Nový elektrický Ioniq 5 nabije sto kilometrov dojazdu za 5 minút

Hyundai predstavil nový elektromobil, ktorý je v jeho ponuke prelomový. Už teraz má automobilka v ponuke veľmi príjemné a funkčné elektromobily na základe modelov Kona a Ioniq, ale nový model Ioniq 5 bude prvým úplne samostatným elektromobilom v portfóliu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
02.03.2021
Diskusia:
Zdroj: Hyundai

Nový elektrický Ioniq 5...

Auto-moto zaujímavosti

Skôr ako všetky technické parametre na novom vozidle zaujme vzhľad vonkajšku. Je moderný, minimalistický a veľmi pekný. Má všetko, ostré línie, ktoré tak skoro nezostarnú, LEDkové svetlá plynule nadväzujúce na masku, ktorá by tam nemusela byť, keďže toto je elektromobil, ale vytvára identitu vozidla. Zabudované kľučky a veľké kolesá sú tiež logickým krokom a prispievajú k celkovému tvaru auta. Vzadu je, podobne ako vpredu, tiež téma ostrých línií aktuálna.

Na výber budú dve alternatívy zrkadiel. Jedna prichádza s tradičným riešením a druhá s možnosťou nahradenia kamerami. Benefitovať budú z takéhoto príplatkového riešenia najmä aerodynamické parametre. Disky majú priemer až 20 palcov a budú dostupné aj v prípade sériovej produkcie. Veľmi pripomínajú predchádzajúci koncept a sú najväčšími diskami, ktoré kedy Hyundai dal na elektromobil. A ešte je nutné sa vrátiť aj ku svetlám, tie využívajú novú technológiu Pixel LED, takže dokážu naozaj osvetliť tú časť cestu, ktorú treba s presnejším umiestnením svetelného lúča.

Hyundai Ioniq 5Zdroj: Hyundai

Nový model Ioniq 5 je dlhý 4635 milimetrov a široký 1890 milimetrov, čo znamená, že je väčší ako sú autá v nižšej strednej triede bežne. Rázvor je naozaj slušných 3000 milimetrov a výška 1605 milimetrov. Automobilka hovorí, že vďaka týmto parametrom je možné vnútri ponúknuť naozaj veľa priestoru.

Vnútri tohto modelu je teda veľa miesta, čo je jasné z toho aký je veľký, ale zároveň využíva ku pocitu vzdušnosti znova minimalistické línie. Elektrická platforma umožnila použiť naozaj rovnú podlahu a predné sedadlá je možné sklopiť do formy ležadla. Spaciu úpravu však mal už dávno aj Favorit. O priestor vzadu sa stará aj posuvná stredová konzola, ktorá dokáže stáť v rozmedzí 140 milimetrov. Tento posuv pomôže aj vystupovaniu z auta. Ak je zaparkované príliš tesne, stačí ju posunúť dozadu a vodič môže vystúpiť cez spolujazdcove dvere.

Hyundai Ioniq 5Zdroj: Hyundai

Aj napriek naozaj štedrému priestoru pre pasažierov je stále veľký aj batožinový priestor. V základom stave ponúkne objem 531 litrov a po sklopení zadných sedadiel sa dostane až na 1600 litrov. A to stále nie je všetko. Keďže Ioniq 5 je primárne elektromobilom, má aj batožinový priestor vpredu. Pre modelu s pohonom zadnej nápravy to je 57 litrov a pre štvorkolky 24 litrov.

 Prístrojová doska má dva dvanásťpalcové displeje. Veľký prepojený držiak vyzerá ako v nemenovanej prémiovej automobilke zo Štutgartu. Podobne má Ioniq 5 vyriešené aj umiestnenie prepínača miesto radiacej páky. A istou paralelou by mohlo byť aj použitie rozšírenej reality na head-up displeji. O energetickú rovnováhu, aspoň čiastočnú, sa stará solárna strecha, ktorá slnečnú energiu transformuje do energie v batériách.

Hyundai Ioniq 5Zdroj: Hyundai

Už od začiatku bude mať Ioniq 5 niekoľko verzií. Toto tvrdenie sa teraz netýka výbavy, ale pohonu. V prvom rade bude možnosť vybrať si z dvoch kapacít batérie. Základná bude mať 58 kWh a tá, ktorá bude na vrchole ponuky príde s kapacitou 72,6 kWh. Na výber bude aj použitie motorov buď iba vzadu, alebo na oboch nápravách.

Práve verzia s pohonom všetkých kolies ponúkne aj naozaj vysoký výkon. Ten bude 225 kW (306 k) a krútiaci moment bude megalomanských 605 Nm. S takýmto arzenálom sa Ioniq 5 dostane na stovku za 5,2 sekundy. Verzia, ktorá bude mať iba pohon zadnej nápravy a väčšiu batériu bude mať zase najväčší dojazd z celej palety modelov. Prejde na nabitie až 480 kilometrov, meraných metodikou WLTP.

Hyundai Ioniq 5Zdroj: Hyundai

Zásadným plusom Ioniqu 5 bude použitie naozaj rýchleho nabíjania. Nabíjací systém podporuje ako sústavu s 800 voltami, tak so 400 voltami bez nutnosti redukcií a hlavne bez nutnosti meničov. Maximálny výkon, ktorým sa elektromobil môže nabíjať je 350 kW, čo znamená dobitie o 100 kilometrov dojazdu za 5 minút. Avšak z 10 na 80 percent sa dostane za 18 minút. Ioniq 5 však prichádza aj s novou možnosťou nazvanou V2L, ktorá dokáže nabíjať elektrické zariadenia ako bicykle, kolobežky, či iné podobné náčinie. Na toto dokáže uvoľniť až 3,6 kW výkon a konektor je pod druhým radom sedadiel. Druhý takýto konektor je zvonku auta.

Ioniq 5 sa začne predávať na vybraných trhoch už tento rok a to v prvej polovici. To znamená, že je v ponuke na objendanie už teraz. Len treba nájsť konkrétny trh.

Hyundai Ioniq 5Zdroj: Hyundai

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nový Hyundai Santa Fe prichádza, má aj hybrid. Pozrite si koľko stojí!Hyundai spravil aktuálne veľmi zaujímavú vec. V týchto dňoch sa rozbieha predaj nového...17. December, 2020
02Hyundai pridáva športovo ladenú verziu Tucson s označením N-LineHyundai Tucson je stále horúcou novinkou, aj keď sa postupne etabluje na slovenských...3. Február, 2021
03Skúsili sme nový Hyundai Tucson, má až prémiový nádychHyundai predstavil tretiu generáciu modelu Tucson. Prvá bola kedysi dávno, druhá však...11. December, 2020