Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

BMW 545e nie je len mestským plug-in hybridom

BMW má naozaj širokú ponuku motorov aj pre sedan s označením číslom 5. A každému je hneď zrejmé, že hlavnú úlohu pri výbere často hrá naftová ponuka siahajúca od štvorvalca v 520d po 540d s radovým trojlitrom. Ale nezaostáva ani ponuka benzínových motorov a ani hybridov. Vlastne ponuka hybridov je až šokujúco široká.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
01.06.2021
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

BMW 545e nie je len...

Auto-moto zaujímavosti

Základné dve verzie plug-in hybridu majú podobný základ, čo znamená štvorvalec s objemom dva litre. Reálne sú viditeľné pod označeniami 520e s kombinovaným výkonom 150 kW (204 k) a 530e s 215 kW (292 k). Ale vrcholom ponuky PHEV modelu je 545e. Má trojliter a elektrický doplnok.

Pohonná sústava

Vrcholný plug-in hybrid 5-ka prevzala od sedmičky, kde je v ponuke tiež. Pozostáva teda z radového šesťvalca s výkonom 210 kW (286 k). Elektromotor má zase výkon 80 kW (109 k). Celkovo je teda systémový výkon, ktorý udáva BMW až 290 kW (394 k). Omnoho zaujímavejší je však celkový krútiaci moment 600 Nm.

Maximálna rýchlosť auta je obmedzená na 250 kilometrov za hodinu, ako sa na pravý nemecký sedan patrí, ale zrýchlenie na stovku je za naozaj brutálnych 4,6 sekundy. To je aj vďaka kombinácii s osemstupňovou automatickou prevodovkou a pohonom všetkých kolies xDrive. Mimochodom, to zrýchlenie je navlas rovnaké aké má aj naftový 540d a trochu lepšie ako má 540i, oba s xDrive.

BMW 545e nie je len mestským plug-in hybridomZdroj: Autobazar.EU

Elektrický režim

Doménou každého plug-in hybridu je, že dokáže jazdiť výhradne na elektrickú energiu po nabití zo siete. Aj 545e to dokáže. Nabíjanie je možné cez základný konektor na ľavom nárazníku, pod dvierkami, pred vodičovými dverami. Najkratšia doba nabitia je 2,6 hodiny. Kapacita batérie je 11,15 kWh, čo znamená, že maximálne zvláda niečo cez 4 kW nabíjanie. Ale doma, cez 230-voltovú zásuvku to je výrazne viac.

Doma plné nabitie trvá 6 hodín, ale v prípade wall-boxu, ktorý dokáže nabíjať 3,7 kW je batéria plná už za 3,6 hodiny. BMW udáva kombinovanú spotrebu elektrickej energie v rozmedzí 21,9 až 26,1 kWh na sto kilometrov. Tomuto sa dá veriť a dá sa na to spoľahnúť. Reálne 25 kWh nie je problém dosiahnuť. A to stačí na takmer 40 kilometrov elektrického dojazdi. Avšak za predpokladu, že v tomto intervale nepôjdete po diaľnici maximálnou elektrickou rýchlosťou 140 kilometrov za hodinu. V takom prípade sa spotreba celkom zvyšuje.

BMW 545e nie je len mestským plug-in hybridom

Dlhá jazda

V prípade cesty na väčšiu vzdialenosť má 545e nevýhodu vo forme celkom malej nádrže. Má 46 litrov. To znamená, že výlučne na benzín, bez nabíjania zvládne okolo 500 kilometrov, teda viac ako 500 kilometrov, ale aj to je celkom časté tankovanie. Je to predsalen o 20 litrov menšia nádrž ako majú verzie s výlučne spaľovacím motorom.

Pri dlhej jazde však vynikne komfortné nastavenie auta v normálnych režimoch. Pri športovom sa adpatívny podvozok trochu zmení v prospech ostrejšej jazdy a je tvrdší, ale stále zachováva príjemné nastavenie. Z 5-ky nebude nikdy športové auto, teda z bežných verzií určite nie. Vždy budú skôr prostriedkom ako sa pohodlne dostať kamkoľvek s občasnými rýchlymi prejazdami obľúbených ciest.

BMW 545e nie je len mestským plug-in hybridomZdroj: Autobazar.EU

Veľkostné kompromisy

Baterky niekde musia byť a kufor je asi najlepsia voľba, ak nie sú v podlahe, kam by sa v G30 5-ke nezmestili. To znamená, že kufor je menší ako v ostatných modeloch. Tie majú 530 litrový priestor, ale 545e musí stačiť 410 litrov. Takže batérie z neho ukusli 120 litrov. To nie je však ich reálna veľkosť, lebo časť priestoru zobrali aj nádrži.

Ľuďom však priestor nezobrali a aj na zadných sedadlách sa dá pohodlne cestovať. Najskôr nevyzerá priestor na nohy nejako extrémne veľký, ale zdanie klame. Sedáky sú tak dlhé, že aj vzadu sa dá pohodlne cestovať a na kolená ostane dosť miesta. Veď táto 5-ka je väčšia ako kedysi sedmička.

BMW 545e nie je len mestským plug-in hybridomZdroj: Autobazar.EU

Hmotnosť sa niekde schovala

Jazda po bočných cestách je aj s plug-in hybridom veľmi príjemná a auto je schopné. Pomáhajú mu pneumatiky Goodyear Eagle F1 Assymetric, ale to hlavné robí podvozok. Má optimálne nastavenie na to, aby dokázal zamaskovať dve tony hmotnosti. Výdatne tomu pomáha aktívne natáčanie zadnej nápravy. To zmenší polomer otáčania a zabezpečí agilnejšie jazdné vlastnosti.

BMW 545e nie je len mestským plug-in hybridomZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Chcete plug-in hybrid Octaviu? Na toto sa pripravteŠkoda Octavia postupne rozširuje svoju ponuku o nové verzie. A okrem úplne klasických...4. Máj, 2021
02Ako jazdí Citroën C5 Aircross s plug-in hybridom?Citroën sa podujal na návrat ku komfortným technológiám a jedným zo zástupcov tohto trendu...30. Marec, 2021
03Test: BMW 740Ld – Takto sa cíti prezidentNemecké prémiové trio má zástupcov aj v luxusnej triede, to vie každý, okrem tradičnej...11. Máj, 2021