Hyundai nezanevrel na vany, ukázal 11-miestny model Staria

Ak ste pozerali niekedy vízie ako by mali autá vyzerať v budúcnosti, tak zjavne nie ste sami. Určite sa sci-fi víziami inšpirovali aj dizajnéri automobilky Hyundai. Nový minivan Staria však automobilka neoznačuje ako minivan miesto toho používa označenie MPV.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
24.03.2021
Diskusia:
Zdroj: Hyundai

Hyundai nezanevrel na...

Auto-moto zaujímavosti

MPV sú teraz postupne vytlačované SUVčkami, avšak Hyundai sa nebojí ísť aj do tejto kategórie. Dôležitá však bude geografická dostupnosť. V Európe je menšia šanca nasadenia ako v ázijských krajinách a Amerike.

Samotný Hyundai uvádza, že toto auto je orientované na budúcnosť, s exteriérom pripomínajúcim vesmírne plavidlo. Toto je extrémne dôležité, lebo práve vozidlá týchto tried majú dlhší životný cyklus ako bežné osobáky. Kým osobné autá prechádzajú, až na výnimky ako napríklad Mitsubishi ASX, na novú generáciu každých 7-8 rokov, úžitkové vozidlá sú na trhu nezriedka aj 12 rokov.

Hyundai nezanevrel na vany, ukázal 11-miestny model StariaZdroj: Hyundai

Celkový dizajn nového MPV je úplne jednoduchý a futuristický. Predný LED pás, ktorý je na kapote má potenciál denného svietenia. Hlavné LED svetlá sú zase rozdelené do štvorcových elementov a majú skôr vertikálne rozmiestnenie. Zadné, tiež vertikálne koncipované svetlá zase akoby mali pripomínať kategóriu kam vozidlo patrí. Jednoduchosť ruší vlastne len priestor na evidenčné číslo a kľučka na otvorenie. Treba skonštatovať, že zadná časť je, na rozdiel od tej prednej, výrazne menej futuristická, tá je skôr funkčná.

Hyundai nezanevrel na vany, ukázal 11-miestny model StariaZdroj: Hyundai

Najvyšší stupeň výbavy, Premium, ponúkne špeciálnu mriežku chladiča a tiež bude mať vyhradené aj špecifické zliatinové disky. Veľkým prekvapením je potenciál osadiť auto až jedenástimi sedadlami. To je však maximum a v interiéri môže byť takmer akýkoľvek počet od dvoch po spomenutý vrchol ponuky miest. Staria bude v ponuke aj ako van. To znamená, že tu trochu kríva tvrdenie automobilky, že toto auto bude MPV. Ale nie je to úplne prvýkrát, rovnaký prístup zvolil Citroën, avšak ten úžitkovú verziu od osobnej odlíšil aj názvom.

Hyundai nezanevrel na vany, ukázal 11-miestny model StariaZdroj: Hyundai

Interiér tohto vozidla využíva podobné prvky ako najnovší Tucson. Z neho akoby preskočil displej pred vodičom a informačno-zábavný systém s 10,25-palcovou dotykovou obrazovkou. Vo výbave Premium nie je spomenutých 11 sedadiel, tá má iba sedem. Dve sedadlá v strede sú, podľa vyjadrení, „prémiové relaxačné kreslá“. Po stlačení tlačidla je možné ich sklopiť do komfortnejšej polohy. Verzia Premium má tiež LED nepriame osvetlenie až so 64 farbami.

Všetky technické údaje automobilka zverejní už onedlho. Verzia s 11 sedadlami však bude dostupná len na domácom juhokórejskom trhu.

Hyundai nezanevrel na vany, ukázal 11-miestny model Staria

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

015 vecí, čo nás zaujali na Hyundai i30 FastbackHyundai nedávno predviedol facelift modelu i30. Ten je pre automobilku takmer rovnako...23. Február, 2021
02Autobazár roka 2020: PDK AUTOPred časom ste si určite všimli anketu Autobazár roka 2020, v ktorej ste mohli hlasovať za...15. Marec, 2021
03Hyundai pridáva športovo ladenú verziu Tucson s označením N-LineHyundai Tucson je stále horúcou novinkou, aj keď sa postupne etabluje na slovenských...3. Február, 2021