Opel ukázal nádherný elektromobil Manta GSe, sériovo však nebude

Opel ukázal celkom prekvapivé dielo. Podujal sa na modernú interpretáciu auta, ktoré behalo po cestách v sedemdesiatych rokoch. Nový koncept sa bolá Manta GSe a je vlastne elektrickým restomodom. S tým, že by sa niečo podobné mohlo dostať do sériovej produkcie automobilka neráta.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
26.05.2021
Diskusia:
Zdroj: Ople

Opel ukázal nádherný...

Auto-moto zaujímavosti

Z pôvodného kupé teda odišiel benzínový štvorvalec a jeho miesto zaujal elektromotor. Teda nie úplne. Elektromotor je vzadu a poháňa zadné kolesá. Je to logickejšie ako riešiť kardan. Výkon elektromotora sa dostal na 108 kW (145 k) a krútiaci moment na 255 Nm. Ak porovnáte dobové Manty, tak toto je najvýkonnejšia Manta prvej generácie, aj keď prichádza takmer po 50 rokoch.

Je až prekvapením, že Opel zachoval niektoré charakteristické prvky pôvodnej Manty. Nehovoríme ešte o vzhľade, ale je tiež zadokolka a má štvorstupňovú manuálnu prevodovku. Áno, čítate strávne, Manta GSe má tri pedále a manuálne radenie.

Opel ukázal nádherný elektromobil Manta GSe, sériovo však nebudeZdroj: Opel

O uskladnenie energie tejto elektrickej verzie klasického auta sa stará batéria s kapacitou 31 kWh. V súčasnosti sú aj väčšie batérie, ale vzhľadom na rozmery auta a jeho hmotnosť viac ani netreba. Na nabitie má tento koncept s prehľadom prejsť vzdialenosť viac ako 200 kilometrov. O detailnejších dynamických parametroch automobilka nič nehovorí, ale existuje predpoklad, že budú veľmi dobré, vzhľadom na to, že sa podarilo udržať celkom prijateľnú hmotnosť malého kupé. Ale zmena samotného pohonného ústrojenstva nebola jediným vylepšením.

Opel Manta GSeZdroj: Opel

Opel sa pustil aj do exteriéru. Z konceptu GT X z roku 2018 má veľa detailov, ale tie sa už postupne objavujú aj na bežných autách Oplu. Takým prvkom je napríklad denné LED svietenie. Ale priamo z konceptu prichádza ešte predný displej na zobrazovanie rôznych odkazov. Tam môže behať napríklad nápis „My German heart has been ELEKTRified“, čo je v preklade hláška o elektrifikácii nemeckého srdca auta. Jasné, aj Manta GSe je koncept a tým pádom netreba riešiť žiadne regulácie, ktoré by toto zakazovali.

Opel Manta GSeZdroj: Opel

Na kufri ostal pekne nápis Manta, ale je prevedený v najnovšom fonte, ktorý aktuálne automobilka využíva. To, čo však autu veľmi nesedí sú disky kolies. Tvar by síce mohol ostať, ale sú vizuálne až príliš veľké. Majú priemer 17 palcov. Vpredu majú pneumatiky šírku 195 a vzadu 205 milimetrov. Na takto veľké auto by skôr sedeli pätnásťpalcové disky. Veď pôvodná Manta jazdila na trinástkach.

Opel Manta GSeZdroj: Opel

Vnútri je tiež niekoľko noviniek. Na prístrojovej doske je dvojdisplejové usporiadanie. Pred vodičom je 12-palcová náhrada klasických kruhových prístrojov a v strede je trochu menší 10-palcový displej. Na papieri to vyzerá, že sú displeje skôr priemerné, ale treba brať do úvahy, že do malého interiéru by už väčšie proste nevošli.

Sedadlá už nie sú tie, ktoré boli v sedemdesiatych rokoch, ale nie sú ani úplne nové pre tento model. Automobilka ich vytiahla zo skladu, konkrétne zo zásob pre Opel Adam S. Opel prezradil, že takúto úpravu, ktorú volá samotná automobilka ElektroMOD, predvedie aj s inými modelmi. V prípade realizácie je hneď niekoľko adeptov, ktorí by si zaslúžili oživenie. Jedným z nich je určite aj Calibra, ktorá v deväťdesiatych rokoch predstavovala, v našich končinách, sen o športovom automobile. Dokonca má aj dosť priestoru na batérie, lebo už nie je tak malým autom ako Manta.

Opel Manta GSeZdroj: Opel

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Ak máte predstavivosť, tak uvidíte nové kupé BMW radu 2BMW radu 2 už je predsa na trhu a má karosériu označenú ako Gran Coupe. V preklade to je...19. Máj, 2021
02Mooncity predvádza elektromobily a podáva informácie priamo v AuparkuV Auparku je nové miesto, ktoré nie je predajňou a má tajomný názov Mooncity. Celým názvom...10. Máj, 2021
03Volkswagen ID.4 GTX je vlasne GTI, ale elektrické a s bubnovými brzdami vzaduZosumarizujme si to hneď na začiatku. Keď je niektorá verzia Volkswagenu s benzínovým...6. Máj, 2021