Ako jazdí Citroën C5 Aircross s plug-in hybridom?

Citroën sa podujal na návrat ku komfortným technológiám a jedným zo zástupcov tohto trendu automobilky je aj model C5 Aircross. Je pravda, že už s pôvodným C5 nemá veľa spoločného, ale je výraznou osobnosťou na trhu SUV, či skôr crossoverov.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
30.03.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Ako jazdí Citroën C5...

Auto-moto zaujímavosti

Aj napriek absencii pohonu všetkých kolies je vhodným autom na každodenné jazdenie. Vlastne jeho absencia prospieva spotrebe. Najnovším prírastkom v ponuke je verzia s plug-in hybridným systémom označeným jednoducho slovom Hybrid. Nič viac, ale zároveň je ho možné nabíjať zo zásuvky bežnej elektrickej siete.

Dojazd na nabitie

C5 Aircross ako plug-in hybrid ponúka teda možnosť jazdy výlučne na elektrickú energiu. V Li-Ion batérii umiestnenej v zadnej časti auta skrýva kapacitu 13,2 kWh. Zaujímavý je však dojazd. Podľa NEDC, ktorý bol trochu nereálny je 64 kilometrov. Reálnejšia norma WLTP udáva 50 kilometrov. To by bolo fajn, ale tieto hodnoty sa dajú dosiahnuť maximálne v miesiacoch kedy netreba kúriť a chladič. Aj tak však v zimnom období predstavuje viac ako 30 kilometrov veľmi dobrý výsledok.

Nabíjať sa dá aj doma, z bežnej 8A zásuvky to trvá 7 hodín a 25 minút. V prípade Wall-Boxu s 32A a výkonom 7,4 kW je nabitie záležitosťou menej ako dvoch hodín. Avšak tu prichádza háčik. Štandardne je nabíjačka na palube auta schopná pracovať s 3,7 kW maximálne. Za 7,4 kW výkon nabíjacieho zariadenia treba priplatiť 300 eur. Ale ak budete auto konfigurovať, tak priplaťte, aj do budúcnosti to bude výhoda.

Ako jazdí Citroën C5 Aircross s plug-in hybridom?Zdroj: Autobazar.EU

Komfortná jazda

Automobilku už prešli verzie VTS a špeciality pomenované po jazdcoch rally. Vracia sa k tomu, čo ju preslávilo v minulosti. A tým boli nielen avantgardné tvary, ale tiež komfort jazdy. Avantgardné tvary sú teraz trochu zjemnené, ale komfort berie automobilka naozaj vážne.

Sedadlá Advanced Comfort majú dve rôzne penové výplne, ktoré sú prispôsobené tomu, aby vodič nebol unavený a dolámaný ani po dlhej ceste. A to isté platí aj pre ostatné miesta v interiéri stredného SUV. Komfortu je podriadený aj podvozok, ktorý nemá žiadne športové ambície aj napriek faktu, že toto je najvýkonnejší C5 Aircross v ponuke. Má výkon 165 kW (225 k).

Ako jazdí Citroën C5 Aircross s plug-in hybridom?Zdroj: Autobazar.EU

Cena

Veľkým prekvapením C5 Aircross s plug-in hybridom je cena. Základná je 30 990 eur. Výbava Feel však obsahuje naozaj všetko, čo môžete potrebovať. Má automatickú klimatizáciu s dvomi zónami. Predné svetlá sú osadené LEDkami, aj keď sú označované len ako Eco LED. V základnej výbave je dokonca aj navigačný systém, či stierače Magic Wash s dažďovým senzorom.

Ani vrcholná výbava Shine nie je drahá, vzhľadom na to, že je auto plug-in hybridom. Pridáva výkonnejšie LED svetlá, čiastočne kožené čalúnenie, ale aj trochu iný a luxusnejšie pôsobiaci vonkajší vzhľad. Pridáva však aj adaptívny tempomat, ale aj rozpoznávanie dopravných značiek. Výbava Shine má cenu 33 990 eur.

Ako jazdí Citroën C5 Aircross s plug-in hybridom?Zdroj: Autobazar.EU

Dizajn

Vizáž Citroënu C5 Aircross predvádza masívnu prednú časť. Na rozdiel od veľa konkurentov sa nesnaží tváriť ani trochu agresívne a skôr tvary vyžarujú kľud. Ku bielej farbe s čiernymi doplnkami tohto kusu sa veľmi dobre hodia aj modré detaily na nárazníku, či na bočných lištách. Je však jasné, že aj napriek veľmi decentne zvoleným polepom je auto bez nich krajšie.

Rovnako príjemne sa tvári aj interiér, v ktorom je najväšou slabinou nutnosť prepínať displej kvôli nastaveniu klimatizácie. Aspoň tlačidlá vyhrievania sedadiel ostali na samostatnom paneli. Majú dotykové ovládanie a tri stupne nastavenia s informačnými LEDkami. Na samostatnej lište ešte pod touto sú však klasické tlačidlá, ktoré priamo sprostredkúvajú možnosť spustiť aj rozmrazovanie okien, vnútornú cirkuláciu, ale mimo klimatizačných funkcií aj zamykanie.

Ako jazdí Citroën C5 Aircross s plug-in hybridom?Zdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Citroën sa púšťa do segmentu, v ktorom je relatívne plno, alebo sa postupne plní. Plug-in hybrid má predsa aj Cupra Formentor, Volkswagen Tiguan, Ford Kuga a postupne budú pribúdať ďalšie. Veď len vo vlastnom koncerne má túto istú technológiu aj Peugeot 3008 a Opel Grandland X. Ale konkurencia nie je len o samotnom nabíjaní a jazde z takto získanej energie. Klasické hybridy má Toyota RAV4 a aj Honda CR-V. A to sme stále pri SUV s pohonom prednej nápravy. Ak teda chcete plug-in hybrid, tak máte veľmi širokú ponuku modelov, z ktorých sa dá vybrať aj na poli takýchto vyšších vozidiel. Stačí si správne stanoviť preferencie.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Na hybridnom Renaulte Clio nás zaujalo týchto 5 faktovRenault Clio je jedným z najpredávanejších malých áut v Európe. A v rámci toho je logické,...23. Marec, 2021
0210 mestských SUV do 15-tisíc s odznakom prémieNiektoré autá sú označované za prémiové, je to kvôli tomu, že to hovorí ich spracovanie,...26. Marec, 2021
03Hyundai nezanevrel na vany, ukázal 11-miestny model StariaAk ste pozerali niekedy vízie ako by mali autá vyzerať v budúcnosti, tak zjavne nie ste...24. Marec, 2021