Prečo je Mercedes-Benz GLA250e zaujímavým plug-in hybridom?

Mercedes na svojej najmenšej platforme disponuje fakt výborným plug-in hybridom. A okrem tried A, B a CLA ho má aj GLA, ktoré je SUV časťou ponuky. Skrýva sa za označením GLA250e a kombinuje spaľovací motor s elektromotorom a dostatočne veľkou batériou. Vlastne práve toto môže byť, vďaka parametrom, jeden z najlepších plug-in hybridov vo svojej triede.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
05.04.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Prečo je Mercedes-Benz...

Auto-moto zaujímavosti

Jedinou nevýhodou, teda oproti bežnej konkurencii, bude cena. Mercedes stanovil základnú cenu GLA s plug-in hybridným ústrojenstvom na 48 000 eur. Tento kus stojí takmer 58-tisíc. Ale má naozaj vymakanú pohonnú sústavu

Dynamika

Pod kapotou sa teda prejavuje elektromotor, ale aj benzínový motor s objemom 1,3 litra. Je to presne ten istý agregát, ktorý je aj v modeloch A200 a GLA200. Samotný benzínový turbomotor má výkon 118 kW (160 k), ale sekunduje mu práve elektromotor, čo znamená, že celkovo je výkon na hodnote 160 kW (218 k).

Reálne to znamená, že zrýchlenie GLA200, ktoré trvá 8,7 sekundy, na stovku, samozrejme, je skrátené na 7,1 sekundy. Reálne sú to teritóriá hothatchov. Dôležitý parameter je však tiež, že plug-in hybrid používa 8-stupňovú dvojspojkovú prevodovku, kým GLA200 má síce počet spojok rovnaký, ale má o jeden stupeň menej.

Mercedes-Benz GLA250eZdroj: Autobazar.EU

Nabíjanie

Nabíjanie je veľkou nevýhodou plug-in hybridov, lebo trvá strašne dlho. Mercedes má však riešenie. Za príplatok 500 eur je DC nabíjanie. To v praxi znamená, že batériu s kapacitou 15,6 kWh nabijete za 30 minút. Pri štandardnom nabíjaní z wall-boxu by to bolo takmer dve hodiny. Z klasickej zásuvky sa nabije za noc.

Reálne teda stačí doma nabiť a potom si spraviť pauzu na dobitie, ktorá má akurát takú dĺžku, za ktorú je možné vyriešiť toalety a kávu na odpočívadle. A to hovorí veľa o použiteľnosti takejto kombinácie v každodennom spolužití. Dôležitejší je však nasledujúci fakt.

Mercedes-Benz GLA250eZdroj: Autobazar.EU

Dojazd na nabitie

Záleží kde jazdíte, ale v mestskej premávke dokážete prejsť na nabitie, podľa WLTP, až 61 kilometrov. Avšak v realite, to nie je až tak vzdialené ozajstnému dojazdu. Ten sa poľahky dostane práve v meste cez 50 kilometrov. Mimo mesta sa dá zvládnuť na nabitie tiež slušných 40 kilometrov. Tento dojazd je výbornou správou, lebo sa dá dosiahnuť aj v horšom počasí. Reálne má práve tento plug-in hybrid najlepšie parametre v triede. A vlastne, cesta sa dá poskladať tak, aby ste vedeli kľudne aj z Bratislavy do Žiliny prejsť výhradne na elektrickú energiu. Avšak to znamená predĺženú dobu cestovania. Konkrétne o dve hodiny, ktoré by trvalo dobíjanie cestou.

Mercedes-Benz GLA250eZdroj: Autobazar.EU

Priestor

Veľkostne je GLA optimálne, ponúka dostatočný priestor pre pasažierov na zadných sedadlách, ale ostáva aj batožinový priestor. Nie je obrovský, ale kľudne stačí na každodenné používanie. To všetko pri celkom kompaktných rozmeroch SUV nižšej strednej triedy. Za týmto stojí aj fakt, že najmenšie Mercedesy fungujú s pohonom prednej nápravy v základnej konfigurácii. Nie je tomu inak ani v prípade tohto GLA. Vlastne pohon 4Matic pre GLA250e automobilka ani neponúka. Zatiaľ.

Mercedes-Benz GLA250eZdroj: Autobazar.EU

Kedy sa vrátia peniaze?

Počítanie kedy sa investícia vráti je takmer šamanským kúskom. Nedá sa stanoviť univerzálne, lebo nie je nikde stanovené ako sa používateľ bude k autu správať a ako ho nabíjať. Ak bude na aute jazdiť dlhé trasy po diaľniciach, tak je jasné, že plug-in hybrid nemá zmysel. Ak bude jazdiť výhradne po meste, môže sa stať, že bude jazdiť väčšinu kilometrov na elektrickú energiu. Reálne je teda základná cena GLA250e presných 48-tisíc eur. Podobne výkonné GLA250 s predokolkou stojí 44 466 eur. To znamená,  že rozdiel je iba 3 534 eur. V súčasnej situácii to je 2 600 litrov benzínu. Ak by sme rátali so spotrebou GLA250 podľa papierov, tak by sme sa dostali na nájazd viac ako 31-tisíc kilometrov. To za predpokladu, že by nebolo nutné platiť za elektrickú energiu. Takýchto nabíjacích staníc však ubúda a postupne budú spoplatné aj tie pri Lidloch.

Reálne je GLA250e vhodné pre tých, čo môžu nabíjať doma, majú tomu prispôsobené tarify účtovania elektrickej energie a pohybujú sa hlavne v meste. Aj tu je však jedna veľmi zaujímavá alternatíva. Je ňou menšie a lacnejšie Áčko a priestrannejšie Béčko. GLA má hlavne imidžovejší zovňajšok ako tieto dve autá. B je však takmer o 5-tisíc lacnejšie v základnej verzii.

Mercedes-Benz GLA250eZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Toyota Land Cruiser – Expedícia každý deňVidíte to v každom dokumente o súčasnom dianí v Afrike, Ázii, vlastne všade. A tiež...31. Marec, 2021
02Ako jazdí Citroën C5 Aircross s plug-in hybridom?Citroën sa podujal na návrat ku komfortným technológiám a jedným zo zástupcov tohto trendu...30. Marec, 2021
03Na hybridnom Renaulte Clio nás zaujalo týchto 5 faktovRenault Clio je jedným z najpredávanejších malých áut v Európe. A v rámci toho je logické,...23. Marec, 2021