba ani výrazný difúzor, teda aspoň jeho náznak.

Disky kolies môžu mať priemer od 18 do 20 palcov. Každý z diskov bude mať aerodynamické prvky, aby nerástla spotreba nejako extrémne. V ponuke Bornu bude šesť farebných odtieňov. Postupne sa však pridajú ďalšie.

Cupra BornZdroj: CUPRA

Interiér prichádza s takými detailami ako sú znova pre automobilku charakteristické. V strede je podobný displej ako má napríklad aj Formentor. Displej má uhlopriečku až 12 palcov a ponúka všetky informácie o aute, nielen o audiu a navigácii, ale aj o stave nabitia a toku energie. Aj volant je rovnaký ako vo výkonných verziách ostatných modelov. Celkovo interiér pôsobí hodnotne a má dokonca aj výrazne športové sedadlá.

Vlastne, vzhľadom na platformu MEB bude Born prvou zadokolkou značky CUPRA. Základná verzia bude mať jeden elektromotor, ktorý ponúkne výkon 110 kW (150 k) a krútiaci moment 310 Nm. Základná batéria bude mať kapacitu 45 kWh, čo sa vie pretaviť do 340-kilometrového dojazdu, podľa merania WLTP. Na stovke je základný CUPRA Born za 8,9 sekundy.

Cupra BornZdroj: CUPRA

Ešte viac výkonu prichádza o krok vyššie. Výkon 150 kW (204 k), stále pohon zadnej nápravy a tiež väčšia batéria. Kapacita je až 58 kWh, ale krútiaci moment ostáva rovnakých 310 Nm. S vyšším výkonom sa podarilo stiahnuť čas potrebný na zrýchlenie na stovku na 7,3 sekundy. Nie je to dychberúce zlepšenie, ale treba brať do úvahy, že väčšie batérie pridávajú hmotnosť. A pridávajú aj dojazd. Táto verzia dá až 420 kilometrov.

Cupra BornZdroj: CUPRA

Lenže CUPRA má ešte jedno eso v rukáve, volá sa E-Boost. Ten zvýši výkon na 169 kW (230 k), čo elektrickému vozidlu zlepší zrýchlenie na stovku na 6,6 sekundy. Pritom dojazd je rovnaký ako v prípade verzie s 150 kW (204 k). V ponuke bude ešte jedna špecialita. Toto auto môže mať aj balík batérií s kapacitou 77 kWh. Ten síce signifikantne predĺži dojazd, ale znova trochu zhorší dynamické parametre, keďže pridáva hmotnosť.

Nový model CUPRA Born sa bude vyrábať vo fabrike Volkswagenu v meste Zwickau, kde bude vznikať po boku sesterského modelu ID.3. Štart výroby je naplánovaný na september.

Cupra BornZdroj: CUPRA

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najextrémnejšia Cupra prichádza, Formentor má 390 koníCupra je športovou značkou, to jej nemožno uprieť. A má aj vlastný model, ktorý je pre...5. Marec, 2021
02Opel ukázal nádherný elektromobil Manta GSe, sériovo však nebudeOpel ukázal celkom prekvapivé dielo. Podujal sa na modernú interpretáciu auta, ktoré behalo...26. Máj, 2021
03Tieto autá môžete kúpiť s továrenským CNGLPG nie je jedinou plynovou alternatívou pre nové vozidlá. Ak chcete hybridný plynový...27. Máj, 2021