Týchto 5 zmien priniesol facelift SEATu Ateca

SEAT nedávno, teda zhruba v druhej polovici minulého roka, odprezentoval facelift svojho úspešného modelu Ateca. Stredné SUV v ponuke prevzalo prvky, ktoré priniesol nový Leon a tiež prijalo vizáž ako má aj väčšie Tarraco.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
02.03.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Týchto 5 zmien priniesol...

Auto-moto zaujímavosti

Pocit vnútri je, že sa zmenilo aj odhlučnenie a celkovo Ateca pôsobí dospelejšie. Ale neboli to len vizuálne prvky, ktoré automobilka zmenila. Vozidlo s rodným mestom v českých Kvasinách má aj niekoľko vylepšení, ktoré nie sú na prvý pohľad vidieť.

Nový predok

Nová predná časť je, samozrejme, tým prvým vnemom, ktorý udrie do oka. Nová predná maska sa inšpiruje u tej na Leone a Tarracu. Tomu sú prispôsobené aj nové svetlá vybavené štandardne LEDkovým systémom. A to nielen pre stretávacie svetlá, ale aj pre diaľkové. Ateca stále ostáva tým autom čo bola doteraz, ale pridáva nový pôvab a dynamiku stvárnenia predných komponentov. Dokonca sa zdá, že Ateca pred faceliftom náhle veľmi zostarla, keď prišiel tento model na trh.

Týchto 5 zmien priniesol facelift SEATu AtecaZdroj: Autobazar.EU

Sekvenčné smerovky

Až tak štandardom nebudú dynamické zadné smerovky. Tie nie sú v bežnej výbave pre základný stupeň, ale Style, FR a Xperience ich majú. Tieto smerovky lepšie ilustrujú nasledujúcim autám kam má táto Ateca namierené a vytvárajú tiež zaujímavý efekt pri odomykaní a zamykaní. Podobný ako kedysi hra s hadom na starých Nokiách. Celkovo zadok znova pôsobí modernejšie aj vďaka nápisu, ak tam teda ostane. My sme si posvietili na vozidlo, ktoré pôsobilo čisto a nemalo na kufri nič okrem evidenčného čísla aj to bolo v nenápadnom držiaku.

Týchto 5 zmien priniesol facelift SEATu AtecaZdroj: Autobazar.EU

Informačno-zábavný systém

Nebudeme si klamať, prehľadný systém predfaceliftovej verzie bol síce jednoduchý na ovládanie, ale zároveň vyzeral trochu zastaralo. To vyriešil facelift tým, že dal do stredu prístrojovej dosky až 9,2-palcový dotykový displej s novým systémom s widgetami. Ten je tiež prehľadný a v Atece naviac používa samostatnú klimatizáciu, čo je niekedy príjemnejšie ako riešiť všetko dotykovo. Systém podporuje aj zrkadlenie telefónu, konkrétne Apple CarPlay a Android Auto. A na to netreba ani káble.

Týchto 5 zmien priniesol facelift SEATu AtecaZdroj: Autobazar.EU

Verzia Xperience

Nový prírastok v ponuke výbav je verzia Xperience. Tá stavia Atecu do terénnejšieho svetla, teda najmä v porovnaní so športovo ladenou výbavou FR. Táto verzia má plastové lemy a strieborné prvky vpredu, vzadu, ale aj po bokoch karosérie. Nie je však plnohodnotným terénnym vozidlom. Pri tomto kuse fakt potvrdzujú aj devätnásťpalcové zliatinové disky, ktoré by si s terénmi asi veľmi nerozumeli aj napriek zimnému vzoru pneumatík.

Týchto 5 zmien priniesol facelift SEATu AtecaZdroj: Autobazar.EU

Zmizlo 1,6-litrové TDI

Inovácia zasiahla aj motorovú ponuku. Niektoré motory sa postupne obmieňali počas životného cyklu modelu Ateca. Napríklad takým je 1,5-litrové TSI Evo. Pod kapotou sa objaví aj dvojlitrový benzínový motor s výkonom 140 kW (190 k). To je pre SEAT Ateca maximálny výkon. A na prekvapenie nie je dostupný v naftovej verzii. O litrovom trojvalci asi ani nemusíme hovoriť, ten sa viac hodí do menšieho modelu Arona.

Naftové agregáty sú zjednotené objemom. Všetky majú objem dva litre. A tu je dôvod prečo z ponuky vypadol motor 1,6 TDI. Nahradil ho podladený dvojliter s výkonom 85 kW (115 k). Výkonnejší, v tomto kuse dosahuje 110 kW (150 k). A spotrebu dokáže mať, aj napriek pohonu všetkých kolies, okolo 6,3 litra. Práve najvýkonnejší naftový a najvýkonnejší benzínový sú jedinými, ktoré môžu mať pohon všetkých kolies 4Drive. A majú výlučne automat.

Týchto 5 zmien priniesol facelift SEATu AtecaZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: SEAT Leon Sportstourer – Naozaj netreba všetku výbavuSEAT má stále medzi najnovšími modelmi práve Leon. V ponuke je okrem klasického...17. Február, 2021
02Test: Ford Ranger XLT – Má všetko, čo trebaFord Ranger je dlhodobo jedným z najpredávanejších pick-upov. Berieme však do úvahy len...23. December, 2020
035 vecí, čo nás zaujali na Hyundai i30 FastbackHyundai nedávno predviedol facelift modelu i30. Ten je pre automobilku takmer rovnako...23. Február, 2021