Test: BMW 128ti – Keď sa niečo podarí na prvý pokus

Mníchovská automobilka sa dostala do fázy, kedy potrebovala pre malé autá vyvíjať predokolkovú platformu kvôli MINI a malé BMW malo stále pohon zadnej nápravy. Aj preto nastal presun a malé BMW má primárne pohon prednej nápravy. Prvá lastovička boli síce MPV s číselným označením 2, ale aktuálne už má predokolku aj jednotka.

JozefM v Testy
21.07.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

BMW 128ti

Testy

V ponuke modelu je niekoľko zaujímavých verzií. Okrem základnej 116i a naftových sú to hneď dve ostrejšie. Ku M135i, čo je vrchol ponuky modelu s pohonom všetkých kolies nedávno pribudol slabší brat s pohonom predných kolies, BMW 128ti. Skratka na konci znamená Turismo Internazionale.

Červená ku bielej

Samotné BMW 1 vyzerá celkom dynamicky, ak má balík doplnkov M. Ale ku hothathchom automobilka pristupuje ešte trochu zodpovednejšie. A preto aj 128ti dostal niečo naviac. Niektoré prvky sú lakované červenou farbou. Teda pri bielej, čiernej a sivej farbe karosérie. Červená je tak nielen na prahoch, ale aj na prvkoch predného náranzíka. BMW nešlo našťastie do takého extrému, že by boli červené aj lemy masky chladiča.

Reálne existuje aj možnosť ako sa tejto červenej zbaviť. Stačí sa pozrieť po modrej a červenej farbe karosérie. V takom prípade sú tieto prvky čierne a celé auto pôsobí elegantnejšie a nenápadnejšie. Možno práve to je univerzálnejšia voľba. V takom prípade lepšie autu sedia aj zatmavené predné svetlá z príplatkovej výbavy.

Test: BMW 128ti – Keď sa niečo podarí na prvý pokusZdroj: Autobazar.EU

Nutnou príplatkovou položkou je však zadný spojler nad oknom. Ten ešte viac odlíši verziu 128ti od ostatných s balíkom M a to aj bez nutnosti červených detailov. Nevieme sa rozhodnúť ako teda vyzerá táto jednotka lepšie, buď kričí s bielou farbou, alebo prináša trochu elegancie s modrou, alebo červenou.

Ideálny športový interiér

Vnútri je to stále biznis ako v prípade tohto modelu všeobecne. Auto nižšej strednej triedy sa oproti zadokolkovému predchodcovi interiérovo zväčšilo. A radikálne. Na zadných sedadlách sa usadí akákoľvek osoba do 185 centimetrovej výšky. Bez problémov. Malý nie je práve ani batožinový priestor. Avšak 380 litrov je už skôr priemerom triedy. Teda je to toľko, koľko má najnovšia generácia Fabie patriacej medzi malé autá.

Ale o tom, či má niekto vzadu dosť miesta, alebo kufor je dostatočne veľký nebudete rozmšľať. Toto auto je o pocite a tom, čo sa odohráva vpredu. Vodič má športový volant s výrazným tvarovaním a hrubým vencom. V rukách je vynikajúci. A má aj logicky rozmiestnené tlačidlá. Vlastne je rovnaký ako automobilka používa pre väčšie a drahšie modely.

Test: BMW 128ti – Keď sa niečo podarí na prvý pokusZdroj: Autobazar.EU

Tento model, teda tento kus, je vybavený aj športovejšími sedadlami ako sú v základe, čo sa prejavuje v zákrutách. Majú výraznejšie bočné vedenie, ktoré je možné doladiť priklápaním bočných častí. Vlastne tu sa nedá povedať žiadna výčitka. Jedinou by mohlo byť, že určitým výškam postavy nebude sedieť vstavaná opierka hlavy.

Perfektná kombinácia s jediným ale

O tom, že BMW má fantastické motory so šokujúco nízkou spotrebou asi netreba hovoriť. Za všetko hovorí fakt, že pri nenáročnom jazdení sa spotreba 128ti dá držať v tesnom okolí 6 litrov. Jasné, pri využívaní výkonu bude omnoho vyššia a pri naozaj extrémne ostrej jazde sa viete dostať aj na dvojnásobok. Bežný priemer sa úplne ľahko dá dostať medzi 7 a 8 litrov.

Čo je teda pod kapotou? BMW 128ti sa spolieha na benzínový prepĺňaný dvojliter spojený s osemstupňovým dvojspojkovým automatom a pohonom prednej nápravy. Na prednej náprave je naviac diferenciál Torsen, ktorý v zákrutách eliminuje efekt otvoreného diferenciálu a má obmedzenú svornosť, čo pomáha pri športovej jazde a najmä pri výjazdoch. Toľko teória.

Test: BMW 128ti – Keď sa niečo podarí na prvý pokusZdroj: Autobazar.EU

Avšak skôr ako sa dostane k slovu Torsen si pneumatiky povedia, že toto nie je to správne zaobchádzanie. Bridgestone Turanza boli celkom prijateľné na Cupre Formentor s 1,5-litrovým motorom, ale na 128ti existuje len málo horších volieb pneumatík. Vyrába niečo Vraník? Každému, kto toto auto skúsil je jasné, že na Michelin Pilot Sport 4, alebo napríklad na Goodyear Eagle F1 Supersport by bolo takmer dokonalé, ale s Turanzami to proste nie je tak. Pritom za vysokovýkonné pneumatiky nie je takmer žiadny príplatok. Ak zvažujete toto auto, tak si dajte poriadne gumy a ak zvažujete gumy na hothatch, tak sa Turanzám vyhnite veľkým oblúkom. Na dvojkovú naftovú Octaviu sú asi v pohode, ale na naozaj výkonné auto určite nie.

Odporúčaná verzia

Ak chcete hothatch od BMW, tak možno práve 128ti je lepšou voľbou ako M135i, ktorá je ťažšia a zase až taký výkonový rozdiel medzi nimi nie je. Na správnych pneumatikách je 128ti naozaj rýchla a nechýba jej výkon. Jazda je však aj napriek tomu príjemná v adekvátnom režime a zvládnete aj prejazdy horších pasáží.

Test: BMW 128ti – Keď sa niečo podarí na prvý pokusZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Veľa automobiliek v nižšej strednej triede prichádza s hothatchami. A to je logické, tieto autá zlepšujú imidž modelu a na cestách sú vždy lákadlom na pohľady. Medzi najzásadnejších predokolkových konkurentov patrí Hyundai s i30 N Performance, Honda s Civicom Type-R, Volkswagen s Golfom GTI, Renault s Megane RS a napríklad Ford s Focusom ST. Ale čo bude najväčším konkurentom aj z pohľadu výkonu a najmä so zdrvujúco nízkou cenou? Predsa Cupra Leon s 245-koňovým motorom.

Hothatch ako sa patrí

BMW s 128ti vytvorilo naozaj vynikajúci hothatch, ktorému vadia len použité pneumatiky. Inak je použiteľný každý deň a medzi hothatchami je aj cenovo celkom prijateľný. Ak prižmúrite jedno oko, tak suma 53-tisíc eur naozaj nie je zlá, najmä s ohľadom na fakt, že si lepšie udrží cenu pri predaji. Má všetko, čo má hothatch mať a predvádza, že BMW dokáže spraviť aj dobrý predokolkový podvozok. Jedinou škvrnou na dokonalosti tak ostávajú pneumatiky.

Test: BMW 128ti – Keď sa niečo podarí na prvý pokusZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+výborný a úsporný motor
+výrazný vzhľad
+perfektné sedadlá a volant
+cena nie je až tak prestrelená

-pneumatiky Bridgestone Turanza
-menšia nádrž
-malý kufor
-veľká konkurencia

Tabuľka s technickými údajmi

BMW 128ti

Motor

R4 benzín

Objem

1998cm3

Výkon

195 kW (265 k) pri 4750-6500 ot/min

Krútiaci moment

400 Nm pri 1750-4500 ot/min

Prevodovka

Automatická osemstupňová 2 spojky

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

250 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

6,1 s

Spotreba (WLTP)

6,9-7,4 l/100km

Emisie

157-170 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4319 mm

Šírka

1799 mm

Výška

1434 mm

Rázvor osí kolies

2670 mm

Objem batožinového priestoru

380/1200 l

Objem palivovej nádrže

50 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1520/480 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01BMW 545e nie je len mestským plug-in hybridomBMW má naozaj širokú ponuku motorov aj pre sedan s označením číslom 5. A každému je hneď...1. Jún, 2021
02Otvorené BMW M4 bez štvorkolky nekúpiteBMW postupne rozširuje ponuku modelov M v strednej triede. Hneď na začiatku sa ukázal sedan...1. Jún, 2021
03Prvá jazda BMW M440i: Správna kombinácia fantastického autaO prednej maske nových BMW toho bolo popísaného viac ako treba. A predsa stále vyvolávajú...2. Jún, 2021