Chcete plug-in hybrid Octaviu? Na toto sa pripravte

Škoda Octavia postupne rozširuje svoju ponuku o nové verzie. A okrem úplne klasických spaľovacích motorov má aj kombinované pohony. Nie je to však len o plug-in hybridoch, na ktoré sa pozrieme, ale ponuku obohatil aj systém spaľujúci stlačený zemný plyn, alebo CNG, ak chcete.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
04.05.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Chcete plug-in hybrid...

Auto-moto zaujímavosti

Zaujímavo pôsobí jeden z hybridov, v obyčajnej Octavii, ktorá nie je RS. Má veľmi slušný výkon, slušný dojazd a je aj cenovo celkom príjemne nastavený. Ale ako sa s ním žije? Čo sú tie rozdiely oproti bežným verziám? Má výkon 150 kW (204 k), tak ho porovnáme s tým najvýkonnejším, čo Octavia, okrem RS ponúka, s 1,5-litrovým e-TEC motorom, ktorý má tiež hybrid, ale iba mild.

1. Nabíjanie

Ak chcete plug-in hybrid, tak sa musíte pripraviť na to, že ho treba nabíjať. A to nie je len o verejných nabíjačkách, ktoré majú len okrajový zmysel. Ideálna situácia je, ak máte od zamestnávateľa vytvorené podmienky pre elektromobilitu a dokážete si vozidlo nabiť v zamestnaní, ale ešte lepšie je mať garáž, kde je toto možné tiež.

Octavia iV má akumulátor s kapacitou 10 kWh. To znamená, že pri nabíjaní 2,3 kW máte 80 percent z nuly za 3:45 a plnú za 5 hodín. To sú normálne a priemerné hodnoty. Dokážete s nimi žiť, ale naozaj iba v prípade, že máte kde nabíjať, inak by asi nebol zmysel mať plug-in hybrid.

Chcete plug-in hybrid Octaviu? Na toto sa pripravteZdroj: Autobazar.EU

2. Sledovanie dojazdu

Keď si kúpite plug-in hybrid, tak budete chcieť jazdiť na elektrickú energiu, budete sledovať stavy nabitia a toky energie. Veď podľa používania sa dá jazdiť vlastne celý týždeň do zamestnania a naspäť na elektrickú energiu, ak to máte správne vyrátané. Automobilka predsa uvádza, že na nabitie sa dá prejsť, podľa toho kadiaľ auto jazdí 55 až 79 kilometrov.

My by sme boli opatrnejší, ale 40 kilometrov je celkom reálna hodnota, ak nejazdíte v zime, prípadne v horúcom lete. Vtedy úraduje klimatizácia a kúrenie a dojazd trochu klesne. Ale ak nenabíjate a jazdíte s autom stále aj tak, tak sa viete pohybovať okolo 5,5 litra na sto kilometrov.

Chcete plug-in hybrid Octaviu? Na toto sa pripravteZdroj: Autobazar.EU

3. Menší kufor

Akumulátory musia niekde byť. A uberajú trochu priestoru z miesta pre batožinu. Ale nie je to veľa. Teda inak, je to celkom dosť, ale Octavia má tak obrovský kufor, že stále ešte zostáva dostatočný priestor. Má objem 450 litrov v základnom stave a 1405 litrov po sklopení zadných sedadiel.

Oproti tomu má štandardná Octavia spaľujúca výhradne fosílne palivá o 150 litrov viac. A to v oboch prípadoch. Znamená to obrovských 600 litrov štandardne a 1555 litrov po sklopení operadiel zadných sedadiel. Takýto istý rozdiel v objemoch je aj v prípade verzie kombi.

Chcete plug-in hybrid Octaviu? Na toto sa pripravteZdroj: Autobazar.EU

4. Viac hmotnosti vzadu

Rozloženie hmontosti plug-in hybridu je bližšie úplnému optimu, lebo relatívne ľahký motor 1,4 TSI vpredu vyvažuje vzadu balík batérií. Rozdiel hmotností medzi plug-in hybridom a bežným e-TECom je približne 230 kilogramov. Nie všetky sa však prejavili v kufri, ale väčšina rozhodne áno. Aj preto možno Octavia ešte dlhšie drží stabilne v zákrute.

Pod dobré jazdné vlastnosti verzie sa, samozrejme, podpisuje aj zadná náprava s viacprvkovým zavesením. To zabezpečuje, že zadok neodskakuje na priečnych nerovnostiach v zákrute a vytvára lepší dojem z celkových jazdných vlastností auta.

Chcete plug-in hybrid Octaviu? Na toto sa pripravteZdroj: Autobazar.EU

5. Cena

Najzásadnejšou položkou pri kúpe plug-in hybridu je cena. Ten kus na fotkách stojí 37-tisíc eur. Ale základná cena je 31 760 eur s karosériou liftback. Slabší model s 1,5 e-TEC a výkonom 110 kW (150 k), ktorý má len mild-hybrid, má základnú cenu 24 510 eur. Ale má o stupeň viac v prevodovke.

Ak by bolo ešte možné použiť 5-tisícový bonus a náhodou ste ho mali, tak by rozdiel medzi týmito verziami bol len 2 260 eur, čo už vyzerá veľmi sľubne. Najväčším problémom plug-in hybridov je však tá využiteľnosť. Na papieri aj vo flotilách vyzerajú kombinované emisie veľmi dobre, ale štúdie ukázali, že tak ako to konštruktéri mysleli ich používa zlomok majiteľov. Plug-in hybrid by nemal byť núteným prostriedkom prepravy, ale vozidlom, ktoré konkrétnemu majiteľovi vyhovuje a dokáže ho využiť. Preto vo firemných flotilách stále má čo povedať naftový motor.

Chcete plug-in hybrid Octaviu? Na toto sa pripravte

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Prečo je Mercedes-Benz GLA250e zaujímavým plug-in hybridom?Mercedes na svojej najmenšej platforme disponuje fakt výborným plug-in hybridom. A okrem...5. Apríl, 2021
02Mercedes ukázal nové Céčko, plug-in prejde na elektrickú energiu až 100 kilometrovMercedes predstavil novú generáciu jedného z najdôležitejších modelov v portfóliu. Po...25. Február, 2021
03Pozrite si históriu Škody Octavia v inzerátoch Autobazar.EUŠkoda Octavia je už od predstavenia univerzálnym autom. Prevezie ako pracovné...19. Február, 2021