Škoda Kodiaq sa na svet pozerá novými očami, facelift prináša aj benzínové RS

Škoda Kodiaq sa stala okamžite bestsellerom, o čom hovorí 600-tisíc vyrobených kusov v prvej fáze života modelu. Aktuálne vstupuje do druhej, do ktorej prichádza s výraznejším obnovením dizajnu a aj novými riešeniami a technológiami.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
14.04.2021
Diskusia:
Zdroj: Škoda

Škoda Kodiaq sa na svet...

Auto-moto zaujímavosti

Už na prvý pohľad je jasné, že veľa sa toho zmenilo aj na vizáži auta. Spočiatku kritizované rozdelené predné svetlomety sú stále v dvoch kusoch, ale majú úplne iný tvar, dalo by sa povedať, že menej dynamický. Nadväzujú na novú masku chladiča, ktorá je podobná ako má nová Octavia, či nový Enyaq. Dôležitejším faktom je, že budú mať konečne maticový systém adaptívneho nastavenia lúčov. A jemné retuše sa dotkli aj nárazníka.

Škoda Kodiaq sa na svet pozerá novými očami, facelift prináša aj benzínové RSZdroj: Škoda

Rovnaký princíp vylepšení sa prezentuje vzadu. Zadné svetlá vyzerajú ako krištáľový kus s pekným výbrusom. Sú omnoho zložitejšie tvarované ako pred faceliftom. Vzadu sú iné aj odrazové plochy v nárazníku. Jemne sa rozširujú. Práve toto je detail, ktorý možno trochu lepšie vyzeral, keď odrazky plynulo nadväzovali na deliaci pás. Ale toto je, síce skrytý, ale stále odkaz na predný nárazník. Vzadu pribudol aj nový spojler nad oknom.

Nový Kodiaq vyzerá trochu hranatejšie zvonka, za čo môže najmä nová predná časť. Škoda prináša inovovanú ponuku diskov, ktoré budú mať rozmer od 17 do 20 palcov. Pre športovo ladenú verziu RS budú výhradne 20-palcové.

Škoda Kodiaq sa na svet pozerá novými očami, facelift prináša aj benzínové RSZdroj: Škoda

V interiéri stavil Kodiaq na omnoho decentnejšie vylepšenia. Po nastúpení je jasné, že automobilka zmenila volant. Ten bude štandardne dvojramenný, podobne ako v prípade Octavie. Ale nové sú aj sedadlá, ktoré môžu mať aj funkciu masáže. Vylepšením prešla aj ponuka obkladových materiálov, ale to nie je všetko. Automobilka použila nový informačno-zábavný systém. Má displej s uhlopriečkou 9,2 palca a pred vodičom je digitálny panel miesto ručičkových ukazovateľov.

Škoda Kodiaq sa na svet pozerá novými očami, facelift prináša aj benzínové RSZdroj: Škoda

Interiér ponúkne aj nový systém nepriameho osvetlenia, ktoré dokáže žiariť viacerými farbami. A vylepšenia prídu aj v prípade aparatúry Canton. Bude mať 10 reproduktorov, čo znamená, že dva pribudnú a v kufri bude stále subwoofer.

Už dávnejšie bolo jasné, že najrýchlejšie sedemmiestne SUV na Nűrburgringu prišlo práve o rekordnú verziu. Model RS s biturbom na naftu skončil svoju púť kvôli stále prísnejším emisným normám. Ale Škoda má do nového modelového roku a pre modernizovaný model náhradu.

Škoda Kodiaq sa na svet pozerá novými očami, facelift prináša aj benzínové RSZdroj: Škoda

Nový Kodiaq RS bude mať benzínový agregát. Ten bude z Octavie RS a ponúkne výkon 180 kW (245 k), čím prekoná predchádzajúcu naftovú verziu o presne 4 kW (5 k). Krútiaci moment však výrazne klesne, 500 Nm, ktoré malo BiTDI z tohto motora nedostane nikto. Skôr bude blízko hranici, s ktorou operuje Octavia RS, čiže 370 Nm. Výrazným zlepšením RS však bude nižšia hmotnosť. Klesla až o 60 kilogramov, len vďaka motoru. Vylepšená prevodovka DSG znížila hmotnosť o ďalších 5,2 kilogramu. RS bude štandardne vybavené pohonom všetkých kolies.

Škoda Kodiaq sa na svet pozerá novými očami, facelift prináša aj benzínové RSZdroj: Škoda

Základným motorom pre Kodiaq bude 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k), ktorý bude kombinovaný s pohonom prednej nápravy. Bude to jediná možnosť ako modernizovaný Kodiaq dostať s manuálnou prevodovkou. Výkonnejší 2,0 TSI s pohonom všetkých kolies bude dostupný len s automatom, ale bude maž až 140 kW (190 k). V ponuke bude aj naftová alternatíva, TDI Evo s dvojlitrom príde buď s 110 kW (150 k), alebo s 147 kW (200 k). Automobilka začne nový Kodiaq predávať v júli.

Škoda Kodiaq sa na svet pozerá novými očami, facelift prináša aj benzínové RSZdroj: Škoda

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Týchto 5 zmien priniesol facelift SEATu AtecaSEAT nedávno, teda zhruba v druhej polovici minulého roka, odprezentoval facelift svojho...2. Marec, 2021
02Posledná Škoda s V6 pod kapotou v skvelom stave na predaj!Škoda sa počas svojho pôsobenia profilovala hlavne ako auto s dobrým pomerom cena/výkon. Je...11. Február, 2021
03Pozrite si históriu Škody Octavia v inzerátoch Autobazar.EUŠkoda Octavia je už od predstavenia univerzálnym autom. Prevezie ako pracovné...19. Február, 2021