Na kľudnú jazdu v SEATe Ateca je 1,5-ka výbornou voľbou

SEAT má v ponuke Atecu s naozaj zaujímavým výkonovým spektrom motorov. Základom je litrový trojvalec, ktorý ponúka 81 kW (110 k) a vrcholom štvorvalec 2,0 TSI, ktorý má 140 kW (190 k). Avšak stále je možné siahnuť po Cupra Ateca, ktorá má až 221 kW (300 k). Lenže na bežné jazdenie bez pretekania je asi optimálnou voľbou 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k). Prečo?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
18.05.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Na kľudnú jazdu v SEATe...

Auto-moto zaujímavosti

Má dosť výkonu

Koľko výkonu treba na bežné jazdenie? Možno by stačilo aj tých 81 kW (110 k), ktoré ponúka základný trojvalec. A ten má po vytočení naozaj ostrý zvuk. Ale 1,5-ka so štyrmi valcami bude viac cenená aj pri opätovnom predaji a má o 29 kW (40 k) viac. Tie sa hodia pri predbiehaní a netreba tak dlho dopredu plánovať každý jeden manéver. Na takto veľké auto je naozaj, v súčasnosti, 110 kW (150 k) optimálny výkon.

Na kľudnú jazdu v SEATe Ateca je 1,5-ka výbornou voľbouZdroj: Autobazar.EU

Má príjemnú spotrebu

Motor 1,5 TSI, ktorý bol označovaný aj skratkou Evo je najnovším v tejto veľkosti, ktorý automobilka ponúka. Je dokonca tak nový, že sa nedostal do plug-in hybridu, ktorý pracuje s predchádzajúcim 1,4 TSI. Novší motor má väčší objem, čiže sa dá hovoriť o upsizingu. Ale nie vždy ide na štyri valce. V režime, ktorý sa na displeji prezentuje malým krúžkom s nápisom Eco má polovicu valcov vypnutých. Práve vtedy sa stáva najmenším motorom pod kapotou SEATu Ateca. Pri jazde na dva valce využíva taký objem ako má fľaša vína.

V spojení s automatickou sedemstupňovou prevodovkou s dvomi spojkami dokáže aj plachtiť. Pri naozaj kľudnej jazde sa viete dostať ku piatim litrom spotreby. Ale bežne pri využívaní výkonu dostanete hodnotu do 7 litrov úplne bez problému. A to aj v meste.

Na kľudnú jazdu v SEATe Ateca je 1,5-ka výbornou voľbou

Nestojí príliš veľa

Základná cena SEATu Ateca s výbavou Reference je 19 190 eur. Za takto veľké auto to rozhodne nie je veľa a najlacnejší naftový motor stojí 22 070 eur. Má podobný výkon ako litrový trojvalec, má 85 kW (115 k). Ale za „cenu od“ kupuje auto málokto. Lepšia voľba je výbava Style, ktorá stojí, s 1,5-kou a automatom od 25 710 eur. Benzín a štvorkolka je kombinovateľný až s výbavou Xperience. Takýto model stojí 31 250 eur. Oproti rovnako vybavenému modelu s 1,5 TSI predstavuje príplatok 3 730 eur, ale v nich je zahrnutý aj väčší motor s výkonom vyšším o 30 kW (40 k).

Na kľudnú jazdu v SEATe Ateca je 1,5-ka výbornou voľbouZdroj: Autobazar.EU

Štvorkolka je často zbytočná

Zásadným problémom väčšiny vodičov je, že požadujú od auta štvorkolku, ale reálne ju nepotrebujú. Štvorkolka má vyššiu spotrebu, lebo musí so sebou ťahať hmotnosť naviac a tiež často prichádza k väčším stratám v pohonnom systéme. V praxi ju v 90 percentách pripadov netreba a najlepšie využitie pohonu všetkých kolies je pri výjazde na Martinské hole, kde v zime netreba nahadzovať snehové reťaze. Inak väčšinu prejazdov zvládajú rovnako autá s pohonom iba prednej nápravy, v prípade SEATu Ateca.

Na kľudnú jazdu v SEATe Ateca je 1,5-ka výbornou voľbouZdroj: Autobazar.EU

Nafta je menej kompatibilná s mestom

Jasné, Ateca má v ponuke aj naftové motory. Sú to výhrane dvojlitre a práve dvojliter nahradil aj menší 1,6-litrový agregát. To je krok ku racionalizácii a tiež ku lepším výsledkom z pohľadu emisií. Ale v meste aj tak nafta trpí viac ako akýkoľvek benzínový motor. Preto je logické, že práve 1,5-ka bude dobrou náhradou, keďže má výkon rovnaký ako najvýkonnejší naftový motor. A nielen to, na výber je aj s manuálnou prevodovkou a so všetkými stupňami výbavy.

Na kľudnú jazdu v SEATe Ateca je 1,5-ka výbornou voľbouZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: BMW 740Ld – Takto sa cíti prezidentNemecké prémiové trio má zástupcov aj v luxusnej triede, to vie každý, okrem tradičnej...11. Máj, 2021
02Najextrémnejšia Cupra prichádza, Formentor má 390 koníCupra je športovou značkou, to jej nemožno uprieť. A má aj vlastný model, ktorý je pre...5. Marec, 2021
03Týchto 5 zmien priniesol facelift SEATu AtecaSEAT nedávno, teda zhruba v druhej polovici minulého roka, odprezentoval facelift svojho...2. Marec, 2021