Nový Hyundai Santa Fe prichádza, má aj hybrid. Pozrite si koľko stojí!

Hyundai spravil aktuálne veľmi zaujímavú vec. V týchto dňoch sa rozbieha predaj nového modelu Santa Fe. A tu je ten háčik. Vyzerá ako facelift, má podobné základné tvary a detaily, dokonca aj v interiéri sú pralely. Avšak platforma je nová kvôli použitiu hybridného systému a zmien je naozaj veľa. Toto je nová generácia, nie iba facelift.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
17.12.2020
Diskusia:

Nový Hyundai Santa Fe...

Auto-moto zaujímavosti

Takže v ponuke motorov je teraz viacero možností. Nehybridná verzia bude mať 2,2-litrový naftový motor CRDi kombinovaný výlučne s hydrodynamickým meničom s ôsmimi prevodovými stupňami. Hybrid kombinuje 1,6-litrový benzínový motor T-GDi s elektromotorom. Ten má šesťstupňový automat. Pri oboch alternatívach je však štandardom pohon všetkých kolies.

Naftový štvorvalec má výkon 148 kW (202 k). Krútiaci moment je masívnych 440 Nm, ktoré má v rozsahu 1750 až 2750 otáčok. Na stovku toto veľké SUV zrýchli za 9,2 sekundy. Pritom kombinovane potrebuje len 6,6-6,9 litra nafty na sto kilometrov.

Nový Hyundai Santa Fe prichádza, má aj hybrid. Pozrite si koľko stojí!Zdroj: Hyundai

Druhou alternatívou je teda hybrid. Je to klasický hybrid bez nabíjania z elektrickej siete. Má batériu s kapacitou 1,49 kWh. Benzínový motor ponúka výkon 132 kW (180 k) a krútiaci moment 265 Nm. Elektromotor má 44 kW (60 k) a rovnaký krútiaci moment. Celkový výkon sa dostáva na 169 kW (230 k). Ale ako obstojí proti naftovému rivalovi v ponuke? Zrýchlenie hybridu na stovku je 9,1 sekundy a každých 100 kilometrov spotrebuje 6,8-7,4 litra benzínu. Jeho výhoda sa prejaví v mestskom prostredí, kedy hybrid funguje efektívnejšie.

Nový Hyundai Santa Fe prichádza, má aj hybrid. Pozrite si koľko stojí!Zdroj: Hyundai

Takže reálne nebude rozdiel v spotrebe týchto verzií. Avšak cenový rozdiel medzi nimi je. Základná cena naftového Santa Fe, ktoré má už tak bohatú výbavu Elegance je 41 390 eur. Rovnako vybavený hybrid stojí 42 490 eur. To znamená, že rozdiel je 1 100 eur. Avšak pre hybrid platí, že má polovičnú zľavu z prihlasovacieho poplatku. Kým za naftový motor treba zaplatiť 870 eur, za hybrid 625 eur. To znamená, že sa rozdiel cien dostane na 855 eur. V prospech hybridu hrá pružnosť, ktorá ťaží z okamžitého nástupu krútiaceho momentu.

Nový Hyundai Santa Fe prichádza, má aj hybrid. Pozrite si koľko stojí!Zdroj: Hyundai

Okrem výbavy Elegance je v ponuke aj Premium, ale už slabšie vybavená verzia má prvky ako LED svetlá, základný metalický lak červenej farby, elektricky nastaviteľné predné sedadlá, vyhrievaný volant, adaptívny tempomat, či navigáciu s 10,25-palcový displejom a podporou Apple CarPlay a Android Auto.

V praxi tak predstavuje Santa Fe naozaj výbornú hodnotu za dané peniaze. Ale treba rátať s tým, že voľba pohonu bude ťažká. My sme dávnejšie jazdili s predchodcom s podobným naftovým motorom a bol vynikajúci s dobrou spotrebou. Avšak v Tucsone sa dobre osvedčil aj hybridný systém.

Nový Hyundai Santa Fe prichádza, má aj hybrid. Pozrite si koľko stojí!Zdroj: Hyundai

Pri voľbe pohonu teda nakoniec záleží aké má budúci majiteľ preferencie a či ráta s tým, že by hybrid mohol mať v budúcnosti aj iné úľavy ako iba tie z prihlasovacieho poplatku. Hyundai sa však so Santa Fe musí mať na pozore, lebo na vysokej úrovni je aj koncernový konkurent Kia Sorento. S hybridom, ale plug-in bude do boja zasahovať aj SEAT s Tarracom, či Volkswagen S Tiguanom Allspace. Každý z týchto modelov môže mať sedem sedadiel. V prípade Santa Fe je príplatok za sedem miest rovných 1000 eur. Bez neho je päťmiestnym autom s obrovským batožinovým priestorom až 831 litrov, podľa posunutia stredných sedadiel.

Nový Hyundai Santa Fe prichádza, má aj hybrid. Pozrite si koľko stojí!

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Ford Transit Connect MS-RT má štyri koncovky výfuku. Výkon nezodpovedáFord vyrába dlhšie aj model Transit Connect, prípadne jeho osobný derivát Tourneo Connect....2. December, 2020
02Skúsili sme nový Hyundai Tucson, má až prémiový nádychHyundai predstavil tretiu generáciu modelu Tucson. Prvá bola kedysi dávno, druhá však...11. December, 2020
03Futuristický Hyundai Tucson pozná slovenské ceny, pozrite si koľko stojíHyundai predstavil nedávno novú generáciu modelu Tucson. Má nadviazať na veľmi úspešnú...27. Október, 2020