Hyundai predstavil vreckovú raketu, i20N bude serióznym hothatchom

O tom, že by mal Hyundai pripraviť športovo zameranú verziu i20N sa hovorilo už pri predchádzajúcej generácii, ale automobilka mala v pláne niečo iné. Výkonná verzia i20N prichádza teraz, v rámci príchodu najnovšej, už tretej generácie modelu. A Hyundai nenechal nič na náhodu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
28.10.2020
Diskusia:

Hyundai predstavil...

Auto-moto zaujímavosti

Novinka sa predstavuje v tradičných bojových farbách. Teda ak je možné bledomodrú, obláčikovú farbu nazvať bojovou. Je to však sfarbenie vozidiel jazdiacich rally, takže odkaz na športové činnosti je priam do očí bijúci. K tomu červené doplnky a nezameniteľný dizajn je na svete.

Model i20N je trochu odlišný od bežných verzií. Má iný predný nárazník, inú masku chladiča a pribudli aj prahy s výraznejším tvarovaním. Zadná časť predvádza veľké krídlo na vrchu piatych dverí a naozaj masívny difúzor v nárazníku. Svoje miesto si v ňom našla aj jedna výrazná a hlavne reálna koncovka výfuku. Logické, i30N má dve, i20N musí stačiť jedna. Vlastne celok vyzerá dynamicky a športovo.

Hyundai predstavil vreckovú raketu, i20N bude serióznym hothatchomZdroj: Hyundai

Malý hothatch stojí na 18-palcových diskoch, ktoré sú dostupné špeciálne pre malé N-ko. Vnútro dostalo temnú tému s čiernym čalúnením, ktoré je aj na výrazne tvarovaných sedadlách s masívnejším bočným vedením, aby udržali telo aj pri preťaženiach v zákrutách. Čiernu rozbíja bledomodré prešívanie a niektoré detaily bledomodrej farby.

Samostatnú kapitolu by si zaslúžil volant. Okrem pridaných modrých tlačidiel, ako sme zvyknutí z i30N je na ňom výrazné tlačidlo červenej farby. Kruh ovláda synchronizáciu otáčok pri podraďovaní. Z i30N prichádza hlavica radiacej páky a Hyundai stavil na najnovší informačno-zábavný systém so samostatným menu pre N-kové parametre a funkcie. Pred vodičom je miesto kruhových prístrojov displej.

Hyundai predstavil vreckovú raketu, i20N bude serióznym hothatchomZdroj: Hyundai

Pod kapotou nasrdeného krpca je 1,6-litrový turbomotor. To znamená, že automobilka nenaháňala nový agregát s objemom menším o jeden deciliter, ale použila osvedčený agregát. Štvorvalec dosahuje výkon 150 kW (204 k) a krútiaci moment 275 Nm. K lepšiemu rozbehu pomáha aj systém Launch Control. Čas na stovku zatiaľ známy nie je, ale dá sa očakávať hodnota okolo 6,5 sekundy. Pozitívom hothatchu bude aj nízka hmotnosť, iba 1200 kilogramov. V ponuke bude výhradne so šesťstupňovým manuálom, čo je logické, keďže ponúka RevMatch funkciu.

Úpravy zasiahli aj podvozok. Nové stabilizátory, pružiny a tlmiče spôsobujú, že na dobrých cestách i20N výborne sedí. Automobilka použila aj väčšie predné brzdy s priemerom 320 milimetrov, čo je nárast o 40 milimetrov oproti slabším modelom.

Hyundai predstavil vreckovú raketu, i20N bude serióznym hothatchomZdroj: Hyundai

Hyundai ešte nezverejnil cenu, ale dá sa očakávať niekde medzi 22 a 24-tisícmi eur. Ako je pri Hyundaioch s logom N tradíciou, už v základe bude mať slušnú výbavu. Ale nebude jediným hothatchom tejto triedy na trhu. Konkurencia nespí. Teda niektorá. Renault už Clio RS robiť nebude, takisto nie je veľmi šanca na kúpu nového modelu Cupra Ibiza. Ak bude, tak až v budúcej generácii. Fabia RS tiež nie je v dlhodobom pláne a tej ostanú len litrové trojvalce. Peugeot tiež zavrhol 208 GTi. Reálne má, medzi bežnými autami, i20N konkurenta najmä vo Forde Fiesta ST. Ten má 1,5-litrový trojvalec s výkonom 147 kW (200 k) a charizmatickým zvukom. Rovnaký výkon má aj Polo GTI, ktoré okrem manuálnej šesťstupňovej prevodovky vie ponúknuť aj dvojspojkový automat s rovnakým počtom stupňov. Nevýhodou Pola GTI je, že má o 150-200 kilogramov vyššiu hmotnosť ako nový hothatch od Hyundaiu. Takže je jasné, že ani v tejto konkurencii sa i20N nestratí.

Hyundai predstavil vreckovú raketu, i20N bude serióznym hothatchomZdroj: Hyundai

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Hyundai i30N sa dočkal automatu, prichádza s faceliftomHyundai i30N patrí medzi najpredávanejšie hothatche na Slovensku. Nie patrí medzi ne, je na...2. Október, 2020
02Predaju hothatchov dominoval, v prvom polroku, Hyundai i30NHothatche sú veľmi vďačná kategória áut. S síce v praktickom štýle, ale zároveň ponúkajú...11. August, 2020
03Pozrite si nový Hyundai Tuscon! Vyzerá ako z budúcnostiHyundai Tucson je jedným z najdôležitejších áut automobilky. Veď od roku 2004, kedy sa...15. September, 2020