Najextrémnejšia Cupra prichádza, Formentor má 390 koní

Cupra je športovou značkou, to jej nemožno uprieť. A má aj vlastný model, ktorý je pre značku unikátny. Je to Formentor. O tom sme už pár slov napísali. Ale teraz má naozaj výraznú novinku. Prichádza ten motor, o ktorom sa hovorilo už dlhšie. Konečne bude mať 2,5-litrový päťvalec.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
05.03.2021
Diskusia:
Zdroj: Cupra

Najextrémnejšia Cupra...

Auto-moto zaujímavosti

Monžo rovnako zaujímavou správou ako práve nový motor je fakt, že Fomentor získal v crash testoch EuroNCAP hodnotenie piatich hviezdičiek. Pozrime sa ale najskôr na bežnú ponuku modelu. Ku dvojliru s výkonom 228 kW (310 k) pribudnú nové pohonné jednotky.

Športové SUV s náznakom karosérie kupé dostane aj základné agregáty. Na dne ponuky bude 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k), nad ním dvojliter TSI s 140 kW (190 k) a pribudne aj hybridná alternatíva s možnosťou nabíjať z elektrickej siete, 1,4 eHybrid s výkonom 150 kW (204 k). Celkom prekvapením je použitie dvojlitrového TDI s výkonom 110 kW (150 k). Pre tento agregát bude voliteľný pohon všetkých kolies, pre dvojlitrové TSI bude štandardom. Veloz bude mať aj alternatívu s výkonom 180 kW (245 k) pre dvojliter a aj hybrid.

Najextrémnejšia Cupra prichádza, Formentor má 390 koníZdroj: Cupra

Ale toto sú všetko také trochu bežné verzie, ktoré vyzerajú dobre, ale nie sú úplne tým, čo by mala Cupra reprezentovať. Tým je, samozrejme, výkonnejší dvojliter, ale najmä nový motor Formentoru, spomenutý päťvalec. Pre Formentor bude mať výkon 287 kW (390 k). Bude najvýkonnejším modelom automobilky a krútiaci moment bude mať 480 Nm. Štandardom pre tento model bude dvojspojková prevodovka so siedmimi prevodovými stupňami a pohon všetkých kolies.

Motor je trochu podladený oproti implemetnáciám v Audi, konkrétne RS Q3 a TT RS má až 394 kW (400 k). Ale aj tak zvládne stovku za 4,2 sekundy a maximálna rýchlosť je obmedzená na 250 kilometrov za hodinu.

Najextrémnejšia Cupra prichádza, Formentor má 390 koníZdroj: Cupra

Cupra Formentor VZ5, ako sa táto päťvalcová verzia bude volať, sa od ostatných modelov odlíši aj tým, že bude mať podvozok bližšie k zemi o 10 milimetrov. A tiež bude mať špecifické 20-palcové zliatinové disky. Dôvod na takto veľké disky je jednoduchý. Za nimi je 18-palcový brzdný systém Akebono so šesťpiestikovými strmeňmi vpredu. Sú lakované medenou farbou. Ďalšou smenou je umiestnenie štyroch koncoviek výfuku v šikmej línii.

Celkovo automobilka vyrobí 7000 kusov päťvalcových Formentorov. Cena nie je známa, ale odhaduje sa na úrovni 60-tisíc eur.

Najextrémnejšia Cupra prichádza, Formentor má 390 koníZdroj: Cupra

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Modely Cupra ukázali, že sa nezľaknú ani pretekárskeho okruhuTo, že Cupra sa stala samostatnou automobilkou netreba veľmi pripomínať. Prvým modelom Bola...3. December, 2020
025 zaujímavých faktov o SEATe Arona REDlineSEAT Arona je presne tým zástupcom malých vozidiel, kde je dôležité, aby boli autá malé...16. Február, 2021
03Týchto 5 zmien priniesol facelift SEATu AtecaSEAT nedávno, teda zhruba v druhej polovici minulého roka, odprezentoval facelift svojho...2. Marec, 2021