5 vecí, čo nás zaujali na Hyundai i30 Fastback

Hyundai nedávno predviedol facelift modelu i30. Ten je pre automobilku takmer rovnako dôležitý ako veľmi obľúbený Tucson. Aj z tohto dôvodu musí Hyundai využiť všetko, čo má v ponuke a vylepšil všetko jeho slabšie stránky. O tom, že má nový infotainment hovoriť nebudeme, aj keď aj ten je výrazným krokom vpred. Pozreli sme sa na iné príjemné vlastnosti verzie i30 Fastback T-GDI s 48-voltovým mild-hybridom, inteligentným manuálom a výbavou N-Line+. Jeho základná cena je 23 690 eur.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
23.02.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

5 vecí, čo nás zaujali na...

Auto-moto zaujímavosti

Má iba viacprvkové zavesenie

Ako jediná verzia i30 má Fastback výhradne viacprvkové zavesenie zadnej nápravy. A to nielen pre tento najvýkonnejší motor medzi tými bežnými, ale aj pre 1,0 T-GDI. Karoséria kombi a hatchback majú pre tento trojvalec a štvorvalcový atmosférický 1,5 DPi zadnú nápravu s jednoduchším vlečným rameno so skrutnou priečkou. Tento krok znamená, že akákoľvek verzia Fastbacku bude jazdiť výborne, dokonca ešte lepšie ako hatchback, lebo má lepšie rozloženú hmotnosť.

Hyundai i30 Fastback N-LineZdroj: Autobazar.EU

Motor nič nežerie

Pod kapotou tejto verzie je nový motor s objemom 1,5 litra, štyrmi valcami, prepĺňaním a mild-hybridnou pomocou s 48V. Zložité na prečítanie všetkého, čo systém obsahuje, ale realita je jednoduchá. Motor má výkon 117 kW (159 k), krútiaci moment 253 Nm a funguje znamenite. Je kultivovaný a ponúka naozaj slušný výkon. Pritom spotreba sa dá držať kedykoľvek do 6,5-litrovej hranice. Pri vynechaní diaľnic, využívaní špeciálnej prevodovky a ľahšej nohe je možné jazdiť aj okolo 5 litrov. A to stále hovoríme o benzínovom aute. Pri ostrejšej jazde je vďaka dobrému podvozku až dojem, že by si auto zaslúžilo o pár koní viac.

Hyundai i30 Fastback N-LineZdroj: Autobazar.EU

Inteligentná prevodovka

Hyundai má pre i30 v ponuke aj inteligentný manuál iMT, ktorý má elektronicky ovládanú spojku, ale stále má spojkový pedál. Samotný pedál nie je mechanicky spojený so systémom, ale slúži len ako ovládač. To znamená, že spojku ovláda hydraulika. Toto riešenie je vhodné z pohľadu jednoduchšieho rozbiehania a dodatočných funkcii. Jednou z nich je možnosť odpojiť motor od prevodovky a využiť možnosť plachtenia, čo môže znížiť spotrebu. Tento systém funguje v režime Eco a dokáže tak znížiť spotrebu. Je jasné, že funguje iba ak nie je spustený tempomat. Druhou zaujímavou funkciou je vyrovnávanie otáčok Rev Match, podobne ako majú modely N. Tento zase funguje iba v režime Sport. Celkovo je radenie prevodových stupňov príjemné a fakt, že neexistuje mechanické prepojenie spojky a pedálu nepostrehne takmer nikto.

Hyundai i30 Fastback N-LineZdroj: Autobazar.EU

Pekný dizajn N-Line

Práve N-Line je tá výbava, ktorá práve verzii Fastback sekne najviac. Má inú prednú masku a úplne inak tvarovaný nárazník nielen vpredu, ale aj vzadu. N-Line naviac prináša veľké 18-palcové zliatinové disky. Spolu so špecifickou sivou naozaj vytvára dojem športového auta. Pomáhajú tomu aj lepšie LEDkové predné svetlá. Tie majú príjemné stretávacie svetlo, ale diaľkové nie je úplne oslnivé. Stále však svietia aj tie adekvátne. Možno práve toto je najkrajšia verzia i30, nakoľko má integrovaný kufrový spojler, ktorý môže pripomínať aj ducktail na niektorých modeloch Porsche.

5 vecí, čo nás zaujali na Hyundai i30 Fastback

Výborné sedadlá

Hyundai sa ukázal v najlepšom možnom svetle, keď interiér N-Line má naozaj výborné sedadlá. Majú dokonca, ak máte N-Line+ aj elektrické ovládanie pre vodiča, ktoré ale nie je úplne nutné. V týchto sedadlách sa sedí jednoducho perfektne a dá sa nastaviť nielen ich sklon a vzdialenosť, ale aj výška, či predĺženie podpory stehien. Vlastne toto sú sedadlá, ktoré vo Fastbacku potrebujete. Majú výborné bočné vedenie a pritom nie sú príliš tvrdé, že by sa v nich nedala absolvovať naozaj dlhá trasa.

Hyundai i30 Fastback N-LineZdroj: Autobazar.EU

Z tohto celkovo vyplýva, že ak chcete Fastback, tak jednoznačne zvoľte N-Line. Vyzerá lepšie, sedí sa v ňom super. Jedine má trochu tuhší podvozok, ale to sa dá od športovo ladenej výbavy čakať. Plus má pestrú paletu nielen komfortnej výbavy ako vyhrievanie sedadiel, ale aj športovejšieho volantu, ale aj bezpečnostnej výbavy. Adaptívny tempomat nie je dostupný pre manuál, ale to je celkom logické. V prípade Fastbacku je toto tá najlepšia možná kombinácia, ktorú môžete zvoliť. Ak zvládate čo i len trochu radiť rýchlosti manuálne, tak zvládnete s inteligentnou prevodovkou naozaj bezproblémovú jazdu. A aj motor je výborný. Len pri Fastbacku musíte rátať s tým, že nebude mať extrémne veľa miesta pre pasažierov vzadu. Ale kufor je dosť veľký, na druhú stranu.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Je tu nová generácia DS4 a vyzerá fantastickyStále je to ako včera, kedy sa z DS Automobiles stala samostatná automobilka a prevzala si...4. Február, 2021
02Hyundai pridáva športovo ladenú verziu Tucson s označením N-LineHyundai Tucson je stále horúcou novinkou, aj keď sa postupne etabluje na slovenských...3. Február, 2021
03Test: SEAT Leon Sportstourer – Naozaj netreba všetku výbavuSEAT má stále medzi najnovšími modelmi práve Leon. V ponuke je okrem klasického...17. Február, 2021